REKLAMA

Wola

drogi »

 

Gadżety dla rowerzystów nie działają. Syrenka na razie nie macha

  13 stycznia 2021

alt='Gadżety dla rowerzystów nie działają. Syrenka na razie nie macha'
źródło: ZDM

Animowana syrenka już nie macha do nielicznych rowerzystów, jeżdżących zimą po Warszawie. Jak zapewniają drogowcy, to czasowa przerwa w działaniu.

REKLAMA

Urządzenia pokazujące, z jaką prędkością należy jechać, by złapać zielone stanęły w ubiegłym roku na sześciu popularnych trasach rowerowych: Towarowej i Okopowej, Świętokrzyskiej, Wybrzeżu Gdańskim, Czerniakowskiej oraz ciągach Powsińska-Wiertnicza-Przyczółkowa i Dwernickiego-Szaserów. Ponieważ firma Siemens Mobility zbudowała totemy w ramach prac nad Zintegrowanym Systemem Zarządzania Ruchem, ich koszt został ukryty przed warszawiakami. Teraz przestały działać.

Totemy rowerowe w Warszawie

Gdy temperatura jest bliska zera a podczas jazdy obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, ruch rowerowy jest w mieście minimalny. Wyłączenie totemów nie umknęło jednak całorocznym rowerzystom.

- Coś te piękne, "darmowe" zabaweczki od Siemensa nie banglają za dobrze - pisze bloger Rowerowawa. - We wtorek w ciągu Towarowej i Okopowej nie działał chyba ani jeden.

Jak wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich, totemy na Okopowej i Towarowej nie działają ze względu na koordynację sygnalizacji świetlnej, związaną z budową ronda i wyznaczeniem pasów rowerowych na Anielewicza. Z kolei w najbliższych dniach urządzenia w całej Warszawie będą poddane przez firmę Siemens przeglądowi technicznemu.

Wstąp do księgarni

Totem rowerowy - jak to działa?

Zainstalowany w totemie radar szacuje prędkość rowerzysty i przesyła ją do sterownika sygnalizacji świetlnej. Sterownik analizuje te informacje i ustala, czy możliwy jest przejazd przez skrzyżowanie bez zatrzymania. Następnie sterownik zwrotnie przesyła tę informację do totemu z instrukcją dla rowerzysty. Komunikat jest wyświetlany w formie jednego z czterech animowanych znaków w kształcie syrenki: "możesz zwolnić", "utrzymaj tempo", "możesz przyspieszyć", "nie przejedziesz".

- W sierpniu korzystaliśmy z dróg rowerowych na Świętokrzyskiej i Okopowej niemal codziennie - pisaliśmy w ubiegłym roku. - Ani razu nie zauważyliśmy, by rowerzyści spoglądali na totemy i dostosowywali swoją prędkość jazdy do wyświetlanych komunikatów. Co więcej, osoby pytane o ocenę projektu zazwyczaj odpowiadały, że to zbędny gadżet, a pieniądze należało wydać na budowę choćby najkrótszych łączników dróg albo nawet na stojaki.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Marian

14.01.2021 08:15

Szczyt głupoty i marnotrastwa pieniędzy przez Czaskoskiego.
Niech lepiej upłynni ruch samochodowy bo to tony extra zużytego paliwa i pyłu z okładzin.

# jerzy777

16.01.2021 19:29

Kolejny idiotyzm czajkowskiego

# jerzy777

16.01.2021 19:30

Przecież dużo prościej i taniej jest umieścić na światłach odliczanie za ile zmieni się światło.

REKLAMA

 Darful

05.02.2021 20:31

A ja w temacie trochę innych gadżetów dla rowerzystów...
Czy ktoś z Was korzystał kiedyś z uchwytu na telefon do paska?
Chodzi mi o taki, jak w tym sklepie, w zakładce uchwyty http://oxygen.pl
Czy taki uchwyt jest praktyczny, czy nie wypadnie w czasie jazdy rowerem? Przyznam że mnie zainteresował i zastanawiam się nad kupnem ;)
Tylko jak zawsze się człowiek zastanawia, jak ma wydać choćby te 25 zł!

# Hubertos

29.04.2021 22:44

Generalnie u nas w mieście wiele rzeczy nie działa jak należy. Rozmawiałem niedawno z jednym radnym, aby kupić nowe stojaki rowerowe. Sam widziałem https://fulco.pl/kategorie/stojaki-rowerowe ofertę jednej z firm akurat do takiego wyposażenia miejskiego. W naszej dzielnicy stojaki są już bardzo stare, a część ukradli złomiarze. Powinno się ich więcej pojawić.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025