Teatr "13" skończył już trzynaście lat, co dla teatru o takiej nazwie powinno być liczbą szczęśliwą. W ciągu tego czasu przygotował 30 premier i 150 przedstawień. Kieruje nim od początku Tomasz Służewski, obecnie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury na Białołęce.
Ten amatorski zespół skupia głównie studentów warszawskich uczelni od przyszłego informatyka, dziennikarza i prawnika na studentach aktorstwa kończąc. Pierwszą premierą "13", trzynaście lat temu był montaż poetycki "Zwierciadło" na podstawie utworów Słowackiego, Bursy, Mickiewicza i Szekspira. Choć na przestrzeni lat zmieniał czterokrotnie swoją siedzibę, zaczynając w Kościele Matki Bożej Różańcowej, przy ul. Wysockiego 8, następnie w Domu Kultury "Świt" i "Zacisze", zakotwiczył na Białołęce w Gminnym Ośrodku Kultury. Sukcesy, którymi się chwalą przyszły w 2000 roku, kiedy zdobyli Grand Prix na III Maratonie Teatralnym Zielonka 2000 za spektakl "Lekcja" na podstawie sztuki Eugene Ionesco, oraz wyróżnienie i główną nagrodę aktorską na I Festiwalu Teatrów Amatorskich SPOT-2000 w Domu Kultury "Zacisze" również za spektakl "Lekcja" dla Marcina Rzymskiego za rolę Profesora. Następnie główną nagrodę aktorską dla Darii Jerzykowskiej za rolę Iriny w spektaklu "Da Vinci" miał rację" na II Festiwalu Teatrów Amatorskich SPOT.
Ich inscenizacje zawsze wzbudzają zainteresowanie publiczności. Wystawiali już: "Boga" Woody Allena, "Noc Trybad" P.O. Enquista, "Kubusia i jego Pana" Milana Kundery, "Demokrację" Josifa Brodskiego, "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza," "Iwonę Księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza, czy "Dwa razy Toporem", o którym piszemy w wyżej.
Jędrzej Kunowski