Urlop na żądanie
7 kwietnia 2006
Co to jest urlop na żądanie? Czy urlop na żądanie może być wykorzystany jednorazowo w wymiarze 4 dni, czy też na żądanie przysługuje mi tylko 1 dzień urlopu 4 razy w roku? Czy pracodawca może nakazać korzystanie z urlopu na żądanie w przypadkach losowych?
![]() Senator - adwokat radzi czytelnikom "Echa" |
Fałszywe alarmy bombowe w szkołach i przedszkolach. "To nienormalne, że policja jest bezradna"
Z dużą częstotliwością w mediach pojawiają się informacje o rzekomych ładunkach wybuchowych na terenie urzędów, marketów, szpitali czy placówek oświatowych. Wszystkie okazują się zwykłymi "kapiszonami". Koszty stawiania na nogi służb są ogromne. Czy tylko dlatego brakuje pieniędzy na takich profesjonalistów od cyberprzestępczości, którzy umieliby poradzić sobie z żartownisiami?
Urlop na żądanie, to nie jest żaden dodatkowy urlop. Urlop na żądanie nie zwiększa rocznego wymiaru urlopu o 4 dni. Jeżeli pracownikowi przysługuje np. 26 dni urlopu, to wspomniane 4 dni urlopu "na żądanie" znajduje się w tej puli urlopowej. Tak więc z urlopu na żądanie można skorzystać jedynie wtedy, kiedy mamy jeszcze do wykorzystania w danym roku urlop wypoczynkowy.
Pracownik nie musi ustalać wcześ-niej z pracodawcą terminu wykorzystania urlopu. Nie musi też uzyskać zgody pracodawcy na skorzystanie z tego urlopu. Pracodawca nie może więc, co do zasady, odmówić pracownikowi prawa skorzystania z tego urlopu.
Cztery dni urlopu w roku kalendarzowym każdy pracownik może wykorzystać, kiedy zechce, nie planując tego terminu i nie uprzedzając o nim wcześniej pracodawcy. Trzeba jedynie poinformować pracodawcę o wykorzystaniu tego urlopu. Żądanie udzielenia urlopu należy zgłosić pracodawcy najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu. Tak więc wystarczy, że rano zadzwonimy do naszej pracy i przekażemy informację, że dziś jesteśmy na tzw. urlopie na żądanie. Oczywiście zawsze dobrze mieć jakiś dowód tego, że zamiar skorzystania z urlopu na żądanie zgłosiliśmy pracodawcy, może to być np. nagranie rozmowy na telefonie lub wysłany e-mail. Żądanie wykorzystania urlopu można zgłosić w dowolnej formie. Żądanie może być złożone ustnie, pisemnie, za pomocą innych środków (poczty elektronicznej, telefonu, faksu).
Pracownik może wykorzystać przysługujące mu 4 dni urlopu na żądanie jednorazowo w całości (4 kolejne dni robocze), częściami (np. 2 razy po 2 dni lub raz 3 dni i raz 1 dzień) lub też każdy z tych dni odrębnie. Ważne, by suma tych dni w danym roku kalendarzowym nie przekroczyła 4.
Ponieważ urlop na żądanie może być wykorzystany przez pracownika w terminie przez niego wyznaczonym, nie umieszcza się go w planie urlopów.
Pracodawca nie ma prawa narzucić i zmuszać pracowników do korzystania z urlopu na żądanie w przypadkach losowych typu: pogrzeb w rodzinie, sprawy urzędowe, sprawy rodzinne itp., bo w takich sytuacjach należy się tzw. urlop okolicznościowy.
Co ważne te 4 dni urlopu na żądanie można wykorzystać tylko w tym roku kalendarzowym, w którym nabyliśmy do niego prawo. Jeżeli w danym roku kalendarzowym nie skorzystaliśmy z urlopu na żądanie to urlop ten nie "przechodzi" na rok następny tzn. w nowym roku nie będziemy mieli prawa do np. 8 dni urlopu na żądanie. Z tym, że oczywiście sam urlop nam nie przepada i możemy go wykorzystać jako zwykły urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopowym.
adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP.








































