REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Wady wzroku

  23 kwietnia 2007

Większość z nas w swoim życiu doświadczy przynajmniej jednej wady wzroku. Jeśli nie dostrzegasz niczego niepokojącego i widzisz prawidłowo też idź na wizytę kontrolną. Regularna kontrola może pomóc w wykryciu problemów i wad wzroku.

REKLAMA

(t e k s t    s p o n s o r o w a n y)

Dziś chciałabym przedstawić wady wzroku:

  • Astygmatyzm - zamazane, zniekształcone widzenie. Dotyka większość osób z wadą wzroku. Rogówka nie jest okrągła a owalna. Powierzchnia oka ma kształt nieregularny, więc promienie padające na tylną część oka nie mogą być pra-widłowo skupione. Powoduje to, że obraz może być zamazany lub zniekształ-cony. Zwróć uwagę, czy masz trudność w widzeniu z bliska i z daleka linii pio-nowych lub skośnych. Zdarza się, że mylisz cyfry 3 z 8 z 5 z 6 z 9 lub O. Uskarżasz się na bóle głowy, zmęczenie. Lepszą ostrość uzyskujesz po nachy-leniu głowy w prawo, czy lewo. Astygmatyzm może być wrodzony bądź nabyty lub uszkodzeniu uległa rogówka. Wcześnie wykryty można wyrównać szkłami, niekorygowany może doprowadzić do niedowidzenia.

  • Krótkowzroczność - problemy z widzeniem daleko. W przypadku tej wady gałka oczna jest za długa a promienie wpadające skupiają się przed siatkówką. Mrużysz oczy podczas oglądania telewizji lub, gdy chcesz zobaczyć wyraźnie coś, co jest daleko. Jest to wada wieku rozwojowego, pojawia się i zmienia między 10 a 20 rokiem życia. Często spotyka się ją u osób, które dużo czytają lub posługują się komputerem. Wady tej nie można wyleczyć, a jedynie kory-gować szkłami okularowymi.

  • Nadwzroczność - problemy z widzeniem blisko. Wada ta jest trudna do wy-krycia podczas szkolnych badań kontrolnych. W przypadku tej wady gałka oczna jest za krótka. Promienie wpadające do oka skupiają się za siatkówką. Powoduje to, że mogą wystąpić problemy z widzeniem przedmiotów znajdu-jących się blisko, choć zdarza się i daleko. U dzieci nadwzroczności towarzyszy niekiedy zez zbieżny.

  • Prezbiopia (starczowzroczność) - pojawia się po 40. roku życia. Wraz z wie-kiem soczewka robi się twarda i traci swoją elastyczność. Wtedy czytanie drob-nego druku, rozwiązywanie krzyżówek zaczyna sprawiać trudności. Na po-czątku oddalamy od siebie czytane strony, ale z czasem mamy wrażenie, że ręce są "za krótkie". Jest to oznaka, iż najwyższa pora na wizytę u lekarza okulisty. Lekarz po badaniu przepisze okulary tylko do czytania.
Rutynowe kontrole powinny być co 1 - 2 lata, a u dzieci noszących okulary nawet co pół roku. Podczas regularnych badań lekarz może zdiagnozować i skorygować typowe wady wzroku, jak i "ukryte" schorzenia, np. jaskrę, zaćmę, zwyrodnienie siatkówki oraz problemy ze zdrowiem jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę.

Pamiętaj, aby zadbać o swój wzrok. Powinieneś kontrolować swój wzrok regu-larnie. A i świat przez dobrane odpowiednio okulary wyda Ci się ładniejszy, bo nie tylko oglądany obraz będzie wyraźniejszy, ale miną bóle głowy i szybkie męczenie się podczas czytania.

Krystyna Grzymała
Salon optyczny, Warszawa, ul. Pabla Nerudy 1
tel./faks 0-22 633-67-24

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Geroki

01.06.2021 12:19

Moim zdaniem to prawda, że warto jest chodzić na wizyty kontrolne przynajmniej raz w roku. Wtedy też ma się regularną pewność, że nasz https://www.biotrendy.pl/kategoria-produktu/wzrok-i-sluch/ jest w pełni sprawny i można też odpowiednio szybko reagować jeśli coś się dzieje.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni