Szczury przyszły na przystanek przy Toruńskiej. Czy jest się czego bać?
15 stycznia 2021
Na jednym z przystanków tramwajowych przy Toruńskiej, na pograniczu Targówka i Białołęki pojawiły się szczury. Dlaczego wyszły za dnia na ulice nic sobie nie robiąc z obecności ludzi?
Jedna z pasażerek na przystanku tramwajowym Toruńska 03 zauważyła duże, a wręcz "dorodne" szczury. Było ich co najmniej kilka i zdawały się nie przejmować obecnością człowieka. Na dowód zrobiła kilka zdjęć i wrzuciła jako ciekawostkę na facebookową grupę dla mieszkańców Targówka.
Spalarnia pnie się w górę. To kluczowa inwestycja w Warszawie
Przy Zabranieckiej trwa rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Właśnie minął rok od rozpoczęcia prac.
Co ciekawe większość komentujących uznało gryzonie za "niewinne myszki szukające pokarmu". Czy faktycznie są to niegroźne ssaki, które "oczyszczają" miasto z resztek jedzenia?
Wyganiają lokatorów z mieszkań
O pladze szczurów w prawobrzeżnej części Warszawy było głośno już latem, kiedy na Pradze Północ w mieszkaniach w jednej ze starych kamienic przegryzały deski podłogowe i wchodziły do mieszkań. Jedna z mieszkanek kilka tygodni spała z synem w samochodzie. Brakuje systemowych działań - alarmowali już wówczas mieszkańcy.
Na sąsiedniej Pradze Południe temat szczurów widywanych za dnia nie jest mieszkańcom obcy. Zwłaszcza zimą są widywane w okolicach zbiorników wodnych. Mieszkańcy zapewne nie zdają sobie sprawy z tego, że dokarmiając pieczywem ptactwo dokarmiają też i... szczury, które potrafią rozmnażać się w zastraszającym tempie. Młode już po trzech miesiącach osiągają dojrzałość płciową.
Jakie choroby roznoszą szczury?
Szczury mogą roznosić blisko 50 groźnych chorób. - Tyfus plamisty szczurzy, włośnica, tężec, wścieklizna, wirusowe zapalenie wątroby. Dlatego ugryzienie przez szczura jest bardzo niebezpieczne i nie należy tego lekceważyć - powiedziała jakiś czas temu na antenie TVP3 Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Bardzo ciężko się z nimi walczy, gdyż są to zwierzęta bardzo inteligentne. - Są bardzo ostrożne i np. fakt, że jeden szczur pada po zjedzeniu czegoś, to od razu inne szczury z tej samej grupy nie będą tego jeść - powiedział na tej samej antenie dr hab. Tadeusz Kaleta z SGGW.
Przez zamknięte restauracje szczury wychodzą na zewnątrz?
Dotychczas szczury bytowały w kanałach, czy podpiwniczonych fundamentach starych budynków. Ostatnio, nie tylko w Warszawie, częściej są widywane na zewnątrz. Na świecie odnotowano przypadki wzajemnego zagryzania się szczurów. Takie nietypowe zachowanie zaobserwowano w ubiegłym roku w Nowym Yorku. Dlaczego? Jak tłumaczył miejscowy specjalista wszystkiemu winien jest... Covid-19. Jak wskazał, były głodne i zdesperowane. W normalnych warunkach w miastach żywią się m.in. resztkami jedzenia z restauracji (dziś pozamykanych), czy pozostawioną przeterminowaną żywnością w przysklepowych pojemnikach na śmieci (ludzie dziś żyją oszczędniej).
- W niektórych populacjach mogą ze sobą walczyć, zjadać swoje młode i bić się między sobą o jedzenie - wyjaśniał dr Bobby Corrigan.
(DB)
.





































