REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd »

 

Trzaskowski wprowadza "plan równości płci". 72% urzędników to kobiety

  29 marca 2023

alt='Trzaskowski wprowadza "plan równości płci". 72% urzędników to kobiety'
źródło: UM Warszawa

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie, dzięki któremu urzędnicy zostaną objęci "planem równości płci". Na najbliższe trzy lata zaplanowano specjalne szkolenia dla pracowników, ale ratusz nie wyjaśnia, do czego dokładnie chce dążyć.

REKLAMA

"W mieście stołecznym Warszawie, które jest jednym z największych pracodawców w naszym mieście, traktujemy sprawę równości płci bardzo poważnie. W urzędzie zatrudnionych jest 9 tys. osób, z czego większość stanowią kobiety. Jaruzelska kpi z radnych-feministek: "Chcecie wprowadzić parytet w bezdomności?" Jaruzelska kpi z radnych-feministek: "Chcecie wprowadzić parytet w bezdomności?"
Warszawska radna Monika Jaruzelska coraz mocniej wyśmiewa środowiska lewicowe, dzięki którym w 2018 roku dostała się do samorządu. W rozmowie z posłem Dobromirem Sośnierzem przyznała, że niedawno zakpiła sobie z feministek pytając radne Warszawy, czy zamierzają wprowadzić dla kobiet parytet w bezdomności.
Na stanowiskach dyrektorskich mamy w zasadzie po połowie mężczyzn i kobiet. Dokładnie na tym polega równość płci. Ale my idziemy dalej, mamy bardzo dokładny plan działań. Równość to również komfort i prawdziwie identyczne traktowanie. To dążenie do wprowadzenia równości w polityce kadrowej i upowszechnianie wiedzy wśród pracowników o korzyściach płynących z pracowania z osobami, które się między sobą różnią, zarówno jeśli chodzi o cechy osobiste, przekonania czy kontekst kulturowy. W takim różnorodnym środowisku podejmuje się najlepsze decyzje" - mówi prezydent Rafał Trzaskowski w komunikacie rozesłanym do mediów.

Ile kobiet pracuje w ratuszu Warszawy?

Komunikat dotyczący "planu równości płci" jest niezwykle długi i jednocześnie mało konkretny. Ratusz zapowiada zestaw spójnych działań, które mają promować w organizacji równość płci poprzez zmiany "instytucjonalne, strukturalne i kulturowe".

Według danych z 1 stycznia 2022 r. w Urzędzie m.st. Warszawy było zatrudnionych ponad 9 tys. osób, w tym ponad 6 tys. kobiet (72%) i ponad 2 tys. mężczyzn (28%). Także na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla dominują kobiety. Najbardziej sfeminizowane stanowiska w tej grupie to stanowisko głównego księgowego i zastępcy głównego księgowego - ponad 80% zatrudnionych to kobiety. Z kolei rozkład płci na stanowisku dyrektora biura jest równomierny. Mężczyźni mają tutaj niewielką przewagę (53%). Podobnie jest na stanowisku zastępcy dyrektora biura (51%).

Kup bilet

Równość, czyli przewaga kobiet?

- Urząd Miasta jest w moim odczuciu niemal wzorcowym miejscem pracy, w którym są wdrażane i realizowane mechanizmy, instrumenty i programy na rzecz kobiet. Możemy być przykładem dla innych pracodawców w Warszawie i nie tylko. Nieustannie staramy się wdrażać programy rzutujące na możliwości rozwoju zawodowego kobiet na równi z mężczyznami, wprowadzając m.in. opiekę żłobkową. A ostatni raport Europejskiego Instytutu Równości Kobiet i Mężczyzn wskazuje, że w Unii Europejskiej stopień równości w życiu zawodowym, społeczno-politycznym i prywatnym wynosi 68,6 proc. W Polsce 57,7 proc. Jest jeszcze dużo do zrobienia - mówi zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra nie wyjaśniając, co miałyby oznaczać wspomniane dane procentowe.

Na najbliższe trzy lata zaplanowano m.in. szkolenia dla pracowników i rzeczników zaufania, badania m.in. poziomu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn oraz opracowanie polityki "zarządzania różnorodnością w miejscu pracy".

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (11)

# prosta matematyka

29.03.2023 11:56

Czyli trzeba zwolnić 1500 kobiet i zatrudnić tyle mężczyzn, żeby była równość.

# Ksiegowy

29.03.2023 12:03

#prosta matematyka napisał(a) 29.03.2023 11:56
Czyli trzeba zwolnić 1500 kobiet i zatrudnić tyle mężczyzn, żeby była równość.
Nie. Trzeba zwolnić 1500 kobiet i 1500 mężczyzn. Jak równość to równość. A jaka oszczędność kosztów...

# Tubylec

29.03.2023 12:26

Traszkowski walczy o elektorat kobiet... Niedługo urzędnicy sami go wyniosą z urzędu za głupie pomysły. Jakby w Warszawie innych problemów nie było, to znalazł sobie zajęcie. Zapracowany laluś.

REKLAMA

# praca zbiorowa

29.03.2023 13:20

Nie jest ważne, żeby w ratuszu pracowali urbaniści, księgowi i prawnicy. Ważne, żeby urzędnicy byli różnorodni płciowo i kulturowo. Spuśćmy na ten bełkot zasłonę milczenia

# Dziub

29.03.2023 14:29

Panie Prezydencie jest Pan Kochany

# facio aligacio

29.03.2023 14:43

mam nadzieję że wszystkie 32 pcie będą równo traktowane. gdyby ktoś chciał odpisać na ten komentarz to używam zaimków: "proszę Pana" i "szanowny Panie".

REKLAMA

# Juzwa LGBTQ Dywizja Żoliborz

29.03.2023 17:33

Słuszną linię ma nasza warszawska władza. Niech nam żyje 100 lat nasz ukichany pan prezedent Czaskoski

# nnn

29.03.2023 19:38

#prosta matematyka napisał(a) 29.03.2023 11:56
Czyli trzeba zwolnić 1500 kobiet i zatrudnić tyle mężczyzn, żeby była równość.
Po co zwalniać? Wystarczy, że poczują się mężczyznami.

# Wolność !!!!!!!!!!!!

30.03.2023 09:09

Prezydent Rafał Krzaskowski jest wyjątkowym trutniem. Najlepiej mu wychodzi utrudnianie życia mieszkańcom stolicy. Albo jest trzaśnięty ! Albo realizuje plan zagonienia ludzi do zagrody a tam mają "siedzieć cicho" !

REKLAMA

# Wredny Kocur

30.03.2023 15:13

Równość, to on sobie może w komunistycznych wygwizdowach wprowadzać. W krajach demokratycznych jest RÓWNOUPRAWNIENIE, a to ogromna różnica i od dekad ją gwarantuje konstytucja! Co za czerwona zaraza....

# Henryk Korba

30.03.2023 21:22

Domagam się parytetu w zatrudnieniu urzędników. Mężczyźni są dyskryminowani. Od dawna chciałbym załatwić coś w okienku z jakimś mężczyzną i to niestety prawie niemożliwe.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

City Break
City Break

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024