REKLAMA

Wawer

historia »

 

Ten zamach mógł zmienić historię. Rocznica akcji w Aninie

  8 stycznia 2022

alt='Ten zamach mógł zmienić historię. Rocznica akcji w Aninie'
źródło: Wikimedia Commons / Andrzej Szkopiński / Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 2-3740

W sobotę 8 stycznia minęła rocznica jednej z najciekawszych akcji Armii Krajowej w Warszawie. W 1944 roku polscy żołnierze próbowali wyeliminować niemieckiego gubernatora.

REKLAMA

"Główki" - taki kryptonim, zaczerpnięty od zdobiących mundury SS czaszek, nosiła prowadzona w latach 1943-1944 przez Armię Krajową akcja, mająca na celu eliminację niemieckich decydentów. 13 grudnia 1943 roku w Warszawie zastrzelono jednego z organizatorów akcji wysiedleń Emila Brauna i architekta Friedricha Pabsta, a także towarzyszącą im Polkę. W odwecie okupanci zamordowali ponad 270 osób uwięzionych na Pawiaku, ale mimo ogromnych strat gen. Tadeusz Bór-Komorowski postanowił kontynuować akcję. Jednym z kolejnych celów miał być Ludwig Fischer.

Zamach na Fischera

Ludwig Fischer był młody i wykształcony. Pochodzący z Kaiserslautern doktor prawa miał zaledwie 34 lata, gdy zostawał gubernatorem okręgu warszawskiego w okupowanej Polsce. W styczniu 1944 roku był w Warszawie powszechnie znienawidzony jako jeden z głównych organizatorów masowych egzekucji, deportacji i łapanek. Na liście celów akcji Główki był numerem jeden. Podczas pobytu na terenie Polski mieszkał w pałacyku Mon Plesir w Falenicy.

Jak udało się ustalić polskiemu wywiadowi, Fischer regularnie polował w podwarszawskich lasach, rozciągających się od Wawra do Mińska Mazowieckiego. Plan zakładał, że 8 stycznia wieczorem oddział pod wodzą porucznika Bronisława Gruna "Szyba" zabije gubernatora na szosie na wysokości Anina, gdy jego kolumna aut będzie wracać w kierunku Warszawy. Pierwszy samochód miał zaczepić o rozciągniętą między drzewami stalową linę a Fischer i jego ochroniarze mieli zginąć od kul ciężkiego karabinu maszynowego i pistoletów oraz od granatów.

Kup bilet

Porażka Armii Krajowej

Kolumna samochodów pojawiła się na drodze około 18:00. Polacy zgodnie z planem otworzyli ogień, ale pierwszy z kierowców przytomnie dodał gazu i zdołał zerwać linę. Wywiązała się strzelanina, w której rannych zostało dziewięciu Niemców. Fischer wyszedł z zasadzki cały i zdrowy. Zaraz po powrocie do Warszawy naziści - zgodnie z przewidywaniami - rozkazali zamordować kolejnych dwustu więźniów Pawiaka.

Polacy usiłowali zabić Fischera jeszcze raz, podczas powstania warszawskiego. Został wówczas ranny. Po zakończeniu II wojny światowej Fischer został aresztowany i stanął przed stalinowskim Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie. Były gubernator został skazany na śmierć i powieszony 8 marca 1947 roku.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni