REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Startuj na swoim

  2 września 2005

Poszukujesz pieniędzy na otwarcie firmy? Obniżona składka na ZUS dla młodych przedsiębiorców przekonała cię do wystartowania wreszcie "na swoim"? Masz dość szefa i jego poleceń? Ruszaj do Powiatowego Urzędu Pracy i pytaj o program "Pierwszy biznes".

REKLAMA

Program przeznaczony jest dla młodzieży bezrobotnej do 25 roku życia oraz absol-wentów szkół wyższych do 27 roku życia, którzy są zarejestrowani w urzędach pracy. Głównym celem programu jest udzielenie pomocy w podejmowaniu działalności gospodarczej wśród młodych ludzi. Elementami programu są szkolenia teoretyczne, szkolenia praktyczne (kilkumiesięczne szkolenia w firmach u przedsiębiorców) oraz dotacje i pożyczki na założenie własnego biznesu.

Szkolenia teoretyczne

Na szkolenia teoretyczne będą kierować urzędy pracy. Nabór na pierwsze szkolenia rozpocznie się już we wrześniu. Będzie to 80-godzinny cykl zajęć omawiających nie tylko zagadnienia typowo ekonomiczne niezbędne do prowadzenia firmy, ale także kształtujący predyspozycje psychiczne. W ramach tej części programu młodzi ludzie otrzymają także publikacje i wzory dokumentów (w tym zestawy dokumen-tów niezbędnych do rozpoczynania działalności gospodarczej w formie elektro-nicznej oraz program symulujący prowadzenie działalności i pomagający budować biznes plan).

Wstąp do księgarni

Szkolenia praktyczne

Po odbyciu szkoleń teoretycznych, przyszli przedsiębiorcy zostaną skierowani przez urząd pracy na kilkumiesięczne szkolenia praktyczne w firmach funkcjonujących w branżach i sektorach zbliżonych do tych, w jakich chcieliby podjąć działalność.

REKLAMA

Dotacje i pożyczki

Dotacje finansowane są z Funduszu Pracy. Wnioski o przyznanie dotacji na rozpo-częcie działalności gospodarczej bezrobotny składa we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy. Wysokość przyznanej dotacji nie może przekroczyć 12.077,25 zł. Dodatkowo Urząd Pracy może także przyznać bezrobotnemu refundację w wyso-kości 80% udokumentowanych kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczącej podejmowanej działalności gospodarczej. Pożyczki mogą pochodzić z Banku Gospodarstwa Krajowego (maksymalnie 40 tys. zł) a także z pozaban-kowych instytucji: z funduszy Rozwoju Przedsiębiorczości, z Lokalnych Funduszy Pożyczkowych lub Funduszy Poręczeń Kredytowych.

Osoby bezrobotne, które mają już teraz pomysł na własną działalność gospodarczą i chciałyby od razu skorzystać z bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy też z pożyczek z BGK, mogą w każdej chwili zgłosić się w tej sprawie do Powiatowego Urzędu Pracy (dotacje) czy oddziału BGK (pożyczki), bez konieczności odbywania wcześniej szkoleń teoretycznych i stażu.

kacho

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break