REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Tropami wyobraźni, tropami nauki

  8 grudnia 2001

W Gminnym Ośrodku Kultury 28 listopada odbył się finał konkursu "Tropami wyobraźni, tropami nauki" poświęcony życiu i twórczości Stanisława Lema i Juliusza Verne'a.

REKLAMA

Spośród osób, które przeszły przez sito eliminacyjne i dostały się do finału, jury w II etapie konkursu wyłoniło zwycięzców w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych. Niestety rywalizacja w kategorii licealnej była bardzo skromna. Do konkursu stanęły zaledwie cztery osoby, którym jury postanowiło przyznać nagrody już po etapie pisemnym.

Uczniowie ze szkół podstawowych mogli wypowiedzieć się na następujące tematy:

  • Na której z planet opisanych w "Bajkach robotów" S. Lema chciałbyś zamieszkać? Opisz wybraną przez Ciebie planetę i uzasadnij swój wybór.
  • "Będziesz podróżował po krainie cudów. Będziesz się stale dziwił i zdumiewał". Zostań towarzyszem podróży kapitana Nemo i opowiedz jedną z przygód z powieści Juliusz Verne'a "20 000 mil podmorskiej żeglugi".
  • Piotr Aronnax - uczony i obieżyświat. Charakterystyka postaci.
Tematy prac dla gimnzjalistów:
  • Czy Twoim zdaniem kapitan Nemo słusznie postąpił ukrywając przed światem swoje wynalazki? Oceń postawę głównego bohatera powieści "20 000 mil podmorskiej żeglugi" Juliusza Verne'a.
  • Przedstaw różnice między schematem klasycznej baśni a formułą opowieści stworzonej prze Staniława Lema w cyklu "Bajki robotów".
  • Czego dowiadujemy się o świecie i człowieku z lektury "Bajek robotów" S. Lema i powieści "20 000 mil podwodnej żeglugi" J. Verne'a?

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Amira Ibrahim ze SP nr 255, II miejsce zajęła Katarzyna Jegorow - SP nr 344, III miejsce Piotr Kmita - SP nr 314.

Z gimnazjalistów najlepiej na trudne pytania jurorów odpowiadała Katarzyna Puścian z Gimnazjum nr 3 na Białołęce, na II miejscu uplasowała się Magdalena Bober z Gimnazjum nr 7 na Mokotowie, III miejsce zajął Artur Suwała z Gimnazjum nr 3 z ul. Narbutta.

Konkurs literacko-biograficzny to już tradycja w Ośrodku Kultury na Białołęce. Organizowany jest wspólnie z Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie. Przez nasz konkurs przez trzy lata przewinęło się już ponad 1000 dzieci i młodzieży. Liczymy, że zainteresowanie szkół będzie tak duże jak dotychczas. Następny konkurs odbędzie się już w przyszłym roku na wiosnę.

Anna Jekiełek, GOK

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA