REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Świt i Zacisze zostaną połączone. Rewolucja w kulturze na Targówku
REKLAMA

REKLAMA

Świt i Zacisze zostaną połączone. Rewolucja w kulturze na Targówku

Domy kultury "Świt" i "Zacisze" mają zostać połączone. Ze stanowiska zrezygnowała wieloletnia dyrektor placówki przy Blokowej.

REKLAMA

Jak czytamy w projekcie uchwały: "Utworzenie jednej instytucji zapewni lepszą koordynację podejmowanych działań w obszarze kultury, a także pozwoli na rozszerzenie oferty zajęć bezpłatnych i sieci miejsc aktywności kulturalnej w całej dzielnicy".

Dotychczasowe instytucje kultury nadal mają funkcjonować w obszarze komunikacji jako "Świt" i "Zacisze". Pracownicy obu domów kultury zostaną jednak zatrudnieni w nowo utworzonej instytucji.

Lepsze wykorzystanie budżetu

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, utworzenie jednej instytucji upraszcza strukturę zarządzania. "Połączenie umożliwi lepsze planowanie budżetu (...) Zastosowanie jednej obsługi finansowo-kadrowej i organizacyjnej zapewni racjonalniejsze wykorzystanie środków budżetowych i zwiększy możliwość zaangażowania tych środków w bezpośrednią działalność kulturalną" - czytamy.

Jak przekonują urzędnicy nie ulegnie obniżeniu jakość i liczba świadczonych usług. Przeciwnie, pozwoli to na zwiększenie dostępu do bezpłatnej oferty dla mieszkańców i optymalne wykorzystanie dostępnych przestrzeni.

"Na razie mamy urzędową propagandę"

Mieszkańcy korzystający z oferty domów kultury mają mnóstwo wątpliwości. - Ja nie widzę plusów. Zawsze jest tak, że przy połączeniu któraś strona straci. Dlaczego dzielić po równo, jeśli w danej placówce jest więcej projektów? Nie oceniam DK Zacisze, ale moim zdaniem Świt funkcjonuje świetnie i nie ma sensu tego zmieniać - komentuje decyzję o fuzji dwóch domów kultury pani Anna. - Na razie mamy urzędową propagandę. Od dziesięcioleci kultura jest traktowana po macoszemu, a tu nagle taka rewolucja, bez wcześniejszej dyskusji, bez wizji rozwoju kultury. Teraz to dla mnie skok na nowe stanowiska dla znajomych - dość brutalnie ocenia działania dzielnicy pan Bartosz.

Dyrektorka DK Zacisze złożyła rezygnację

W związku z planami dzielnicy o połączeniu domów kultury szykuje się też kadrowa rewolucja w obu placówkach. Z funkcją dyrektorki zdążyła pożegnać się Bożenna Dydek. Domem kultury na Zaciszu kierowała od ponad 20 lat.

- Pragnę poinformować o swoim odejściu ze stanowiska dyrektora DK Zacisze. Jest to moja przemyślana i niewymuszona decyzja. Jestem z Państwem do 31 marca 2020. Dziękuję za wspólny czas, emocje, działania. Jedno mnie martwi. Moja decyzja o rezygnacji spowodowała "ruchy" wokół mojego kochanego Domu Kultury Zacisze. Zawsze byłam i jestem za samodzielnością placówek kultury. Łączenie nie dodaje skrzydeł - jak ktoś napisał - jednocześnie wiem, że Zacisze już ma skrzydła - napisała w oświadczeniu Bożenna Dydek.

"Widzimy szanse"

Nieco inne spojrzenie na fuzję placówek ma pełniąca obowiązki dyrektora DK Świt Lidia Krawczyk.

- Sytuacja Świtu na dziś: ogromne zainteresowanie zajęciami, listy rezerwowe na wybrane sekcje, włączamy pojedyncze zajęcia w zewnętrznych lokalizacjach. Więc dla nas połączenie to komfort rozwoju oferty dla mieszkańców, przy wykorzystaniu dotychczasowej kadry - to znaczy obsługa Jacek Białek zostanie wyrzucony ze Świtu?
Jacek Białek zostanie wyrzucony ze Świtu? Gdyby dyrektor Domu Kultury Świt zarobione przez siebie pieniądze przepił, wydał na dziwki lub w inny sposób roztrwonił - jego pozycja byłaby niezagrożona. Tymczasem Jacek Białek zainwestował, a tego polskie...
czytaj
nowych inicjatyw w dodatkowych lokalizacjach. I co najważniejsze proponowane połączenie - jak wynika z informacji urzędowych nie zakłada zmiany nazw dla Świtu i Zacisza, które mogą kontynuować wypracowane formaty. Łączenie instytucji kultury musi przynosić wymierne korzyści, skoro następuje w kolejnych dzielnicach, w kolejnych miastach. Nie stwierdzę nigdy, że nie można działać lepiej i już rozwinęliśmy skrzydła, bo trzeba się starać z tygodnia na tydzień. Trzeba skupić się na jak najlepszym efekcie tego połączenia, żeby odbiorcy oferty kulturalnej nie odczuli negatywnych skutków. Dla nas, zespołu domu kultury, to z pewnością wyzwanie, ale upatrujemy w tym szans. Liczymy na sympatyczną współpracę z koleżankami i kolegami z drugiej placówki - komentuje Lidia Krawczyk.

Kiedy konkurs na dyrektora?

Po nagłym odwołaniu Jacka Białka z funkcji dyrektora Świtu w zeszłoroczne wakacje, mieszkańcy domagali się jak najszybszego ogłoszenia konkursu. Ani stołeczne Biuro Kultury, ani władze dzielnicy wciąż nie kwapią się, by zachować standardy, jakie powinny obowiązywać przy obsadzie takich stanowisk. Wiele wskazuje na to, że połączenie obu instytucji jest "wytrychem" mającym na celu maksymalne odkładanie konkursu w czasie.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Targówek

28.01.2020 05:04 #szypki
Jak nie wiadomo o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze...wystarczy popatrzeć, który teren jest atrakcyjny inwestycyjnie, skąd jest lepszy dojazd do metra i gdzie się bardziej opłaci pobudować "apartamenty" po 10 tysięcy za metr. Przecież PO jest, nie bez kozery, partią przyjazną deweloperce-niektórzy nawet uznają ja za polityczne ramie deweloperów w Warszawie.
A "kultura"...przecież możecie se netflixa wykupić i będziecie mieli kulturę.
28.01.2020 07:28 #Marek Lech
Kompletnie nieracjonalna decyzja urzędnicza. Oba domy kultury działają prawidłowo. Oba mają swoich licznych "podopiecznych". "Zacisze" ma zaawansowane plany rozbudowy, bo dusi się od nadmiaru chętnych. Jeśli oba domy mają zostać tym czym są, to po co urzędnicza "czapa". Czyżby chodziło o kolejne stołki?
Bardzo żałuję odejścia p. Dydek. Rzadko spotyka się osoby tak zaangażowane w to co robią. Organizacja zajęć była wzorowa.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%

Ogłoszenia drobne

Dam pracę
 Kancelaria "POMOC FRANKOWICZÓW" poszukuje OSÓB OPERATYWNYCH, poprzez których pragniemy dotrzeć do OGROMNEGO GRONA FRANKOWICZÓW zarówno tych którzy wciąż spłacają swoje KREDYTY we FRANKACH SZWAJCARSKICH, jak i tych którzy już je spłacili. W Polsce zostało udzielonych ponad 1,5 miliona KREDYTÓW we FRANKU SZWAJCARSKIM!!! Nasza Kancelaria dokonuje BEZPŁATNYCH ANALIZ UMOWY KREDYTOWEJ. Jeżeli KREDYTOBIORCA zdecyduje się na pomoc naszej KANCELARII, to po podpisaniu stosownych pełnomocnictw zajmiemy się dochodzeniem roszczeń od BANKU, łącznie z reprezentowaniem KREDYTOBIORCY w sporze przed SĄDEM. Poprzez to ogłoszenie szukamy OSÓB OPERATYWNYCH, potrafiących dotrzeć do FRANKOWICZÓW. Od kandydatów nie wymagamy ani wykształcenia prawniczego, ani specjalistycznej wiedzy, ani doświadczenia, bo najważniejsze są dla nas dobre chęci, zaangażowanie, uczciwość, oraz odrobina kreatywność. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU I PRACY 794 404 234

Dom i ogród
 24KM Kosiarka,Traktorek,Pług Do Śniegu !3w1! 24KM Głównym przeznaczeniem urządzenia jest koszenie trawników i odgarnianie śniegu, ale z powodzeniem może być używane jako ciągnik do ciągnięcia przyczepki i małego pługa do orania ziemi itp. Urządzenie zbudowane jest z niektórych elementów Fiata 126P, z których główne to: silnik, skrzynia biegów, fotel, kierownica ze wskaźnikami, pedały, piasty, koła. Agregat tnący zamontowany jest między osiami co czyni konstrukcje bardzo zwrotną. Wysokość koszenia jest regulowana. Agregat drobno mieli skoszoną trawę, która staje się naturalnym nawozem i nie ma potrzeby jej zbierania. Do pracy z pługiem śnieżnym nie są nawet konieczne opony zimowe a montaż pługu to kilka minut pracy. www.kosiarki-kk.pl tel. 663 569 185

Usługi transportowe
 Wywóz gruzu na terenie Warszawy. W ofercie kontenery od 1 do 36m3. Kontenery KP5 i KP7 na gruz. Odbiór worków Big-Bag. Usługa ekspresowa, możliwość odbioru odpadów od 270 zł już na drugi dzień od zamówienia. Obsługiwane rejony: - Warszawa, Pęcice, Nowa Wieś, Michałowice, Lesznowola, Komorów, Babice Stare, Piastów, Reguły, Raszyn, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Magdalenka, Łomianki, Józefosław, Zaborów, Strzeniówka, Podkowa Leśna, Marki, Borzęcin, Brwinów, Nadarzyn, Mysiadło, Milanówek, Izabelin, Konstancin Jeziorna, Grodzisk Mazowiecki, Błonie, Ząbki, Leszno koło Błonia, Żabiniec, Mszczonów, Legionowo, Janki, Jaktorów Zamawianie kontenerów online: https://www.ecoexpress24.pl/

Turystyka
 We produce real documents such as registered passport and fake passport online at the best rate. Our expert team cares about everything while making document and that look 100% real and you can be used everywhere. To gain access to the chip in your passport, you need to scan the document using the camera of the Smartphone. For more details visit our website. https://fidelitydocuments.com/services/buy-passports Email: info@fidelitydocuments.com Call or Whatsapp: +1 (516)261-2460


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Helloprint Polska

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA