REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd

 

Warszawa 2,8 mld na minusie. Radni biorą kolejny kredyt, dziura rośnie

  18 marca 2022

Warszawa 2,8 mld na minusie. Radni biorą kolejny kredyt, dziura rośnie
źródło: Pixabay

Rada miejska ponownie zdecydowała o zaciągnięciu kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Jednocześnie dziura budżetowa na bieżący rok urosła do 2,8 mld zł.

REKLAMA

19,2 mld zł dochodów, ale aż 22 mld zł planowanych wydatków - tak przedstawia się po ostatnich zmianach tegoroczny budżet Warszawy. Choć od ogłoszenia stanu epidemii minęły już dwa lata, samorząd wciąż nie wprowadził zapowiadanych wówczas cięć. Wręcz przeciwnie, dziura budżetowa została powiększona do bezprecedensowych rozmiarów.

Warszawa wciąż pod kreską

Warto zaznaczyć, że dziura budżetowa nie jest wynikiem stanu epidemii. Budżet warszawskiego samorządu nie domyka się od 2014 roku, kiedy radni zaakceptowali deficyt w wysokości 329 mln zł. W ostatnich latach rządów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz dziura budżetowa rosła nawet do 1,41 mld zł, ale samorząd regularnie ciął planowane wydatki i zmniejszał ją nawet do stosunkowo niewielkiej kwoty 205 mln zł.

W roku 2019 dziura została powiększona do 2,02 mld zł, co nie przeszkodziło ratuszowi podpisać umowy na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, pierwotnie wartej 417 mln zł. Z kolei w grudniu ubiegłego roku zawarty został kontrakt na budowę na Annopolu zajezdni tramwajowej za 655 mln zł. Gigantyczne koszty wynikają m.in. z szeregu nowinek, których zażyczyli sobie tramwajarze.

REKLAMA

Cięcia po wyborach?

Gdy niemal dokładnie dwa lata temu wprowadzono stan epidemii, prezydent Rafał Trzaskowski określił sytuację finansową stołecznego samorządu jako piekielnie trudną i zapowiedział cięcie inwestycji. Od tego czasu warszawscy radni przegłosowali zaciągnięcie kilku kredytów a ratusz podpisał wiele umów, np. na budowę kładki na Pragę za 121 mln zł czy remont Pola Mokotowskiego za 40 mln zł, którego głównym elementem jest wymiana głównego stawu na bajoro dla żab.

Śledząc stan finansów warszawskiego samorządu łatwo zauważyć tradycję zapoczątkowaną przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, polegającą na cięciu inwestycji wkrótce po wyborach. Najbliższe wybory samorządowe powinny teoretycznie odbyć się jesienią przyszłego roku. Kolidowałyby wówczas z wyborami do Sejmu i Senatu, co byłoby ogromnym problemem organizacyjnym. Choć logiczne byłoby w tej sytuacji skrócenie kadencji samorządu i przeprowadzenie wyborów np. wiosną 2023 roku, to jednak z parlamentu dochodzą słuchy, że stanie się odwrotnie: mandaty zostaną wydłużone. Oznaczałoby to, że obecni radni i prezydent Rafał Trzaskowski będą pełnić swoje funkcje co najmniej do wiosny 2024 roku.

Dominik Gadomski

 

Polecamy

Komentarze (15)

# Tubylec

18.03.2022 13:20

Warszawa po prostu ma kiepskiego gospodarza. Polityka z przerostem ego, dla którego stolica to tylko przystanek. On wcale nie chce być prezydentem tego miasta, więc o nie nie dba.

# Hgyvc

18.03.2022 17:17

Może znowu podnieść opłatę za wywóz śmieci? 85 zł od mieszkania to mało. Oczywiście tylko pracującym. Dla niepracujących wielodzietnych poproszę bonifikatę 100%

# Marian

18.03.2022 19:19

Typowe lewackie rządy. Przepier.....olić wszystko.
Czas tę bandę lewackich rządów i aktywistów wywalić do lamusa.

REKLAMA

# clara

18.03.2022 23:04

Jakieś trolle doszły do głosu...

# Mich

19.03.2022 10:26

Ładnie, Panie redaktorze to może pomysł skąd pieniądze. Z subwencji oświatowej która nie pokrywa kosztów szkół? A może z janosikowego którego rocznie Warszawa płaci ok 1,2 mld zł i utrzymuje połowę wiejskich gmin w Polsce?

# facio aligacio

19.03.2022 12:03

może więcej inwestycji z palet? są ekologiczne, homoaktywne i w stylu czosnoskiego.

REKLAMA

# lutek

19.03.2022 12:38

wystarczy zobaczyc ile idzie na wynagrodzenia w tym rady nadzorcz ski spółeczki miasta gdzie zatrudnieni działacze i ich rodziny zPO

# wwa

19.03.2022 14:10

Jeden merytoryczny Mich, reszta śmieciowa nawalanka. Mój podstawowy zarzut co do finansów miasta, to topienie kasy w metro zamiast w rozwój sieci tramwajowej. Dalej to wyręczanie państwa kosztem budżetu miasta (tzw. pomóc dla uchodzcow). Nikt nie wspomniał o świadomej polityce rządu polegającej na okrojeniu dochodów samorządów.
Czyli centralizacji w stylu PRL bis. Czeka nas kryzys typu późne lata 70 te. Teraz to preludium.

# lideksynubeka

19.03.2022 16:59

36 p.o.dyrektorów w Ratuszu to za mało. Za mało posad dla partyjnych funków z PO i jej cichych koalicjantów z debilowatych ekologistycznych "ruchów miejskich".Dlaczego owi ekologiści nie blokują ruskich czołgów? Przecież one emitują tyle zabójczego CO2.
Oczywiście rozwiązaniem kwestii deficytu jest przejście na budownictwo paletowe i sklejanie wszystkiego taśmą.Uda się.
A jak człowiekowi usterce znów pierdyknie jakaś rura? Winny będzie rząd! W ogóle rząd powinien dawać pieniadze Rafalali i nie marudzić.Przecież widać,że Rafalala nie ma czasu i zdolności do zarządzania miastem.

# wwa

19.03.2022 18:26

Lidek zabawny jesteś. Dyżurny Satyryk Tu Stolicy. Prosimy o więcej zaangażowanych tekstów i bardziej merytorycznie. Nudne te rafalale i czaskowskie.....

# nnn

19.03.2022 18:52

#Mich napisał(a) 19.03.2022 10:26
Ładnie, Panie redaktorze to może pomysł skąd pieniądze. Z subwencji oświatowej która nie pokrywa kosztów szkół? A może z janosikowego którego rocznie Warszawa płaci ok 1,2 mld zł i utrzymuje połowę wiejskich gmin w Polsce?
Może nie zauważyłeś, ale za myślenie "skąd pieniądze" nie płacą w tym mieście redaktorowi tylko prezydentowi Trzaskowskiemu.

# wolak202

19.03.2022 23:04

Pan Redaktor zdaję się z PiSu, bo nawet nie próbuje ukrywać swoich preferencji w tekście. To jest artykuł informacyjny czy agitka polityczna?

# XyZ

20.03.2022 09:34

#Mich napisał(a) 19.03.2022 10:26
Ładnie, Panie redaktorze to może pomysł skąd pieniądze. Z subwencji oświatowej która nie pokrywa kosztów szkół? A może z janosikowego którego rocznie Warszawa płaci ok 1,2 mld zł i utrzymuje połowę wiejskich gmin w Polsce?

Janosikowe jest problemem przereklamowanym. To rodzaj podatku, jaki wielkie miasta płacą na rzecz biedniejszych regionów. Istnieje od dawna, więc nie jest niespodzianką. Można nieco zmienić to, żeby w latach chudych nie trzeba było płacić na podstawie danych poprzednich lat tłustych, ale to i tak niewiele zmieni. Warszawa uzyskuje z UE znacznie więcej niż 1,2 mld, więc lamentowanie nad janosikowym jest próbą ukrycia nieudolności rządzących i zwalenia winy na "zły system". Warszawa od wielu lat jest nieudolnie zarządzana, ma wielki przerost administracji i zupełnie bez sensu podporządkowuje się unijnym priorytetom, przez co wydaje mnóstwo kasy nie uzyskując żadnego efektu, np. bardzo drogie metro zamiast dużo tańszego i efektywniejszego rozwoju SKM; autobusy elektryczne, które nic nie dają tylko podnoszą koszty komunikacji, bardzo drogie linie tramwajowe tak, gdzie akurat są najmniej potrzebne (do Wilanowa). O takich absurdach jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy nowa siedziba Teatru Rozmaitości na pl. Defilad już tu pisano, i słusznie. Wyliczać można godzinami.

# wwa

20.03.2022 15:41

Zbiór półprawd i ćwierćprawd. Do tego dodajmy, że za trasy s8 odpowiada ratusz i także za tory kolejowe w obrębie węzła warszawskiego. Do tego dodajmy hałas na lotnisku Okęcie. Bajki i ballady dla małorolnych.

# Roberta

21.03.2022 13:19

Głosowałam na niego,ale te opłaty za śmieci to powinien zrewidować.Jak można żyłować 85 zł od samotnego emeryta? Teraz dodatkowo dochodzą uchodźcy, oczywiście trzeba pomagać,ale wiadomo że mieszkania z licznymi lokatorami produkują śmieci na potęgę.Gdzie tu sprawiedliwość,? Dlaczego nie dopuszcza się do usług wywożących śmieci innychy firm,tylko BYŚ? Tam pewnie robią kokosy,dlatey nie pozwalają, aby weszła konkurencja
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA