"Tu żyje się najlepiej". Legionowo na czele rankingu
20 października 2020
Legionowo znalazło się w ścisłej czołówce rankingu "Perły Samorządu" zorganizowanego przez "Dziennik Gazeta Prawna". Czy wysokie miejsce jest zasłużone? Przedstawiamy - subiektywne - największe plusy i minusy życia w naszym mieście.
- Kolejne prestiżowe wyróżnienia opiniotwórczego dziennika, jakim jest "Dziennik Gazeta Prawna", są dowodem na to, że miasto rozwija się i idzie w dobrą stronę. Wysoka pozycja w kategorii miast do 100 tys. oraz tytuł Lidera Dobrych Praktyk w kategorii00 "oświata i wychowanie", pokazują, jak intensywny rozwój w tej i innych dziedzinach obserwujemy w Legionowie. Będziemy dalej szli w tym kierunku. Siódme miejsca w dwóch kategoriach oraz wyróżnienie - to niezły wynik, choć pozostawia pewien niedosyt. Da nam to jednak motywację do jeszcze większej i bardziej wytężonej pracy na rzecz miasta - pochwalił się na Facebooku prezydent Roman Smogorzewski.
Ogromne zagęszczenie
- To żart? - łapią się za głowę i dopytują niektórzy mieszkańcy. Co mają na myśli? Legionowo już od lat jest najgęściej zaludnionym miastem w Polsce (4 tysiące osób na 1 km2). Bloków i mieszkańców wciąż przybywa. Z tego też powodu zauważalne stają się problemy komunikacyjne - w tym korkujące się ulice i już nie tylko w ścisłym centrum, ale również na drogach typowo osiedlowych. Na korki ma też wpływ od lat ciągnąca się w ślimaczym tempie modernizacja drogi krajowej nr 61 na wysokości osiedla Piaski, a także niedobór bezkolizyjnych przejazdów przez tory (w całym mieście są tylko dwa, podczas gdy od lat mieszkańcy oczekują od włodarzy miasta kolejnych dwóch - na Bukowcu i na wysokości alei 3 Maja).
Pełno bloków a będzie więcej
Spoglądając na Legionowo można odnieść wrażenie, że to już nie władze tego miasta decydują o przestrzeni urbanistycznej Legionowa a deweloperzy z legionowską spółdzielnią mieszkaniową na czele. Zabudowywany jest każdy wolny fragment przestrzeni - mocno to widać w ostatnim czasie, zwłaszcza na osiedlu Jagiellońska przy Mickiewicza, okolicach "skarbówki", czy też McDonald'sa. To oczywiście powoduje poważne trudności z miejscami parkingowymi - nie tylko dla nowych, ale i dotychczasowych mieszkańców. Często inwestycjom tym musi ustąpić zieleń, której w Legionowie zaczyna brakować. Do tego dochodzą kłopoty z wielokrotnie przekraczającym dopuszczalne normy zanieczyszczeniem powietrza w okresie jesienno-zimowym, czy też ciągle rosnące opłaty dla mieszkańców (zwłaszcza za śmieci). Brak szpitala, którego budowę od lat obiecywali włodarze samorządowi też jest poważnym minusem. W końcu jednak i w tej materii coś się zmieni (dzięki zaangażowaniu MON budowany jest szpital na osiedlu Piaski).
Infrastruktura oświatowa i sportowa, dworzec - na plus
Jakie są plusy mieszkania w Legionowie? To lokalna i bezpłatna komunikacja autobusowa zachwalana przez wielu, dobra baza oświatowa (kilka podstawówek, trzy szkoły średnie, kilkanaście publicznych i niepublicznych przedszkoli), rozbudowana baza sportowa w tym: zmodernizowany stadion, nowoczesna hala sportowa (Arena), zadaszone lodowisko miejskie, kilka orlików, dwie pływalnie i stale rozwijana sieć dróg rowerowych na terenie miasta. To bez wątpienia sukces. Warto docenić też mniejsze inwestycje: modernizację wielu placów zabaw, boisk osiedlowych czy dużą liczbę siłowni plenerowych. Również Centrum Komunikacyjne wraz z biblioteką, choć krytykowane na początku głównie za "przerost formy nad treścią", po latach można przypisać włodarzom miasta jako sukces. Lokale usługowo-handlowe, choć z pewnymi trudnościami na początku, w końcu zostały zagospodarowane, a z olbrzymiej mediateki korzysta mnóstwo legionowian. Również przyległe parkingi wielopoziomowe spełniają swoją funkcję i są ogromnym ułatwieniem dla mieszkańców w dojazdach do pracy.
Czy w Legionowie dobrze się mieszka? Zapraszamy do dyskusji.
(DB)