REKLAMA

REKLAMA

Wola

różne

 

Tłusty czwartek w roku wyborczym. Burmistrz zarządził... zdrowe odżywianie

  30 stycznia 2023

Tłusty czwartek w roku wyborczym. Burmistrz zarządził... zdrowe odżywianie
źródło: UD Wola

Do 2020 roku zawody w jedzeniu pączków na czas były na warszawskiej Woli nieodłączonym elementem kalendarza na luty. Teraz zastąpił je konkurs na najlepszego wypiekanego pączka bez oleju, do którego samorząd dzielnicy zaprosił swoje własne przedszkola, wyposażone w piece konwekcyjne.

REKLAMA

Jeszcze dwa lata temu wydawało się, że rywalizacja o tytuł "Wolskiego Pączusia" na dobre wpisze się w lokalne obchody tłustego czwartku. Podczas ośmiu kolejnych edycji samorząd dzielnicy i cukiernia Zagoździński dostarczały mieszkańcom sporo zabawy, organizując konkurs w jedzeniu pączków na czas. Rekord wynosi 72 sekundy i nie zostanie pobity co najmniej do 2024 roku, bo. Pączki z Górczewskiej czy rurki z Wolskiej? Poznaliśmy ikony Woli Pączki z Górczewskiej czy rurki z Wolskiej? Poznaliśmy ikony Woli
Z inicjatywy Wolskiego Centrum Kultury młodzież w wieku 13-17 lat spotkała się z najbardziej znanymi przedsiębiorcami, artystami i rzemieślnikami działającymi na terenie dzielnicy.
.. wolski samorząd zrezygnował z zabawy.

Burmistrz mówi, jak jeść

Tegoroczny tłusty czwartek urząd dzielnicy będzie świętować wybierając najlepszą recepturę na pączka. Nie chodzi jednak o tradycyjne polskie wypieki znane od niepamiętnych czasów, ale zupełnie inne w smaku, wypiekane w piecu pączki niskotłuszczowe.

- Tym razem pączkami, faworkami i innymi tłustoczwartkowymi przysmakami objadać się będziemy 16 lutego - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. - Postanowiliśmy jednak pokazać, że można zjeść smacznie i bez obawy o nadmiarowe kalorie, organizując konkurs na wypiekany, a nie tradycyjnie smażony w głębokim tłuszczy pączek. W tym sezonie zmagania przybiorą nową odsłonę, gwarantując uczestnikom dużo swobody oraz włączając dzieci w proces współtworzenia tradycji tłustego czwartku. Zachęcamy też w ten sposób do zmiany nawyków żywieniowych.

Konkurs na Woli bywał krytykowany jako "promujący" bardzo niezdrowe jedzenie na czas. Tego rodzaju rywalizacje są organizowane także w krajach Europy Zachodniej a ich tradycja sięga co najmniej renesansowej Anglii. Okazjonalnie zdarzają się przypadki śmierci wśród uczestników a lekarze przestrzegają przed uszkodzeniami układu trawiennego podczas "opychania się".

Wstąp do księgarni

Konkurs tylko dla swoich

Do tegorocznego konkursu zaproszono przedszkola, ale... tylko wyposażone w piece konwekcyjne. W praktyce oznacza to, że do rywalizacji staną wyłącznie placówki podlegające samorządowi, bo tylko one mają własne kuchnie wyposażone w tego rodzaju sprzęt. Dzieci uczęszczające do licznych na Woli prywatnych przedszkoli zostały wyeliminowane z zabawy już na starcie, ponieważ w placówkach nie ma kosztownych pieców konwekcyjnych.

- Za proces dekorowania pączków odpowiadać będę dzieci, które następnie z pomocą nauczycieli oczywiście, wykonają karty do książki kucharskiej z zapisanymi wierszem przepisami - zapowiada wiceburmistrz Grażyna Orzechowska-Mikulska.

Dostarczone do przedszkola Przy Zielonym Wzgórzu przy Wolskiej pączki będą degustowane i ocenione przez jury, ale... nie w tłusty czwartek. Zawody zapowiedziano na środę 15 lutego. Wolski ratusz nie ogłosił jeszcze składu jury, ale zapewnia, że znajdą się w nim osoby znające się na jedzeniu i produkcji pączków.

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA