REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

oświata

 

UKSW chwali się sprzętem. "Jedyna taka drukarka 3D na wschód od Łaby"

  5 maja 2022

UKSW chwali się sprzętem. "Jedyna taka drukarka 3D na wschód od Łaby"
źródło: UKSW

Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW wzbogaciło się o urządzenie do trójwymiarowego druku z metalu.

REKLAMA

Urządzenie Aconity Mini do wytwarzania przyrostowego w technologii topienia laserowego w złożu proszku - potocznie nazywane drukarką 3D w metalu - jest pierwszą taką instalacją w naszej części Europy. Maszyna będzie służyć w wielodyscyplinarnym centrum badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dziekanowie Leśnym.

REKLAMA

Drukarka 3D pod Warszawą

- Aconity Mini, czyli drukarka 3D do metali, służy do opracowywania parametrów procesu topienia laserowego w złożu proszku - wyjaśnia dr inż. Bartłomiej Wysocki z Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW.

- Może ono wytwarzać obiekty metaliczne z powszechnie stosowanych w przemyśle stopów tytanu, aluminium czy stali, ale jego największą zaletą jest pełna otwartość umożliwiająca kontrolę dowolnego parametru i możliwość dostosowania wielu parametrów niedostępnych w innych urządzeniach produkcyjnych.

Urządzenie zakupione przez uniwersytet umożliwia analizę procesu topienia laserowego w złożu proszku i kontrolę przemian zachodzących dzięki zastosowaniu platformy rozgrzewanej do temperatury 800 stopni. Jako jedyne na rynku Aconity Mini umożliwia szeroki zakres kontroli ogniskowej oraz przepływu gazów ochronnych. Dzięki temu może upodabniać się do innych urządzeń, a tym samym opracowane na nim parametry mogą być przenoszone na inne, większe maszyny produkcyjne.

REKLAMA

Trzeci kampus UKSW

Drukarka 3D do metali znajduje się w Laboratorium Druku 3D w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym na kampusie UKSW w Dziekanowie Leśnym. Może być wykorzystana przez instytuty i firmy zajmujące się opracowywaniem nowych materiałów i chcące stworzyć ich prototypy.

- Oprócz drukarek 3D na trzecim kampusie w Dziekanowie Leśnym znajdą się m.in. superkomputer CATO, narzędzia do tworzenia trójwymiarowych materiałów interaktywnych, zaawansowane oprogramowania komputerowe czy nowoczesny sprzęt RTV - informuje uczelnia.

(dg)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA