REKLAMA

Białołęka

historia »

 

W przededniu Unii

  14 maja 2004

Regionalizm i tożsamość lokalna to słowa, które ostatnio wypowiadane są bardzo chętnie i w wielu odmianach. Dobrze, że czasami przechodzi się od pomysłów i słów do czynów.

REKLAMA

Rozstrzygnięcie konkursu "Białołęka wczoraj i dziś" było wydarzeniem nie tylko dla jego organizatorów, czyli uczniów i nauczycieli CV LO im. Zbigniewa Herberta. Na ogłoszony w grudniu 2003 roku konkurs plastyczno-fotograficzny napłynęło ogółem ponad trzydzieści prac ze wszystkich rodzajów szkół w Białołęce. Anna Madej i Maria Szymalska, pomysłodawczynie konkur-su, podkreślają, iż jego celem było z jednej strony odświeżenie i przypomnie-nie historii ziemi białołęckiej, z drugiej strony uchwycenie zachodzących tu przemian, zatrzymanie w kadrze świata, który przemija. Prezentujące różny poziom, styl i koncepcje prace sprawiły jurorom z CV LO sporą trudność przy ocenie. Ostatecznie wyróżniono następujące prace: pierwszą nagrodę, a także nagrodę specjalną od Instytutu Pamięci Narodowej - za bardzo oryginalny i samodzielny album o Białołęce - zdobyła uczennica klasy III SP nr 118, Ola Jachacy. Wyróżnienie i nagrodę specjalną otrzymała również uczennica tej szkoły - Klaudia Pielak z klasy "O".

W kategorii szkół ponadpodstawowych nie przyznano głównej nagrody, zdecydowano jednak szczególnie wyróżnić dwie prace: o białołęckich kapliczkach (aż dziw bierze, że jest ich tu tak wiele) autorstwa Michała Daniłowskiego, Łukasza Kiszuka i Piotra Gierasika ze CV LO, a także pracę o trzech niepublikowanych wcześniej zdjęciach Henrykowa, mających wartość historyczną, napisaną przez Łukasza Miecznikowskiego z tej samej szkoły.

Ciekawe i oryginalne podsumowanie konkursu nie byłoby możliwe bez udziału gości honorowych reprezentujących instytucje, które objęły nad konkursem patronat. W imieniu warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej krótkie przemówienie wygłosił prof. dr hab. Jerzy Eisler, który barwnie przedstawił na przykładzie rozgrywek piłkarskich takie pojęcia, jak mała ojczyzna, patriotyzm lokalny i poczucie identyfikacji narodowej - ale również europejskiej. Po krótkich wystąpieniach zaproszonych gości odbył się ciekawy spektakl muzyczno-historyczny, przygotowany przez nauczycieli CV LO Marię Szymalską i Beatę Sapiejewską i ich uczniów, w którym w teledyskowej formie przy wykorzystaniu popularnych szlagierów i pieśni opisano historię Białołęki od pradziejów po dzień dzisiejszy. Na koniec sesji głos zabrał przedstawiciel najstarszego pokolenia białołęczan, reprezentant środowisk kombatanckich, pan Zbigniew Bzinkowski, który przypomniał bardzo ważny epizod historii Białołęki, jakim były toczone latem 1944 roku walki między wojskami niemieckimi a Armią Czerwoną. Pozostawiły po dzień dzisiejszy istotne ślady, jakim są widoczne w lasach leje i okopy, zauważalne zniszczenia niektórych domów, a także pozostawione w lasach mogiły poległych.

Wsparcia organizatorom konkurasu udzieliły władze dzielnicy i warszawski oddział IPN fundując nagrody, m.in. notesy elektroniczne, aparat fotograficzny i książki historyczne.

Tegoroczna wiosna jest udana dla CV LO nie tylko z powodu ciekawego konkursu, ale również dlatego, że bardzo prawdopodobne jest przeniesienie placówki do nowoczesnego i znacznie lepiej wyposażonego budynku na Tarchominie, co miejmy nadzieję pozwoli osobom związanym z tą szkołą na realizację jeszcze innych wartościowych dla całej Białołęki pomysłów.

Kam

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024