REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
"Tu żyje się najlepiej". Legionowo na czele rankingu
REKLAMA

Fot. Robert Hincman


REKLAMA

"Tu żyje się najlepiej". Legionowo na czele rankingu

Legionowo znalazło się w ścisłej czołówce rankingu "Perły Samorządu" zorganizowanego przez "Dziennik Gazeta Prawna". Czy wysokie miejsce jest zasłużone? Przedstawiamy - subiektywne - największe plusy i minusy życia w naszym mieście.

REKLAMA

- Kolejne prestiżowe wyróżnienia opiniotwórczego dziennika, jakim jest "Dziennik Gazeta Prawna", są dowodem na to, że miasto rozwija się i idzie w dobrą stronę. Wysoka pozycja w kategorii miast do 100 tys. oraz tytuł Lidera Dobrych Praktyk w kategorii00 "oświata i wychowanie", pokazują, jak intensywny rozwój w tej i innych dziedzinach obserwujemy w Legionowie. Będziemy dalej szli w tym kierunku. Siódme miejsca w dwóch kategoriach oraz wyróżnienie - to niezły wynik, choć pozostawia pewien niedosyt. Da nam to jednak motywację do jeszcze większej i bardziej wytężonej pracy na rzecz miasta - pochwalił się na Facebooku prezydent Roman Smogorzewski.REKLAMA

Ogromne zagęszczenie

- To żart? - łapią się za głowę i dopytują niektórzy mieszkańcy. Co mają na myśli? Legionowo już od lat jest najgęściej zaludnionym miastem w Polsce (4 tysiące osób na 1 km2). Bloków i mieszkańców wciąż przybywa. Z tego też powodu zauważalne stają się problemy komunikacyjne - w tym korkujące się ulice i już nie tylko w ścisłym centrum, ale również na drogach typowo osiedlowych. Na korki ma też wpływ od lat ciągnąca się w ślimaczym tempie modernizacja drogi krajowej nr 61 na wysokości osiedla Piaski, a także niedobór bezkolizyjnych przejazdów przez tory (w całym mieście są tylko dwa, podczas gdy od lat mieszkańcy oczekują od włodarzy miasta kolejnych dwóch - na Bukowcu i na wysokości alei 3 Maja).REKLAMA

Pełno bloków a będzie więcej

Spoglądając na Legionowo można odnieść wrażenie, że to już nie władze tego miasta decydują o przestrzeni urbanistycznej Legionowa a deweloperzy z legionowską spółdzielnią mieszkaniową na czele. Zabudowywany jest każdy wolny fragment przestrzeni - mocno to widać w ostatnim czasie, zwłaszcza na osiedlu Jagiellońska przy Mickiewicza, okolicach "skarbówki", czy też McDonald'sa. To oczywiście powoduje poważne trudności z miejscami parkingowymi - nie tylko dla nowych, ale i dotychczasowych mieszkańców. Często inwestycjom tym musi ustąpić zieleń, której w Legionowie zaczyna brakować. Do tego dochodzą kłopoty z wielokrotnie przekraczającym dopuszczalne normy zanieczyszczeniem powietrza w okresie jesienno-zimowym, czy też ciągle rosnące opłaty dla mieszkańców (zwłaszcza za śmieci). Brak szpitala, którego budowę od lat obiecywali włodarze samorządowi też jest poważnym minusem. W końcu jednak i w tej materii coś się zmieni (dzięki zaangażowaniu MON budowany jest szpital na osiedlu Piaski).REKLAMA

Infrastruktura oświatowa i sportowa, dworzec - na plus

Jakie są plusy mieszkania w Legionowie? To lokalna i bezpłatna komunikacja autobusowa zachwalana przez wielu, dobra baza oświatowa (kilka podstawówek, trzy szkoły średnie, kilkanaście publicznych i niepublicznych przedszkoli), rozbudowana baza sportowa w tym: zmodernizowany stadion, nowoczesna hala sportowa (Arena), zadaszone lodowisko miejskie, kilka orlików, dwie pływalnie i stale rozwijana sieć dróg rowerowych na terenie miasta. To bez wątpienia sukces. Warto docenić też mniejsze inwestycje: modernizację wielu placów zabaw, boisk osiedlowych czy dużą liczbę siłowni plenerowych. Również Centrum Komunikacyjne wraz z biblioteką, choć krytykowane na początku głównie za "przerost formy nad treścią", po latach można przypisać włodarzom miasta jako sukces. Lokale usługowo-handlowe, choć z pewnymi trudnościami na początku, w końcu zostały zagospodarowane, a z olbrzymiej mediateki korzysta mnóstwo legionowian. Również przyległe parkingi wielopoziomowe spełniają swoją funkcję i są ogromnym ułatwieniem dla mieszkańców w dojazdach do pracy.

Czy w Legionowie dobrze się mieszka? Zapraszamy do dyskusji.

(DB)


  • Poleć
  • Polub Tu Legionowo
  • Udostępnij

20.10.2020 14:28 #Wysypisko w Legionowie
Panie prezydencie tu się mieszka jak na wysypisku śmieci proszę zobaczyć las koło przedszkola no2 tzn lasek koło ulicy Parkowej /Kujawskiej i ronda Sobieskiego -niezliczone ilości butelek,szkła i śmieci okoliczni mieszkańcy urządzili sobie prywatne wysypisko a Wydział Komunalny i pan prezydent Roman S. ma to w nosie na telefony zero reakcji ! Proszę o posprzątanie tego lasu !
20.10.2020 18:48 #Z Legionowa
Śmieszny konkurs, za udział w którym trzeba zapłacić i miasto samo wypełnia ankietę co robi dla mieszkańców. Jak ktoś nie chce zapłacić to nie bierze w nim udziału. Tylko włodarze miast, którzy chcą sobie kupić popularność, wcisnąć mieszkańcom kit, że żyją we wspaniałym mieście, biorą w nim udział.
20.10.2020 18:50 #Peep
Ten las należy do Lasów Państwowych i to nadleśniczy/radny wojewódzki PIS Stefan Traczyk powinien zadbać o to miejsce ale ma to gdzieś jak widać.
20.10.2020 18:55 #Domin
Ta betonowa dżungla zwana Legionowem jest do jak najszybszego zaorania! Tu rządzą deweloperzy. Tu nawet radni nie mają własnego zdania, robią wszystko pod dyktando legionowskiej władzy, a ta władza służy nie obywatelom, tylko właśnie deweloperom.
20.10.2020 23:17 #Garrot
O "urokach" życia w Legionowie powiedziano już chyba wszystko, te drobne plusiki nie rekompensują jednego Legionowo stało się miastem niezdatnym do życia dla swoich mieszkańców. Pozwolono chociażby aby zabudowa wielorodzinna wkroczyła na maleńkie działki na których dotychczas pozwalano na budowę jedynie domów jednorodzinnych.
Tak w Legionowie rządzą deweloperzy a przez to cierpią zwykli mieszkańcy, wszystkie problemy, korki, smog, brak zieleni, pernamentny brak miejsc do parkowania i postępująca betonoza Legionowa biorą się właśnie z tego.
Co do rzekomych plusów, bezpłatna rzekomo zachwalana komunikacja lokalna to 3 linie autobusowe obsługiwane przez maleńkie busiki kursujące co 60 minut. To jest powód do WSTYDU a nie radości.
Dalej legionowska oświata, zapchane do maksimum podstawówki, zapchane przedszkola, do niedawna jedyny żłobek na 55 tyś mieszkańców
Centrum Komunikacyjne, ciekawe tylko ile rocznie dopłacamy do tego pomnika pychy
W perspektywie mieszkańców czeka budowa spalarni odpadów oraz sortownia śmieci wśród gęstej zabudowy mieszkalnej
REKLAMA
21.10.2020 09:02 #borowik
Po 42 latach mieszkania w Legionowie wyprowadziłam się i cieszę się z tego. Betonoza. I w kazdym wolnym miejscu wcisnięta nowa zabudowa. Bezplatna komunikacja miejska? No fakt 1 autobus na godzinę cieszy niezmiernie i ułatwia dotarcie do dworca. Żenada. Targ w samym srodku miasta. Bałagan i zatloczone okoliczne uliczki, mieszkancy jak w sobotę rano wyjadą to do 14 nie mają po co wracać, nie ma gdzie zaparkować. W sobotę od rana wyje naglosnienie na targu. To minusy.
21.10.2020 09:06 #albercik.
Nikt was na siłe nie trzyma, możecie się wyprowadzić. Albo, skoro nie podoba wam się Prezydent i Rada (mi też sie nie podoba i nie głosowałem na nich) to ich zmieńcie w następnych wyborach. Tylko lamentować potraficie. PS. Legionowo, mimo wszystko, to super miejsce do mieszkania ale faktycznie, trochę za bardzo dogęszczone.
21.10.2020 14:01 #Garrot
#albercik. napisał(a) 21.10.2020 09:06

Nikt was na siłe nie trzyma, możecie się wyprowadzić. Albo, skoro nie podoba wam się Prezydent i Rada (mi też sie nie podoba i nie głosowałem na nich) to ich zmieńcie w następnych wyborach. Tylko lamentować potraficie. PS. Legionowo, mimo wszystko, to super miejsce do mieszkania ale faktycznie, trochę za bardzo dogęszczone.
Ale kto ma zmienić władze przy następnych wyborach, urzędnicy z rodzinami uzależnieni od władzy,czy pokolenie starszych osób przez lata karmione propagandą sukcesu i potańcówkami, a może cała masa ludzi których jedyny związek z Legionowem jest taki że wynajmują tu tylko mieszkania ???
Reszta mieszkańców która chciałaby zmian nie ma siły przebicia
21.10.2020 14:19 #Lolo
Przeprawa n Bukowcu nie jest oczekiwana.
22.10.2020 10:20 #Emka
Dojrzałam do opuszczenia tego luksusu, po 45 latach zamieszkam wszędzie byle nie w tym Wypidowie, w którym prestiż jest kupowany za pieniądze podatników, a potrzeby mieszkańców są zakopane gdzieś bardzo głęboko
REKLAMA
22.10.2020 11:39 #Legionowianka
Za dużo betonu. Legionowo jest przeludnione, zakorkowane, zbyt wiele bloków.
13.12.2020 00:26 #Twój nick
Rankingi mają to do siebie że są pisane na zamówienie i treść jest konstruowana pod dyktando zamawiającego. W końcu on za to płaci. W ciągu kilku lat Roman i jego dworzanie z zielonego legionowa zrobili miasto pełne betonu, asfaltu i spalin. Nawet sam Romek wyprowadził się z Legionowa i daje deweloperom pełną dowolność w dalszym zagęszczaniu miasta. Przybywa wieżowców, pojazdów i spalin. Nikt nie pisze o zanieczyszczeniu powietrza w Legionowie a jest ono jedno z największych w kraju i będzie niestety wzrastać, kosztem zdrowia mieszkańców. Planowana budowa spalarni śmieci nie poprawi czystości powietrza a znacznie je pogorszy. Do tego przedsięwzięcia dojdą kolejki tirów na zatłoczonych już ulicach, ze śmieciami z całego świata, robactwo, szczury i licho wie co jeszcze , bo kraj nasz stał się śmietnikiem światowym i zwożą do nas śmieci ze wszystkich kontynentów.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA