Sztuką współczesną zarazić młodych i starych
9 czerwca 2014
Projekt PKP ART to pomysł Ewy Jaskólskiej, która od dawna marzyła o stworzeniu warsztatów na temat sztuki współczesnej dla mieszkańców Wawra. Zajęć wyjątkowych - bo kierowanych do seniorów i młodych ludzi. Dlaczego? Ponieważ są to osoby, które mają najmniejszy kontakt ze sztuką współczesną.
Sztuka to nie tylko estetyka
Warsztaty PKP ART miały na celu wprowadzenie uczestników w temat sztuki współczesnej - prezentację wybranych prac i stosowanych najczęściej technik, a także zrozumienie, że dzieło nie musi być piękne w tradycyjnym rozumieniu, za to posiada często ukryte znaczenie.
Jaką funkcję oprócz estetycznej może spełniać sztuka? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy. W drugiej części projektu będą pracować już w grupach mieszanych wiekowo pod okiem specjalistów. Powstaną trzy prace: z zakresu video art pod kierunkiem Zuzanny Janin, performance - Performerii Warszawy, a street art. - Fundacji Vlep(v)net we współpracy z grupą Loesje Polska.
Mnóstwo emocji
- Okazało się, że seniorzy bardzo zainteresowali się sztuką współczesną, zadawali mnóstwo pytań i często byli zachwyceni pracami współczesnych twórców - opowiada Weronika Piątek, jedna z prowadzących warsztaty. - Jedne z ciekawszych zajęć dotyczyły sztuki krytycznej. Oglądaliśmy prace: "Lekcję śpiewu" Żmijewskiego, "Dziewiątą godzinę" Cattelana i "Obóz koncentracyjny" Libery. To dość kontrowersyjne dzieła, ale poruszają ważne problemy społeczne i pewnie dlatego wzbudziły gorące dyskusje wśród seniorów - tłumaczy. - Młodym ludziom często trudniej było się otworzyć w rozmowie, jednak bardzo chętnie przystępowali do zadań praktycznych, wykazując niezwykłą kreatywność. Niesamowite instalacje z drucików, balonów, niepotrzebnych przedmiotów...
Efekty już 28 czerwca
Mnóstwo seniorów zgłosiło się do kolejnego etapu projektu do grupy street art. Ta gałąź sztuki spodobała im się szczególnie. Wszystkie zespoły to jednak grupy mieszane wiekowo. - Bardzo chcieliśmy, aby seniorzy współpracowali z młodzieżą. Jesteśmy bardzo ciekawi, co z tego wyniknie. Liczymy też, że tematyka prac będzie związana z miejscem - linią otwocką - mówi Magdalena Krypiak, prowadząca warsztaty. - Efekty pracy będą uwiecznione w specjalnym przewodniku PKP ART - albumie. Razem z uczestnikami projektu stworzymy także mapę ważnych, ciekawych miejsc w Wawrze.
Owoce projektu będzie można zobaczyć już 28 czerwca na pikniku społeczno-kulturalnym "Stacja Animacja", który odbędzie się w godzinach 12-17 na skwerze przy zbiegu ulic Frenkla i Patriotów w Falenicy oraz w przejściu podziemnym pod PKP Falenica. W programie oprócz prezentacji prac - panel dyskusyjny, warsztaty recyklingowe dla dzieci, prezentacje działań lokalnych organizacji pozarządowych, stoiska z rękodziełem, kącik kulinarny i wiele innych.
Kontakt: biuro@stacjakultury.org, tel. 690-800-104.
kz