REKLAMA

Wola

różne »

 

Szklane domy i rudery. Mirów pełen kontrastów

  14 listopada 2017

alt='Szklane domy i rudery. Mirów pełen kontrastów'
źródło: fot. Sylwia Kaczanowska

Takie widoki przedwojennej zabudowy, znad której wyrastają 180-metrowe wieże, to unikat na skalę Europy.

REKLAMA

Nowy Jork ma swój Manhattan, Paryż - La Défence, Madryt - Cuatro Torres. W Warszawie budowa Pałacu Kultury w ścisłym centrum miasta sprawiła, że nie doczekaliśmy się i już raczej nie doczekamy jednego terenu, na którym grupują się wieżowce. Chyba, że - co raczej nierealne - szklane wieże pokryją w przyszłości cały obszar od Marszałkowskiej w głąb Woli. Warszawskie pogranicze światów. Między Ciepłą, Marchlewskiego i al. Jana Pawła II Warszawskie pogranicze światów. Między Ciepłą, Marchlewskiego i al. Jana Pawła II
Zrujnowana przez wojnę Ciepła, północnokoreańska Marchlewskiego i pełna lśniących biurowców al. Jana Pawła II to ta sama ulica, rozdzielona przez upływający czas.

Skutkiem jest niesamowity chaos, od lat będący domeną okolic Towarowej, Wroniej, Chłodnej i Grzybowskiej. Mirów zmienia się z miesiąca na miesiąc, ale nadal niewiele jest miejsc, w których nasze oko nie łapie dziwnych "kontrastów". Kamienica na skraju ogromnego placu budowy, który zajął teren dawnego browaru. Wieżowiec z lat 90. górujący nad piętrowymi ruderami. Ozdobiony muralem dom, zza którego wyłaniają się współczesne wieże. Takie widoki można spotkać dziś na każdym kroku. A ponieważ szybko odchodzą do przeszłości, warto je dokumentować.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

 eRDe

14.11.2017 08:55

Unikatem na skalę Europy jest to, że ponad 70 lat po wojnie w Warszawie stoją budynki (część, to budynki miejskie), które wyglądają jakby powstanie skończyło się wczoraj. Dodatkowy ewenement to wyjątkowa "dbałość" władz o dziedzictwo miasta, którym administruje (bo o zarządzaniu mowy nie ma)

# Agnieszka

14.11.2017 10:48

Te na pozór opuszczone, stare budynki są przyczułkiem dla narkomanow i ludzi bezdomnych.

# Grzegorz

14.11.2017 15:02

"Rudery"- hahaha, dobre sobie. Dziedzictwo i historia Woli. Narkomani Pani Agnieszko, naprawdę? Może po prostu UD Wola - wcale nie taki biedny na jaką się kreuje - powinien w końcu je odrestaurować?

REKLAMA

# Orto Graf

14.11.2017 21:39

Słowo "przyczółek" piszemy przez "ó" zamknięte, ponieważ pochodzi od słowa "czoło" a nie od słowa "czułki". Agnieszko, do szkoły (podstawowej) wrrróć!!!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe