REKLAMA

bielany muzyka na wodzie 1bielany muzyka na wodzie 2bielany muzyka na wodzie 0
Targówek

różne »

 

Walka z wandalami bezcelowa?

  25 maja 2011

alt='Walka z wandalami bezcelowa?'

Zabytkowy mur cmentarza Bródnowskiego wkrótce odzyska swoją dawną świetność. Jednak czy uda się uchronić go przed wandalizmem, który od dawna nęka stare mury?

REKLAMA

mazovia 20250625 2mazovia 20250625 0
Zabytkowy, ceglany mur otaczający Cmentarz Bródnowski od strony ul. Odrowąża aż prosi się o szybki remont. Na około 1000-metrowym odcinku wzdłuż tej ulicy jest on pokryty szpecącymi bazgrołami. Są tam wulgarne wyrazy, antysemickie i rasistowskie hasła oraz niecenzuralne wyzwiska pod adresem policji i drużyn piłkarskich.

To zwykły wandalizm

- Wygląda okropnie, zwłaszcza z okien tramwaju czy samochodu. Tym bardziej że jest to zabytek otaczający obiekt wyznaniowy, jakim jest nekropolia. Tego typu sytuacje w ogóle nie powinny mieć miejsca. Te bohomazy nie mają nic wspólnego ze sztuką ulicy, czyli graffiti, jest to zwykła
Monitoring nie wchodzi w rachubę, bowiem obszar cmentarza jest za duży i zbyt zadrzewiony - wyjaśnia ks. Jerzy Gołębiewski
dewastacja. Poza tym na ogrodzeniu cmentarza nie powinno być żadnych napisów - uważają mieszkańcy dzielnicy. Sprawa leży na sercu mieszkańcom, tym bardziej że zabytek wkrótce odzyska swoją dawną świetność. - W planach mamy remont całego muru cmentarnego, który będziemy przeprowadzać w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Będzie podzielony na kilka etapów. Nie mamy pieniędzy na cały od razu, ale powinniśmy uporać się z tym do 2012 roku - zdradza ks. prałat Jerzy Gołębiewski, zarządca cmentarza.

Kup bilet

Monitoring?

Pomazany fragment muru przy ul. Odrowąża jest jeszcze przed modernizacją. Mieszkańcy obawiają się, że po renowacji dewastacje szybko się rozplenią, jak to często bywa w przypadku wielu nowo wyremontowanych budynków i wkrótce po remoncie mur pokryje się niecenzuralnymi bazgrołami. - Czy można w jakiś sposób uchronić zabytek? Np. zamontować monitoring? - pytają. Okazuje się, że niestety na razie nie ma sposobu na wandali. - Jeśli chodzi o monitoring cmentarza to jest to za duży obszar, a w dodatku zbyt zadrzewiony, by objąć go monitoringiem - wyjaśnia ks. Jerzy Gołębiewski. Pozostają zatem tylko patrole policji i straży miejskiej oraz wiara, że zabytek szybko nie stanie się ofiarą wandali.

Piotr Maj, Marzena Zemlich

 

REKLAMA

biedronka032 2

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

moje bielany 002 3moje bielany 002 0
Wstąp do księgarni

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

cemat box 2cemat box 0

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

REKLAMA

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni