REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Suszarnia w podłodze mojego balkonu

  30 kwietnia 2010

Sąsiad, mieszkający w lokalu piętro niżej, urządził sobie na balkonie suszarnię, wiercąc przy tym dziury od dołu w moim balkonie.

REKLAMA

Interweniowałam w tej sprawie u władz wspólnoty, te jednak twierdzą, że nie ma odpowiedniego przepisu, który zakazywałby takiego procederu. Jak to możliwe, że sąsiad ma prawo wiercić dziury w mojej własności (którą niewątpliwie jest balkon)?


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 
W ramach wspólnoty mieszkaniowej, każdy jest właścicielem swojego lokalu oraz współwłaścicielem tzw. części wspólnych. Części wspólne to klatki scho-dowe, windy, dachy, ściany zewnętrzne. Odnośnie balkonów przyjmuje się, że nie należą one do części wspólnych, a stanowią część składową mieszkania.

Art. 13 ustawy o własności lokali wyraźnie sta-nowi, że każdy właściciel może korzystać ze swojego mieszkania w sposób nieutrudniający korzystanie przez innych współwłaścicieli z ich własności. Rów-nież trzeba przywołać art. 140 k.c., który określa granice uprawnień właściciela, wskazując, że wolno mu czynić ze swoją rzeczą wszystko, co nie jest sprzeczne z przepisami prawa, zasadami współżycia społecznego i co przede wszystkim nie pozostaje w opozycji ze społeczno-gospodarczym przeznacze-niem prawa.

Balkon jest własnością właściciela lokalu, więc wspólnoty nie mogą ingerować w to, jak zagospodaruje on swój balkon, o ile korzysta ze swoich uprawnień zgod-nie z zasadami współżycia społecznego. Każdy montaż urządzenia, który ma ułat-wiać korzystanie z mieszkania, jest prawem przysługującym właścicielowi. W tym konkretnym przypadku chodzi o strop, gdzie dla jednego lokalu jest to podłoga, a dla drugiego sufit. Instalacja suszarni na balkonie jest taką samą ingerencją jak montowanie żyrandola w salonie. Jeżeli takie działanie utrudnia w sposób znaczny korzystanie z mieszkania sąsiadowi, to możemy powołać się na przytoczony wcześ-niej art. 13 ustawy o własności lokali. W innych przypadkach nie mamy podstawy prawnej, by zabronić takiej ingerencji.

Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy balkon służy za "suszarnię" dla mieszkania. Sytuacja wyglądałby inaczej, gdyby ktoś chciał zmienić przeznaczenie lokalu z mieszkalnego na "suszarnię". Do tego niezbędne jest uzyskanie stosownej decyzji o zmianie przeznaczenia lokalu.

dr adw. Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika? Pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl lub dzwoń: 22 614-58-28.
Prawnik odpowiada na pytania tylko na łamach "Echa".

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy