Trasy rowerowe Wawra. Dla amatorów i zawodowców
11 kwietnia 2018
Wiosna już się rozpoczęła, a przed nami coraz cieplejsze dni, dlatego zachęcamy do jazdy na rowerze. Wawer ma przepiękne i doskonale oznakowane trasy dla rowerzystów.
Od ścieżek dla amatorów, po trasy dla zawodowców, dla małych i dużych, dla młodych i starych, kobiet i mężczyzn, a wszystkie rowerowe szlaki prowadzą przez najbardziej malownicze oraz najatrakcyjniejsze przyrodniczo miejsca Wawra. Z obranego szlaku raczej nie zbłądzimy, gdyż o przebiegu trasy co jakiś czas przypominają nam oznakowane drzewa i tabliczki.
- Wawerskie szlaki rowerowe przez tereny Mazowieckiego Parku Krajobrazowego to bardzo ciekawa opcja na wiosenny odpoczynek, zarówno na rodzinną przejażdżkę, jak i dla osób szukających większych wrażeń. Sam często wsiadam na rower i odwiedzam ciekawe miejsca - mówi wiceburmistrz Wawra Leszek Baraniewski. Propozycja urzędu dzielnicy na spędzanie cieplejszych dni na szlakach rowerowych nie jest nowa, lecz warto o niej przypominać, a dokładny przebieg z opisem tras znajdziemy na rower.wawer.warszawa.pl.
Trasa żółta
Dla początkujących polecana jest trasa żółta. Szlak został wytyczony z myślą o rodzinach i osobach mniej doświadczonych. To sześć kilometrów szerokich i wygodnych duktów prowadzących przez Las Sobieskiego, tworzących pętlę. Trasa zaczyna się i kończy na leśnym parkingu przy ul. Kościuszkowców vis-a-vis kościoła św. Feliksa z Kantalicjo. Na parkingu znajduje się miejsce dla kilkunastu aut oraz altana, pod którą możemy przygotować się do dalszej jazdy lub zjeść śniadanie. Do startu i zarazem mety "Żółtej frajdy" można dostać się autobusem. Na pobliskiej pętli bieg kończy linia 520, startująca z centrum z przystanku Metro Politechnika. Od stacji PKP Gocławek dzieli nas mniej więcej dystans jednego kilometra. Trasa zaczyna się za zielonym szlabanem i prowadzi szerokim i dobrze ubitym leśnym duktem.
Trasa czerwona
Trasa czerwona to ośmiokilometrowa trasa "mieszana". Łączy w sobie kombinację leśnych duktów z odcinkami prowadzącymi przez boczne, mało uczęszczane drogi szutrowe. Trasa nie jest bardzo trudna technicznie, ale wymaga już nieco więcej kondycji i doświadczenia. Tak samo jak trasa żółta zaczyna się na leśnym parkingu przy ulicy Kościuszkowców. Bieg kończy na pętli autobusowej w al. Dzieci Polskich nieopodal Centrum Zdrowia Dziecka. To również miejsce, z którego możemy wycieczkę zacząć, jadąc w drugą stronę. Z pętli jest niewiele ponad 1,5 kilometra do stacji PKP Międzylesie. W tym miejscu z trasą czerwoną łączy się trasa niebieska. Chętni mogą kontynuować dalszą wycieczkę w kierunku Falenicy. Czas przejazdu do dwóch godzin.
Trasa niebieska
Na niebieskiej trasie, która liczy 22 km, znajdziemy niespotykane na Mazowszu górskie trudności, piaski dla naprawdę wytrwałych i sporo rowerowej adrenaliny. Trasa zaczyna się koło karczmy Sielanka w Aninie, a stąd spokojną ulicą I Poprzeczną jest kilkaset metrów do stacji PKP Wawer. Na ul. Kajki zatrzymują się autobusy linii 125, 525, którymi możemy dojechać z i do centrum. Trasa kończy bieg przed wejściem na perony stacji PKP Falenica. Na dworcu znajduje się Kinokawiarnia, w której można zjeść i wypić kawę. Trasa "Niebieski Rzeźnik" zaczyna się dość spokojnie. Ruszamy ulicą Krawiecką, mijając anińskie domki i po kilkuset metrach wjeżdżamy do lasu. Trasa niebieska w końcu ginie w leśnej gęstwinie na wąskiej ścieżce. Pojawiają się tu piaszczyste wydmy, wymagające sporo wysiłku. Po drodze miniemy Zbójną Górę, aby wydmami dojechać w końcu nad Jezioro Torfy. Trasa zajmuje od 2 do 3 godzin.
"Zielona Radość" i "MTB Ekstremalny"
Strona rower.wawer.warszawa.pl poleca jeszcze "Zieloną Radość". Bardzo malownicza trasa zielona łączy leśne dukty z cichymi drogami. Znakomita propozycja dla rodziny z trochę starszymi dziećmi. Początek trasy na parkingu przy ul. Pożaryskiego, zaraz na skraju Lasu Wilanowskiego. Można tu dojechać liniami autobusowymi 125 i 525. Kilkaset metrów dalej znajduje się stacja PKP Międzylesie i restauracja Niespodzianka. Za to "MTB Ekstremalny" to trasa dla prawdziwych twardzieli. Szlak MTB został wytyczony przez najciekawsze - z kolarskiego punktu widzenia - obszary wawerskich lasów. Trasa zaczyna się przy ulicy Pożarskiego, zaraz na skraju Lasu Wilanowskiego. Trasa została zaprojektowana jako 27-kilometrowa pętla.
(DB)