Targówek na koniec roku. Co okazało się najważniejsze?
31 grudnia 2015
Za nami rok inwestycji, remontów i awarii. Tak przynajmniej wynika z poniższego zestawienia, które tradycyjnie przygotowujemy, gdy kończy się kalendarz.
Targówek ma jezioro
Odliczaliśmy dni do otwarcia zapowiadanego od dawna zbiornika na Elsnerowie. I chociaż jezioro zasadniczo ma służyć jako zbiornik retencyjny i nie można się w nim kąpać, to jeszcze przed oficjalnym otwarciem (które nastąpiło 1 lipca) cieszyło się popularnością. Czemu? Cóż, jest piaszczysta plaża, wokół zieleń, chłodny powiew znad wody... Po prostu przyjemnie tam być. A na dodatek te widoki... Obok stoi bowiem wieża z platformą widokową na szczycie.
Koniec PGR
Pole po Państwowym Gospodarstwie Rolnym Bródno odchodzi w niepamięć. Miejsce, na którym wyznaczano tymczasowy parking w dniach oblężenia cmentarza, zostanie zabudowane. Na jednej z działek od strony ul. Wincentego ruszyła budowa osiedla firmy Atal, z kolei bliżej Gilarskiej ma stanąć nowa szkoła. Na dodatek firma Dom Development kupiła działkę bliżej skrzyżowania ul. Samarytanka i Korzona.
Zacisze nie chce progów?
O progach na Jórskiego, Samarytance czy Gilarskiej pisaliśmy po wielokroć. Podczas jednego ze spotkań z władzami odnośnie likwidacji - bądź pozostawienia - progów, doszło do sporej awantury. Przypomnijmy: progi zamontowano, po kilku wypadkach, w zeszłym roku. Dodatkowo ciągle zwiększa się ruch na lokalnych ulicach, które wykorzystywane są przez kierowców chcących dojechać do Radzymińskiej. Tyle, że są to progi wyspowe, umożliwiające przejazd autobusów. Kierowcy jednak omijają je, wjeżdżając w przestrzeń między garbami. Wściekli mieszkańcy, którzy nie chcą wzmożonego ruchu na tych ulicach, grozili nawet burmistrzowi pobiciem. Efekt spotkania? Żaden. Wychodzi na to, że kulturalna dyskusja jest poza zasięgiem niektórych...
Ruszy Trasa Świętokrzyska
Wymyślono ją niedługo po wojnie, realizacja nastąpi teraz. W tym roku podpisano umowę na budowę drogi, która ma połączyć most Świętokrzyski przez przebudowaną Sokolą, Kijowską do Zabranieckiej. Umowę podpisano w maju, prace ruszyły w październiku, gotowa trasa ma być oddana do użytku za dwa lata.
Torowisko do remontu
Pod koniec sierpnia ruszył remont torów tramwajowych na Bródnie. Wyremontowane przystanki, priorytet na całym odcinku od Żerania Wschodniego do Dworca Wileńskiego, powiększona pętla Annopol, wspólne przystanki tramwajowo-autobusowe na 11 Listopada - taki jest efekt prac, które paraliżowały tę część dzielnicy. Czasowo zlikwidowano kursujące po Bródnie linie tramwajowe, w ich miejsce jeździły zastępcze linie autobusowe. Prace zakończyły się 6 grudnia.
Remont wodociągów po wypadku
Chodecka doczekała się remontu sfatygowanej magistrali wodociągowej. Co najmniej raz w roku rury tu pękały, powodując jeśli nie uszkodzenia jezdni, to przynajmniej gigantyczne rozlewiska. W jedno z nich wpadła dwójka rowerzystów w sierpniu. Kobietę odwieziono do szpitala - wpadła do zapadliska, jakie utworzyło się pod wodą. To właśnie po tej awarii podpisano umowę na całkowitą przebudowę sieci między Żuromińską a Krasnobrodzką. Prace będą prowadzone w przyszłym roku.
Będzie metro!
8 marca ruszyła II linia metra, a razem z nią giełda terminów, kiedy zacznie się budowa podziemnej kolejki na Targówku. Stacje Szwedzka, Targówek i Trocka wybuduje włoskie Astaldi, mają być gotowe w 2019 roku. A co dalej? Część mieszkańców i fachowców od transportu twierdzi, że prowadzenie metra na Bródno - czyli budowa projektowanych stacji Zacisze, Kondratowicza i Bródno właśnie - jest bezsensowna, bo ta część dzielnicy jest dobrze skomunikowana choćby tramwajami. Ponadto tunel mocno skręca, a linie metra powinny być planowane jak najbardziej "na wprost", by pasażerowie odczuli zysk czasowy w podróży. Na Bródnie metro zaprojektowano tak, że ominie ono główne ciągi komunikacyjne i nie zastąpi ani tramwajów na Odrowąża i Rembielińskiej, ani autobusów na Wincentego. Dojazd do Śródmieścia z przystanków "Kondratowicza" i "Targówek-Ratusz" wciąż będzie szybszy - odpowiednio tramwajem i autobusem - niż metrem.
Targówek chce mostu, Żoliborz jest przeciw
Inna inwestycja budząca emocje: most Krasińskiego. Planowana przeprawa przez Wisłę zamiast łączyć - dzieli. Na Żoliborzu radni jednomyślnie poparli uchwałę wzywającą do wstrzymania prac nad przeprawą między pl. Wilsona a Jagiellońską i przeznaczenie 700 mln zł np. na dokończenie obwodnicy Pragi. Na Targówku zaś entuzjazm, bo most pozwoli na lepsze rozprowadzenie ruchu i odciążenie np. ulicy Odrowąża. Pod warunkiem, że zostanie zbudowana od razu trasa od Jagiellońskiej do Wysockiego, a na to się nie zanosi w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Trudno zrozumieć, dlaczego władze Targówka nie starają się o zmianę kolejności inwestowania - najpierw trasa z Bródna do Jagiellońskiej, potem most. W przyszłym roku ruszą dyskusje z udziałem ekspertów i debaty obywatelskie, wyniki konsultacji poznamy wiosną. Natomiast latem 2016 znany będzie dokładny projekt mostu, który ma kosztować - projekt, nie most - blisko sześć milionów złotych.
Kobieta zginęła w pożarze. Przez parkowanie
W kwietniu przy Wyszogrodzkiej 3 wybuchł pożar, w którym zginęła kobieta. Mogłaby żyć, gdyby straż pożarna przybyła na czas. Nie mogła, bo dojazd do budynku drogą pożarową był utrudniony - były na niej zaparkowane samochody. Śmierć w pożarze nie nauczyła niczego mieszkańców dzielnicy - zastawione przez parkujące pojazdy drogi pożarowe to normalka.
Wincentego jak nowa! Ale i tak są niezadowoleni...
Nie ma co ukrywać - remont ulicy św. Wincentego należał się już dawno. Koleiny, zapadliska, pofalowany asfalt - tak to wyglądało. Do października. Wtedy można było się przejechać ulicą po remoncie. Odnowiono też chodniki i zatoki autobusowe, przybyło miejsc postojowych. Ale nie wszyscy są zadowoleni - to kupcy i właściciele lokali przy ulicy, którzy zostali odcięci od asfaltu. Dosłownie, bo drogowcy oddzielili chodnik i jezdnię słupkami, które mają uniemożliwić parkowanie w miejscach niedozwolonych. Także samochodom dostawczym...
I tyle. Jeśli ktoś czuje niedosyt, zapraszamy na tutargowek.pl, gdzie znaleźć można komplet tekstów, jakie pojawiały się w 2015 roku na łamach "Echa". Zresztą, nie tylko w tym roku...
(wt)