Tędy jeździł tramwaj linii "oczko". Stare tory na Wysockiego
2 marca 2015
Wysockiego to chyba najważniejsza ulica Bródna. Dwie szerokie jezdnie rozdzielone równie szerokim pasem zieleni, sygnalizacje świetlne, punkty usługowe, kościół. Tymczasem ulica imienia bohatera Powstania Listopadowego ma swój mało znany odcinek obfitujący w liczne pamiątki historyczne...
Białołęcka stała się Wysockiego
Białołęcką poszerzono i pozbawiono dawnej zabudowy. Stała się szeroką, nowoczesną arterią. Otrzymała także nową nazwę - Piotra Wysockiego - którą jednocześnie zachowała brukowana boczna uliczka, na której zostały tory.
W 1996 roku "małą" ulicę Wysockiego przebudowano. Zyskała kanalizację i asfalt. Miłośnicy historii z Koła Miłośników Bródna wywalczyli jednak zachowanie około 60-metrowego odcinka bruku z rynsztokami, szynami, przedwojennymi słupami i trakcją. Na słupach czerwoną farbą zaznaczono ślady po kulach z czasów II wojny światowej. To swoista atrakcja nie tylko dla turystów, ale także dla samych mieszkańców okolicy. Jak tam trafić? Należy przejść przez zebrę na ul. Wysockiego na wysokości Bazyliańskiej, minąć dwupiętrową kamienicę przy Wysockiego 32A i następnie skręcić w "małą Wysockiego" w prawo. I jesteśmy na miejscu.
Przemysław Burkiewicz