REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Kupa za 500 zł

  17 kwietnia 2007

Wiosna. Pierwsze, delikatne listki na drzewach i krzewach, kwiaty w ogródkach, a na trawnikach w tej roli... psie kupy. "Zakwitają" w każdym miejscu. Na trawie przy placach zabaw, wzdłuż chodników i między blokami. Osób sprzątających po psach prawie nie ma.

REKLAMA

- Mamo, chyba na całym osiedlu tylko ty sprzątasz po psie - powtarza mój syn, który chyba się wstydzi, że akurat jego matka to robi. Dziś miałam dla niego niespodziankę: Wyobraź sobie, że rano jakaś kobieta blisko naszego bloku też sprzątnęła kupę. To dobrze. Jesteśmy już dwie. Może przyłączą się następni?

Warszawa stolicą nieczystości

Przed dwoma laty Zarząd Oczyszczania Miasta zaczął intensywnie zachęcać miesz-kańców do segregacji śmieci i sprzątania po psach. Kampanię "Warszawa stolicą czystości" prowadzono pod hasłami: "Śmieć przykładem - segreguj odpady" oraz "W kupie raźniej - wszyscy sprzątajmy po swoich pieskach". Cel był szczytny: wylansowanie mody na segregację i sprzątanie po psach.

Minęły dwa lata i co? O ile widać wyraźnie, że coraz więcej osób segreguje śmieci (firmy recyklingowe nie nadążają z opróżnianiem pojemników), to w kwestii kup prawie nic się nie zmieniło. Warszawiacy niby wiedzą, że trzeba sprzątać po psach, ale robi to niewielu. Nie pomogły kolorowe plakaty, które miały zadziałać na wyobraźnię. Trzeba jasno powiedzieć - w tym zakresie kampania zakończyła się klapą.

Najpierw wiele osób mówiło, że nie sprząta psich odchodów, bo nie wolno ich wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci, a specjalnych nie ma. Kiedy przepis się zmienił, właściciele psów wymawiali się brakiem torebek. Jednak, gdy woreczki zaczęły być bezpłatnie dostępne w kioskach - zainteresowanie nimi okazało się znikome. Wniosek? Nie mamy wyrobionego poczucia, że sprzątanie po własnym psie, to obowiązek.

Kup bilet

Bez kar się nie nauczymy?

- Najtrudniej jest zmienić mentalność - mówi rzecznik prasowy jednego z war-szawskich urzędów dzielnicowych. - Dlatego nie ma sukcesów w kwestii sprzątania psich kup. Być może, jak uważa rzecznik, nie da się inaczej ludzi wychować niż poprzez kary. Tego jednak nie zrobi żaden urząd dzielnicy. Karaniem powinni zajmować się funkcjonariusze straży miejskiej - mają to w zakresie obowiązków. Jednak mimo szumnej zapowiedzi, że od 1 stycznia 2007 roku nie będzie już litości dla właścicieli psów, którzy po pupilach nie sprzątają, nie widziałam ani jednej interwencji w tej sprawie. Funkcjonariuszy po prostu nie ma, pewnie zajmują się innymi sprawami.

Być może psie kupy na trawnikach to nie jest najważniejsza sprawa, ale w takim razie po co uchwalać przepisy do szuflady.

Mamy uchwałę rady miasta z czerwca ub. roku, która jasno mówi, że właści-ciele mają obowiązek sprzątania psich odchodów. I co z tego? Kolejny martwy przepis.

Uważam, że karanie to ostateczność. Jednak zważywszy na to, że samo prawo większości właścicieli psów nie obliguje do sprzątania, może istotnie trzeba zacząć nakładać kary. Za pozostawienie kupy na trawniku, chodniku czy innym miejscu przeznaczonym do wspólnego używania można "zarobić" 500 zł kary. Warto po-myśleć: czy ja chcę tyle zapłacić?

jzv

Regulamin utrzymania czystości i porządku
na terenie miasta stołecznego Warszawy

(załącznik do uchwały nr LXXVII/2427/2006 rady m.st. Warszawy z 22 czerwca 2006 r.)

Rozdział VII - Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

§ 32 Właściciele zwierząt domowych zobowiązani są do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Odchody należy umieszczać w oznako-wanych pojemnikach, koszach ulicznych lub pojemnikach na niesegregowane odpady komu-nalne. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów-przewodników oraz osób niepełnosprawnych korzystających z psów-opiekunów.

§ 29 Na tereny przeznaczone do wspólnego użytku psy należy wyprowadzać na smyczy, a agre-sywne nadto w kagańcach.

Pełen tekst załącznika na stronie: www.bip.warszawa.pl.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni