REKLAMA

Targówek

oświata »

 

Toruńska 23 - chęci są, możliwości brak

  11 czerwca 2010

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 11 i Gimnazjum STO przy Toruńskiej 23 właśnie skończyły dwadzieścia lat. Jednak budynek, w którym się mieszczą, ma o wiele dłuższą historię. I długą listę zadań do remontu.

REKLAMA

Został zbudowany tuż przed wojną pośród wielu baraków dla bezdomnej ludności Annopola. Władze oświatowe przystąpiły do budowy dwupiętrowego budynku szkol-nego, który w ciągu roku szkolnego 1937/1938 został wykończony i oddany do użytku. Do szkoły od pierwszego września 1939 r. uczęszczały dzieci ubogich mieszkańców osiedla. Lekcje w nowym budynku prowadzone były tylko przez kilka miesięcy - mówi Ewa Borgosz, wicedyrektorka szkoły. - Po wojnie działała tu Szko-ła Podstawowa nr 42, którą przeniesiono na Żuromińską w 1973 roku, gdy powsta-wała Trasa Toruńska.

Dalsze losy budynku są niepewne aż do 1990 roku, kiedy po ustaleniu, kto jest jego właścicielem, został przejęty przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe, które utworzyło tu zespół szkół.

- Obchodzimy dwudziestolecie istnienia. Na początku wszyscy pracowaliśmy nad przywróceniem budynkowi funkcji szkoły - mówi Ewa Borgosz. - Później przy-szedł czas na przejęcie i naprawienie sali gimnastycznej, w której przez dziesięcio-lecia istniał magazyn. Niestety, budynek swoje lata ma i należałby mu się gruntow-ny remont. Co z tego, skoro jest przez nas jedynie dzierżawiony, a umowę dzierża-wy przedłuża nam się tylko na trzy kolejne lata? Bylibyśmy gotowi zainwestować w remont, byle tylko istniała pewność, że zostaniemy tutaj na dłużej, a przy takim podejściu pewni być nie możemy.

Towarzystwo jest gotowe partycypować w kosztach remontu. W te wakacje Za-rząd Gospodarki Nieruchomościami ma naprawiać dach i orynnowanie budynku, będzie też ocieplana sala gimnastyczna. - Jesteśmy gotowi partycypować w kosz-tach remontu, jednak w zamian chcielibyśmy dłuższego okresu dzierżawy. Nie tylko dlatego, że chcemy inwestować w coś, co będzie nasze na dłuższą metę, ale też dlatego, że łatwiej nam wtedy ubiegać się o środki z dotacji zewnętrznych - dodaje Ewa Borgosz .

Jest jednak szansa, że STO osiągnie to, czego chce. - Trwają starania o wpisa-nie budynku do rejestru zabytków, w poniedziałek 7 czerwca rozmawiałam z pra-cownikami konserwatora zabytków - mówi dyrektorka Borgosz. - Wiem też, że dzielnica udzieli nam wsparcia w prośbach o dłuższą umowę dzierżawy. Wszystko pozostanie więc w rękach stołecznych radnych, mam jednak nadzieję, że wspierani przez silne autorytety osiągniemy dziesięcioletnią dzierżawę.

Co do remontu?

Ponadsiedemdziesięcioletni budynek po latach zaniedbań domaga się napraw. Za-planowana jest wymiana dachu i rynien, trzeba też budynek ocieplić. STO chce także zainwestować w plac zabaw dla dzieci i boisko sportowe. - Mamy odłożone 100 tysięcy na najpilniejsze remonty, jednak będziemy się też ubiegać o dodatko-we pieniądze.

Poparcie dzielnicy jest, STO zaangażowało też polityków wyższego szczebla - wszystko po to, żeby dzierżawę przedłużyć. Czy to podziała na miejskich radnych? Powinno, wszak niezagospodarowany budynek, jeden z ostatnich przedstawicieli architektonicznego funkcjonalizmu w Warszawie, zniszczeje doszczętnie. Byłoby szkoda.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni