REKLAMA

Puls Warszawy

inwestycje »

 

Rusza budowa placu Centralnego. Warszawa wyda ponad 60 mln zł

  12 czerwca 2023

alt='Rusza budowa placu Centralnego. Warszawa wyda ponad 60 mln zł'
źródło: Pracownia A-A Collective

Mimo że w wielu dzielnicach Warszawy brakuje dróg, chodników, ścieżek rowerowych, oświetlenia, wodociągu lub kanalizacji, w bogatym w infrastrukturę Śródmieściu rozpoczęła się przebudowa środkowej części placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, od ul. Marszałkowskiej. Będzie mniej betonu, więcej zieleni i oczko wodne. Wszystko to za ponad 60 mln złotych.

REKLAMA

Jak informuje miejski ratusz, po latach dyskusji i wyjaśniania kwestii dotyczących własności gruntów i planowania, w sercu Warszawy powstanie nowa przestrzeń, która będzie służyła mieszkańcom oraz odwiedzającym Warszawę turystom. Ma to być przestrzeń zielona, uporządkowana, a układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków.

Co się zmieni?

Koncepcja przebudowy placu Defilad na osi ul. Chmielna wypięknieje. Ma być wizytówką Warszawy Chmielna wypięknieje. Ma być wizytówką Warszawy
Już wkrótce na tej śródmiejskiej reprezentacyjnej ulicy przywrócona zostanie funkcja zielonego deptaka, miejsca spotkań i wypoczynku, ale również handlu i usług. Przetarg na modernizację ul. Chmielnej właśnie ruszył. Jak będzie wyglądała?
Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony kameralny plac, który wpłynie na atrakcyjność ścisłego centrum miasta. Będzie zielono. Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i bylin. Pojawi się tu 11 gatunków krzewów, a także ponad sto drzew - tj. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie. W północno-zachodniej części placu, w pobliżu budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości, projektant zaplanował oczko wodne.

Kup bilet

Układ ulic w sercu Warszawy z 1939 roku

Architekci zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki. Nawierzchnia placu zostanie wykonana z sześciu różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną zbudowane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 roku przypomną pasy ułożone z kostki granitowej.

REKLAMA

Budowa placu Centralnego za ponad 60 milionów

Budowa placu Centralnego zostanie skoordynowana z budową pobliskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zaplecze muzeum w dużej części znajduje się na terenie przyszłego placu, dlatego prace trzeba było zaplanować tak, aby ze sobą nie kolidowały.

Najpierw wykopane zostaną cztery zbiorniki retencyjne o głębokości 7 metrów. Posłużą do zbierania wody deszczowej, przy użyciu której podlewana będzie nowa zieleń na placu. Specjalnie opracowany system pozwoli na bieżącą kontrolę napełnienia zbiorników - gdy będą puste, zieleń będzie podlewana wodą miejską, ale zawsze w pierwszej kolejności wykorzystywana będzie woda "z drugiego obiegu".

Budowa placu Centralnego pochłonie 61,2 mln zł. Wykonawca ma około 14 miesięcy na realizację inwestycji, a więc do sierpnia 2024 roku.

Nad wykopami będzie ścisły nadzór archeologiczny, gdyż podczas prac wykonawcy mogą natrafić na cenne znaleziska.

(jr)

.
 

REKLAMA

Komentarze (10)

# Aka

12.06.2023 10:53

I bardzo dobrze.

# xxx

12.06.2023 11:16

Doliczmy do tego wartość działek i mamy gospodarność ratusza w pigułce

# 9255F

12.06.2023 11:32

Polityka ratusza to prosta droga do bankructwa Wwy

REKLAMA

# Grzes

13.06.2023 14:42

Inicjatywa super, zagospodarowanie tego placu co jest teraz i koszmarnego parkingu, ale..
finansowanie? kto to dzwignie? znów mieszkańcy z podniesionych opłat za wszystko?
może trzeba było pomyślec o finansowaniu tego z ajkichs zbiórek - mamy teraz kampanie wyborcze to połowa kwoty tylko z datków by sie znalała.

# Tęczowy Pride Juzwa

13.06.2023 20:16

I bardzo dobrze niech proste ludzie poczujom się jak w Europie

# Marian

13.06.2023 20:23

Zobaczcie jak wyglada placy przy Złotych. Żulernia grabiąca turystów i parkingowi.
To jest to cudowne Centrum Czajkoskiego.

REKLAMA

# POLITYKA RATUSZA

14.06.2023 11:04

Będzie plac Centralny za 60 mln, ale ulica Wincentego pozostanie zamknieta dla samochodów osobowych, bo "nie ma pieniędzy" żeby ją poszerzyć. Ratusz Warszawy jest parodią samego siebie.

# ten z mokotowa

23.06.2023 06:09

Finansowanie jest proste , podniesienie opłat za komunikację i wywóz śmieci. Dużo ludzi w mieście , można nałożyć "fajne" ekologiczne podatki !

 Erneścio

27.07.2023 21:36, wpis modyfikowany 4 razy,ostatnio 27.07.2023 21:40

A budowa Warszawy kiedy ruszy? Pytam, bo od roku 1995 ciągle ta sama wioska, elewacje jedynie nowe, reszta bez zmian, pod elewacjami ciągle te same, klamrami pospinane, pseudo odremontowane kamienice.
Nie wrzucam do tego samego wora ościennych z karton/gipsu ... jakby co...
Amsterdam by mi się tu przydał...
albo kawałek Brukseli ...
albo choćby część Petersburga...
Tymczasem, jakaś wioseczka ciągle, tyle że z roku na rok bardziej wyciapkana olejną...
Będzie tu kiedyś jakieś S-BAHN...?
A może coś w deseń Energylandii/Phantasialand ... gdzieś na Białej?
A za te 60 baniek nie dałoby się w końcu zalać asfaltem Falenicy, Wawra i okolic?
Błotniasto tam jakoś...
Warszawskie urzędasy to moi idole! Gdy czytam te wszystkie nowinki wdzięczny jestem, Boże, ile ja oszczędzam na HBO COMEDY! Dziwię się wszystkim BRACZOM, wszak moim zdaniem nic brać nie trzeba aby humor wstawić w tryb uśmiechnięty, wystarczy poczytać tustolicę i efekt 10x lepszy aniżeli po najlepszym zielsku.
Dziwi mnie jednak dlaczego to miasto tak pije!
Może, wszyscy każdego dnia oblewają te wszystkie śmieszne inwestycje?

REKLAMA

 Erneścio

27.07.2023 21:51, wpis modyfikowany 2 razy,ostatnio 27.07.2023 21:55

Ja, aby kąpkać się w czystej niechlorowanej do potęgi wodzie, aby pooddychać czyściejszym powietrzem, aby nie przynieść grzybicy po pluskaniu kopyt w miejskiej rzece popijając piwko (nieotrzymawszy za to mandatu), aby mieć ciszę nocną (prawem pilnowaną), aby dojechać szybko metrem tu i tam (czyli wszędzie), aby latem nie pocić się w komunikacji miejskiej w powodu odwiecznego braku klimy, aby móc beziecznie dojechać wszędzie rowerkiem, takim elektrycznym, którego wszędzie można podładować a w czasie ładowania surfować po bezpłatnym, miejskim Wifi zajadając dużego burgera aż za całe 4 euro..., aby nie marudzić o tysiącu innych histerio/historii musiałem wyjechać aż do Wiednia. W Waltz-awie P.R.L.owskiej życie mija się z celem ale nawet gdyby się nie mijały, to i tak cel odzawsze był "za daleko" i "za drogo" - wszak jeden garb człowiek ma. Pozdrawiam klasę robotniczą - uciśnioną.
Nadal - z dobrodziejstw komunistycznych - fundowanych przez "partię" cieszycie się identycznie jak - uszkodzone głowy do choćby sera żółtego z dziurkami (lub bez)?????
Jeśli tak, to pozdrawiam dwa razy. Gratuluję też powagi, nie mam żalu, Wy zawsze ubóstwialiście poziom dna i właśnie tam wylądowaliście i to tak jeszcze ze 100m pod poziomem mułu.
A teraz grzecznie ... na wprost marsz i sztachnijcie się tlenem z Czajki, będziecie do przodu po +500 na jaraniu.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy