REKLAMA

Legionowo

różne »

 

"Tu żyje się najlepiej". Legionowo na czele rankingu

  20 października 2020

alt='"Tu żyje się najlepiej". Legionowo na czele rankingu'
Fot. Robert Hincman

Legionowo znalazło się w ścisłej czołówce rankingu "Perły Samorządu" zorganizowanego przez "Dziennik Gazeta Prawna". Czy wysokie miejsce jest zasłużone? Przedstawiamy - subiektywne - największe plusy i minusy życia w naszym mieście.

REKLAMA

- Kolejne prestiżowe wyróżnienia opiniotwórczego dziennika, jakim jest "Dziennik Gazeta Prawna", są dowodem na to, że miasto rozwija się i idzie w dobrą stronę. Wysoka pozycja w kategorii miast do 100 tys. oraz tytuł Lidera Dobrych Praktyk w kategorii00 "oświata i wychowanie", pokazują, jak intensywny rozwój w tej i innych dziedzinach obserwujemy w Legionowie. Będziemy dalej szli w tym kierunku. Siódme miejsca w dwóch kategoriach oraz wyróżnienie - to niezły wynik, choć pozostawia pewien niedosyt. Da nam to jednak motywację do jeszcze większej i bardziej wytężonej pracy na rzecz miasta - pochwalił się na Facebooku prezydent Roman Smogorzewski.

Ogromne zagęszczenie

- To żart? - łapią się za głowę i dopytują niektórzy mieszkańcy. Co mają na myśli? Legionowo już od lat jest najgęściej zaludnionym miastem w Polsce (4 tysiące osób na 1 km2). Bloków i mieszkańców wciąż przybywa. Z tego też powodu zauważalne stają się problemy komunikacyjne - w tym korkujące się ulice i już nie tylko w ścisłym centrum, ale również na drogach typowo osiedlowych. Na korki ma też wpływ od lat ciągnąca się w ślimaczym tempie modernizacja drogi krajowej nr 61 na wysokości osiedla Piaski, a także niedobór bezkolizyjnych przejazdów przez tory (w całym mieście są tylko dwa, podczas gdy od lat mieszkańcy oczekują od włodarzy miasta kolejnych dwóch - na Bukowcu i na wysokości alei 3 Maja).

Wstąp do księgarni

Pełno bloków a będzie więcej

Spoglądając na Legionowo można odnieść wrażenie, że to już nie władze tego miasta decydują o przestrzeni urbanistycznej Legionowa a deweloperzy z legionowską spółdzielnią mieszkaniową na czele. Zabudowywany jest każdy wolny fragment przestrzeni - mocno to widać w ostatnim czasie, zwłaszcza na osiedlu Jagiellońska przy Mickiewicza, okolicach "skarbówki", czy też McDonald'sa. To oczywiście powoduje poważne trudności z miejscami parkingowymi - nie tylko dla nowych, ale i dotychczasowych mieszkańców. Często inwestycjom tym musi ustąpić zieleń, której w Legionowie zaczyna brakować. Do tego dochodzą kłopoty z wielokrotnie przekraczającym dopuszczalne normy zanieczyszczeniem powietrza w okresie jesienno-zimowym, czy też ciągle rosnące opłaty dla mieszkańców (zwłaszcza za śmieci). Brak szpitala, którego budowę od lat obiecywali włodarze samorządowi też jest poważnym minusem. W końcu jednak i w tej materii coś się zmieni (dzięki zaangażowaniu MON budowany jest szpital na osiedlu Piaski).

Infrastruktura oświatowa i sportowa, dworzec - na plus

Jakie są plusy mieszkania w Legionowie? To lokalna i bezpłatna komunikacja autobusowa zachwalana przez wielu, dobra baza oświatowa (kilka podstawówek, trzy szkoły średnie, kilkanaście publicznych i niepublicznych przedszkoli), rozbudowana baza sportowa w tym: zmodernizowany stadion, nowoczesna hala sportowa (Arena), zadaszone lodowisko miejskie, kilka orlików, dwie pływalnie i stale rozwijana sieć dróg rowerowych na terenie miasta. To bez wątpienia sukces. Warto docenić też mniejsze inwestycje: modernizację wielu placów zabaw, boisk osiedlowych czy dużą liczbę siłowni plenerowych. Również Centrum Komunikacyjne wraz z biblioteką, choć krytykowane na początku głównie za "przerost formy nad treścią", po latach można przypisać włodarzom miasta jako sukces. Lokale usługowo-handlowe, choć z pewnymi trudnościami na początku, w końcu zostały zagospodarowane, a z olbrzymiej mediateki korzysta mnóstwo legionowian. Również przyległe parkingi wielopoziomowe spełniają swoją funkcję i są ogromnym ułatwieniem dla mieszkańców w dojazdach do pracy.

