Tu wybierano królów. Co zrobimy z tym miejscem?
7 czerwca 2017
Mur cmentarza, stacja benzynowa i zdewastowany trawnik - tak prezentuje się dziś miejsce, w którym przez niemal 200 lat polska i litewska szlachta spotykały się podczas wolnych elekcji.
Historia Pola Elekcyjnego rozpoczęła się w roku 1575, gdy polska i litewska szlachta zebrała się koło podwarszawskiej wsi Wola, by wybrać następcę króla Henryka Walezego, który na zawsze uciekł do rodzinnej Francji. 12 grudnia mniejszość wybrała cesarza Maksymiliana Habsburga, przez co reszta obrad odbywała się w wyjątkowo nerwowej atmosferze - ktoś strzelał nawet do prymasa. Nazajutrz "na króla" wybrano Annę Jagiellonkę, ale o tym, kto zdobył koronę, zdecydował "wyścig" na Wawel. Do 1764 roku wolne elekcje odbywały się na dzisiejszej Woli jeszcze dziewięciokrotnie.
Miało być pięknie
W latach 90. w rozwidleniu Obozowej i Ostroroga stanął upamiętniający wolne elekcje pomnik, ale na zagospodarowanie terenu już zabrakło pieniędzy. Kolumna z koroną i płaskorzeźbą ginie w gąszczu reklam i sąsiaduje ze stacją benzynową oraz cmentarnym murem.
"- Chcielibyśmy, aby teren wokół obelisku był lepiej zagospodarowany. Powinny zniknąć brzydkie reklamy, a zamiast nich niech pojawią się ozdobne tablice upamiętniające królów elektów i unię lubelską, a wokół dużo zieleni - proponuje Jan Boerner z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy" pisaliśmy w 2013 roku. Od tego czasu nie zmieniło się nic. Może z jednym wyjątkiem: przy Obozowej stanęły nowe bloki, w porównaniu z którymi Pole Elekcyjne wygląda na jeszcze bardziej zaniedbane.
Jak zdecydują mieszkańcy?
Dużą szansą na uporządkowanie historycznego miejsca jest budżet partycypacyjny. Dzięki głosom warszawiaków część terenu znajdująca się między Ostroroga a Młynarską może zmienić się w skwer Wolnej Elekcji. Jeden z mieszkańców proponuje przeznaczenie 761 tys. zł na budowę tam małego placu z podświetlaną fontanną, ławek, siłowni plenerowej oraz alejek i latarni parkowych. Przybyłoby także zieleni w postaci drzew i porządnych trawników.
- Realizacja projektu zmieni na plus oblicze jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc Młynowa - pisze pomysłodawca. - Powstanie estetyczny, cieszący oko, zielony skwer dla mieszkańców.
Przypomnijmy: głosowanie nad budżetem partycypacyjnym na przyszły rok odbędzie się 14-30 czerwca.
(dg)