Drzewa ważniejsze niż parkingi przy szpitalu? Kontrowersje na Bródnie
dzisiaj, 14:36
Zarząd Dróg Miejskich chwali się nową "zieloną" inwestycją na Targówku. Wzdłuż ul. św. Wincentego, na ponad 500-metrowym odcinku, pojawił się dodatkowy szpaler drzew oraz rozbudowana zieleń.
Problem w tym, że inwestycja powstała w miejscu, gdzie - zdaniem wielu mieszkańców - bardziej potrzebne są miejsca parkingowe, szczególnie w pobliżu punktów usługowych i szpitala onkologicznego.
Nowe drzewa i "zielona ściana" na Targówku
Jak informuje ZDM, inwestycja objęła odcinek między ul. Kondratowicza a skrzyżowaniem z Malborską i Przy Grodzisku. - Do rosnącej tam wcześniej zieleni dołączyły nowe drzewa, krzewy i byliny - podkreślają urzędnicy.
Posadzono 43 drzewa (m.in. lipy, topole i świdośliwy), a także ok. 1000 m² krzewów, bylin i traw. Według ZDM zieleń jest stałym elementem miejskich inwestycji. W 2025 roku w Warszawie posadzono 541 drzew i ponad pół miliona roślin.
Koszty zieleni w mieście - kto za to płaci?
To nie jest jednorazowy wydatek. Obejmuje nie tylko sadzenie, ale też pielęgnację oraz wieloletnie utrzymanie. Choć dokładne koszty nie są podawane, wiadomo, że mowa o milionach złotych finansowanych z budżetu miasta. To rodzi pytania o priorytety - zwłaszcza w kontekście rosnących potrzeb infrastrukturalnych.
Parking przy szpitalu onkologicznym - wciąż za mało miejsc
Największe kontrowersje budzi lokalizacja nowych drzew. Wzdłuż ul. św. Wincentego znajdują się liczne punkty usługowe oraz szpital onkologiczny. Mimo istniejących parkingów, liczba miejsc postojowych od dawna jest niewystarczająca. Dotyczy to szczególnie pacjentów i ich rodzin, często w trudnej sytuacji zdrowotnej. Zdaniem mieszkańców, szeroki pas drogowy mógł zostać wykorzystany przynajmniej częściowo na dodatkowe miejsca do parkowania, w tym dla niepełnosprawnych.
Pojawia się pytanie, czy inwestycję można było zaplanować inaczej - łącząc nowe nasadzenia z dodatkowymi miejscami parkingowymi.
ZDM nie widzi takiej potrzeby.
- Bezpośrednio przy szpitalu znajduje się parking na kilkadziesiąt miejsc. Przedsiębiorcy, jeśli potrzebują miejsc postojowych, powinni zapewnić je we własnym zakresie - odpowiada krótkow rzecznik ZDM Jakub Dybalski.
Dla wielu mieszkańców to jednak niewystarczające wyjaśnienie. Spór o to, czy ważniejsze są drzewa, czy potrzeby kierowców, pozostaje nierozstrzygnięty.
DB











