Czy w Legionowie dobrze się mieszka? Zapraszamy do dyskusji.

(DB)

 

Komentarze (17)

# Wysypisko w Legionowie

20.10.2020 14:28

Panie prezydencie tu się mieszka jak na wysypisku śmieci proszę zobaczyć las koło przedszkola no2 tzn lasek koło ulicy Parkowej /Kujawskiej i ronda Sobieskiego -niezliczone ilości butelek,szkła i śmieci okoliczni mieszkańcy urządzili sobie prywatne wysypisko a Wydział Komunalny i pan prezydent Roman S. ma to w nosie na telefony zero reakcji ! Proszę o posprzątanie tego lasu !

# Z Legionowa

20.10.2020 18:48

Śmieszny konkurs, za udział w którym trzeba zapłacić i miasto samo wypełnia ankietę co robi dla mieszkańców. Jak ktoś nie chce zapłacić to nie bierze w nim udziału. Tylko włodarze miast, którzy chcą sobie kupić popularność, wcisnąć mieszkańcom kit, że żyją we wspaniałym mieście, biorą w nim udział.

# Peep

20.10.2020 18:50

Ten las należy do Lasów Państwowych i to nadleśniczy/radny wojewódzki PIS Stefan Traczyk powinien zadbać o to miejsce ale ma to gdzieś jak widać.

# Domin

20.10.2020 18:55

Ta betonowa dżungla zwana Legionowem jest do jak najszybszego zaorania! Tu rządzą deweloperzy. Tu nawet radni nie mają własnego zdania, robią wszystko pod dyktando legionowskiej władzy, a ta władza służy nie obywatelom, tylko właśnie deweloperom.

# Garrot

20.10.2020 23:17

O "urokach" życia w Legionowie powiedziano już chyba wszystko, te drobne plusiki nie rekompensują jednego Legionowo stało się miastem niezdatnym do życia dla swoich mieszkańców. Pozwolono chociażby aby zabudowa wielorodzinna wkroczyła na maleńkie działki na których dotychczas pozwalano na budowę jedynie domów jednorodzinnych.
Tak w Legionowie rządzą deweloperzy a przez to cierpią zwykli mieszkańcy, wszystkie problemy, korki, smog, brak zieleni, pernamentny brak miejsc do parkowania i postępująca betonoza Legionowa biorą się właśnie z tego.
Co do rzekomych plusów, bezpłatna rzekomo zachwalana komunikacja lokalna to 3 linie autobusowe obsługiwane przez maleńkie busiki kursujące co 60 minut. To jest powód do WSTYDU a nie radości.
Dalej legionowska oświata, zapchane do maksimum podstawówki, zapchane przedszkola, do niedawna jedyny żłobek na 55 tyś mieszkańców
Centrum Komunikacyjne, ciekawe tylko ile rocznie dopłacamy do tego pomnika pychy
W perspektywie mieszkańców czeka budowa spalarni odpadów oraz sortownia śmieci wśród gęstej zabudowy mieszkalnej

# borowik

21.10.2020 09:02

Po 42 latach mieszkania w Legionowie wyprowadziłam się i cieszę się z tego. Betonoza. I w kazdym wolnym miejscu wcisnięta nowa zabudowa. Bezplatna komunikacja miejska? No fakt 1 autobus na godzinę cieszy niezmiernie i ułatwia dotarcie do dworca. Żenada. Targ w samym srodku miasta. Bałagan i zatloczone okoliczne uliczki, mieszkancy jak w sobotę rano wyjadą to do 14 nie mają po co wracać, nie ma gdzie zaparkować. W sobotę od rana wyje naglosnienie na targu. To minusy.

# albercik.

21.10.2020 09:06

Nikt was na siłe nie trzyma, możecie się wyprowadzić. Albo, skoro nie podoba wam się Prezydent i Rada (mi też sie nie podoba i nie głosowałem na nich) to ich zmieńcie w następnych wyborach. Tylko lamentować potraficie. PS. Legionowo, mimo wszystko, to super miejsce do mieszkania ale faktycznie, trochę za bardzo dogęszczone.

# Garrot

21.10.2020 14:01

#albercik. napisał(a) 21.10.2020 09:06
Nikt was na siłe nie trzyma, możecie się wyprowadzić. Albo, skoro nie podoba wam się Prezydent i Rada (mi też sie nie podoba i nie głosowałem na nich) to ich zmieńcie w następnych wyborach. Tylko lamentować potraficie. PS. Legionowo, mimo wszystko, to super miejsce do mieszkania ale faktycznie, trochę za bardzo dogęszczone.

Ale kto ma zmienić władze przy następnych wyborach, urzędnicy z rodzinami uzależnieni od władzy,czy pokolenie starszych osób przez lata karmione propagandą sukcesu i potańcówkami, a może cała masa ludzi których jedyny związek z Legionowem jest taki że wynajmują tu tylko mieszkania ???
Reszta mieszkańców która chciałaby zmian nie ma siły przebicia

# Lolo

21.10.2020 14:19

Przeprawa n Bukowcu nie jest oczekiwana.

# Emka

22.10.2020 10:20

Dojrzałam do opuszczenia tego luksusu, po 45 latach zamieszkam wszędzie byle nie w tym Wypidowie, w którym prestiż jest kupowany za pieniądze podatników, a potrzeby mieszkańców są zakopane gdzieś bardzo głęboko

# Legionowianka

22.10.2020 11:39

Za dużo betonu. Legionowo jest przeludnione, zakorkowane, zbyt wiele bloków.

# Twój nick

13.12.2020 00:26

Rankingi mają to do siebie że są pisane na zamówienie i treść jest konstruowana pod dyktando zamawiającego. W końcu on za to płaci. W ciągu kilku lat Roman i jego dworzanie z zielonego legionowa zrobili miasto pełne betonu, asfaltu i spalin. Nawet sam Romek wyprowadził się z Legionowa i daje deweloperom pełną dowolność w dalszym zagęszczaniu miasta. Przybywa wieżowców, pojazdów i spalin. Nikt nie pisze o zanieczyszczeniu powietrza w Legionowie a jest ono jedno z największych w kraju i będzie niestety wzrastać, kosztem zdrowia mieszkańców. Planowana budowa spalarni śmieci nie poprawi czystości powietrza a znacznie je pogorszy. Do tego przedsięwzięcia dojdą kolejki tirów na zatłoczonych już ulicach, ze śmieciami z całego świata, robactwo, szczury i licho wie co jeszcze , bo kraj nasz stał się śmietnikiem światowym i zwożą do nas śmieci ze wszystkich kontynentów.

# B.K.

28.07.2021 20:25

Legionowo ma najwiecej mieszkańców na km2 w Polsce i to się czuje. Bardzo się to czuje. Korki, brak miejsc parkingowych, dużo ludzi w sklepach i na mieście o każdej porze dnia. No i wszędzie, ale to wszędzie powstają szeregowce. Działki wykupują deweloperzy i dogęszczają w zastraszajacym tępie miasto. Nie da się już tu normalnie żyć. No chyba, ze raniutko wyjeżdżacie i późnym wieczorem wracacie. Ja planuje wyprowadzkę.

# Bruce

03.02.2022 22:49

Miasto staje się zwyczajnie niebezpieczne - o inicjatywach typu zamknięcie basenu na K.Jadwigi nawer szkoda wspominać - zupełnie poważnie myślę o opuszczeniu tego miasta

# Mexx

11.09.2022 13:02

Mieszkalam 7km od tego cudu I przykro mi mowic ale to sypialnia warszawy i betonoza ratuje moze to miejsce zalew I oczywiscie stolica , dobrze mi sie tez wracalo znad morza pociagiem ale tylko w zyciu z gdanska ( nie kazdy jezdzi nad pl morze I faktycznie nie bardzo jest po co )
Ale pracy , rozrywek to tu za bardzo nie ma jak wracalam z pizzerii co ze znajomymi sie spotykalysmy albo mcdonalda do domu to mialam 2 autobusy do domu o 20.30 I 22.30 a miasto puste
Ja jezdze tu po zakupy , apteke , okuliste czy ginekologa
Mieszkam zagranica I mam blisko z mojej wsi jak czegos zapomne w wawie kupic

# Tomas

27.05.2023 14:18

Przykre jest to że nikt o tych ludzi nie dba,większość to starsi - puszczą im w parku piosenki i uważają że są zintegrowani. Może prezydent
by utworzył jakieś miejsca pracy ,spotkania z przedsiębiorcami przy kieliszku orenżady też mogą pomuc.

# Frot

27.05.2023 14:25

Tyle lat panie Prezydencie na stołku a wiele nie widać może przez wszechobecny beton.Niech pan zadba o najsłabszych,niepełnosprawnych ,starszych bo pan nie kandyduje już.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy