Tędy jeździł tramwaj linii "oczko". Stare tory na Wysockiego
2 marca 2015
Wysockiego to chyba najważniejsza ulica Bródna. Dwie szerokie jezdnie rozdzielone równie szerokim pasem zieleni, sygnalizacje świetlne, punkty usługowe, kościół. Tymczasem ulica imienia bohatera Powstania Listopadowego ma swój mało znany odcinek obfitujący w liczne pamiątki historyczne...
Tramwajem ze Stalowej na Targówek? Po co?
Tramwaje Warszawskie chcą przedłużyć istniejąca już linię tramwajową ze Stalowej w ten sam rejon, w który ma prowadzić II linia metra. W ten sposób miejska spółka chce połączyć swoją sieć z metrem, które ma być budowane za kilka lat. - To bezsensowne marnowanie pieniędzy - mówi wielu mieszkańców.
Wzdłuż niej stały drewniane domy, niskie kamieniczki i parterowe baraki. Przed wojną jeździły ulicą Wysockiego tramwaje linii 21, którą okoliczni mieszkańcy pieszczotliwie nazywali "oczko". Po wojnie 21 zastąpiła "trójka" z Gocławka. Aż w 1971 roku wycofano tramwaje z Białołęckiej i Wysockiego, kierując je na nową trasę: Budowlaną i Rembielińską na Żerań Wschodni.
Białołęcka stała się Wysockiego
Białołęcką poszerzono i pozbawiono dawnej zabudowy. Stała się szeroką, nowoczesną arterią. Otrzymała także nową nazwę - Piotra Wysockiego - którą jednocześnie zachowała brukowana boczna uliczka, na której zostały tory.
W 1996 roku "małą" ulicę Wysockiego przebudowano. Zyskała kanalizację i asfalt. Miłośnicy historii z Koła Miłośników Bródna wywalczyli jednak zachowanie około 60-metrowego odcinka bruku z rynsztokami, szynami, przedwojennymi słupami i trakcją. Na słupach czerwoną farbą zaznaczono ślady po kulach z czasów II wojny światowej. To swoista atrakcja nie tylko dla turystów, ale także dla samych mieszkańców okolicy. Jak tam trafić? Należy przejść przez zebrę na ul. Wysockiego na wysokości Bazyliańskiej, minąć dwupiętrową kamienicę przy Wysockiego 32A i następnie skręcić w "małą Wysockiego" w prawo. I jesteśmy na miejscu.
Przemysław Burkiewicz
.








































