REKLAMA

Wawer

historia »

 

Ten zamach mógł zmienić historię. Rocznica akcji w Aninie

  8 stycznia 2022

alt='Ten zamach mógł zmienić historię. Rocznica akcji w Aninie'
źródło: Wikimedia Commons / Andrzej Szkopiński / Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 2-3740

W sobotę 8 stycznia minęła rocznica jednej z najciekawszych akcji Armii Krajowej w Warszawie. W 1944 roku polscy żołnierze próbowali wyeliminować niemieckiego gubernatora.

REKLAMA

"Główki" - taki kryptonim, zaczerpnięty od zdobiących mundury SS czaszek, nosiła prowadzona w latach 1943-1944 przez Armię Krajową akcja, mająca na celu eliminację niemieckich decydentów. 13 grudnia 1943 roku w Warszawie zastrzelono jednego z organizatorów akcji wysiedleń Emila Brauna i architekta Friedricha Pabsta, a także towarzyszącą im Polkę. W odwecie okupanci zamordowali ponad 270 osób uwięzionych na Pawiaku, ale mimo ogromnych strat gen. Tadeusz Bór-Komorowski postanowił kontynuować akcję. Jednym z kolejnych celów miał być Ludwig Fischer.

Zamach na Fischera

Ludwig Fischer był młody i wykształcony. Pochodzący z Kaiserslautern doktor prawa miał zaledwie 34 lata, gdy zostawał gubernatorem okręgu warszawskiego w okupowanej Polsce. W styczniu 1944 roku był w Warszawie powszechnie znienawidzony jako jeden z głównych organizatorów masowych egzekucji, deportacji i łapanek. Na liście celów akcji Główki był numerem jeden. Podczas pobytu na terenie Polski mieszkał w pałacyku Mon Plesir w Falenicy.

Jak udało się ustalić polskiemu wywiadowi, Fischer regularnie polował w podwarszawskich lasach, rozciągających się od Wawra do Mińska Mazowieckiego. Plan zakładał, że 8 stycznia wieczorem oddział pod wodzą porucznika Bronisława Gruna "Szyba" zabije gubernatora na szosie na wysokości Anina, gdy jego kolumna aut będzie wracać w kierunku Warszawy. Pierwszy samochód miał zaczepić o rozciągniętą między drzewami stalową linę a Fischer i jego ochroniarze mieli zginąć od kul ciężkiego karabinu maszynowego i pistoletów oraz od granatów.

Wstąp do księgarni

Porażka Armii Krajowej

Kolumna samochodów pojawiła się na drodze około 18:00. Polacy zgodnie z planem otworzyli ogień, ale pierwszy z kierowców przytomnie dodał gazu i zdołał zerwać linę. Wywiązała się strzelanina, w której rannych zostało dziewięciu Niemców. Fischer wyszedł z zasadzki cały i zdrowy. Zaraz po powrocie do Warszawy naziści - zgodnie z przewidywaniami - rozkazali zamordować kolejnych dwustu więźniów Pawiaka.

Polacy usiłowali zabić Fischera jeszcze raz, podczas powstania warszawskiego. Został wówczas ranny. Po zakończeniu II wojny światowej Fischer został aresztowany i stanął przed stalinowskim Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie. Były gubernator został skazany na śmierć i powieszony 8 marca 1947 roku.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA