REKLAMA

Wawer

bezpieczeństwo »

 

Stacja Falenica: będzie przejście naziemne

  27 sierpnia 2012

alt='Stacja Falenica: będzie przejście naziemne'

Falenica walczy o przejście naziemne z dworca PKP. Nieoficjalnie już wiemy: prośby mieszkańców zostaną spełnione - wawerczycy zyskają przejście i podjazdy dla niepełnosprawnych.

REKLAMA

O remoncie przejść w Wawrze i Falenicy pisaliśmy w maju. Wówczas za 40 tys. zł PKP Polskie Linie Kolejowe odnowiły oba tunele, które od dawna straszyły swym wyglądem. A łatwo nie było - udało się to dzięki długim i intensywnym staraniom zarówno urzędu dzielnicy, jak i społeczników, m.in. z grupy Razem dla Wawra. Radość była wielka, jednak nie trwała długo. Dziś mieszkańcy Falenicy znów z wielkim obrzydzeniem korzystają z przejścia podziemnego.

- To wstrętne. Zlikwidowano normalne przejścia, nie ma więc wyjścia, trzeba korzystać z tunelu, a w nim śmierdzi moczem, ściany znów są brudne i pomazane - opowiada nasza czytelniczka. Dodaje też, że wielokrotnie obserwowała matki z wózkami, które same nie są w stanie pokonać schodów prowadzących do przejścia.

- Sama pomagałam im znosić wózki z dziećmi, bo innej możliwości nie ma - trzeba wziąć wózek pod pachę i pokonywać schody - mówi oburzona mieszkanka Falenicy.

O problemie z brakiem podjazdów wiedzą wszyscy, jednak do tej pory nikt na dobre nie zajął się sprawą. Wreszcie po staraniach radnego Marka Wilczyńskiego na stacji odbyła się wizja lokalna, dzięki której przedstawiciele PKP PLK mogli się przekonać, jak faktycznie wygląda dostęp do stacji dla matek z wózkami i niepełnosprawnych.

Skok przez płot

- Stacja w Falenicy posiada dwa perony. Z pierwszego jest obecnie jedno wyjście - podziemnym pasażem. Drugie przejście, aktualnie zamknięte, jest naziemne. Przez wiele lat mieszkańcy wykorzystywali je, bez zasadniczego sprzeciwu ze strony kolei. Niestety w ostatnim czasie zostało zagrodzone furtką. Efekt? Ludzie i tak wybierają drogę naziemną, przeskakując ogrodzenie lub obchodząc je bokiem - wchodząc na torowisko - opowiada pani Elżbieta.

Zdenerwowani mieszkańcy napisali petycję do PKP PLK z prośbą o zmiany na dworcu. Po uzgodnieniach z dzielnicą, koleje zdecydowały się na poprawę sytuacji.

Mieszkańcy i tak wybierają drogę naziemną, przeskakując ogrodzenie lub obchodząc je bokiem - wchodząc na torowisko - opowiada pani Elżbieta
Zmiany zapowiadają się spore. Będą dwa przejścia naziemne - z peronu jednokrawędziowego i dwukrawędziowego. Powstanie też specjalna pochylnia (łamana podwójnie) dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi. Prawdopodobnie prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Szacunkowy ich koszt to 100 tys. zł.

Wawerski ratusz, choć bez szczegółów, potwierdza nadchodzące zmiany.

- PKP przygotowują projekt wykonania bezpiecznych podjazdów na perony stacji. Gdy będzie gotowy, nastąpi jego realizacja - mówi Andrzej Murat z urzędu dzielnicy.

Anna Sadowska

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# rat

28.08.2012 13:37

Tymczasem mamy kino a nie dworzec

# Maciek

31.08.2012 09:20

Super! Jeżeli dojdzie to do skutku, będzie to zdecydowana zmiana na lepsze.

# czosnek

02.09.2012 17:03

#rat, ale budynek wygląda całkiem przyzwoicie. W kino-kawiarni też można odpocząć przed podróżą. Wątpię, aby ten miał pełnić funkcję dworca. Brak pieniędzy. Pozdrawiam

REKLAMA

# Muu

10.09.2012 14:30

#czosnek Budynek wyglada obskurnie, w kinie nie ma nawet biletomatu, sala kinowa uniemożliwia dotarcie z tunelu na peron

# anka

11.09.2012 16:01

Nawet jeśli powstaną projekty przejść naziemnych na stacji w Falenicy , na pewno nie zostaną one zrealizowane przed zimą 2012. Mniemam, że furtki peronów jednocześnie pozostaną nadal zamknięte, skazując sprawnych użytkowników kolei na codzienne skakanie przez płotki , a osoby mniej sprawne fizycznie, rowerzystów, matki z wózkami oraz pasażerów z cięższym bagażem na wykluczenie z użytkowania tego środka transportu.
Niezwykle interesują mnie przesłanki jakimi kierowała się osoba odpowiedzialna za podjęcie decyzji o zamknięcie dostępu na wspomniane perony. Jeśli są to względy bezpieczeństwa to specyficznie rozumiane, biorąc pod uwagę często spotykaną sytuację, kiedy to spieszący się na kolejkę wdrapują się na peron przed nadjeżdżającym z tyłu pociągiem (ktoś może kiedyś nie zdążyć lub stracić równowagę i wpaść prosto pod koła pociągu) a osoby, które zdecydują się korzystać z przejścia podziemnego wychodzą wprost na ruchliwą ulicę z niewyraźnie zarysowanym przejściem dla pieszych, narażając się na potrącenie przez przez przyspieszające od "ronda" samochody.

# cec

14.09.2012 13:02

Do:
Zakład Linii Kolejowych w Warszawie
Dyrektor Jan Telecki
ul. Jagielońska 38,
03-301 Warszawa
22 47 333 00
iz.warszawa@plk-sa.pl
Oczekiwanie usunięcia niebezpiecznej sytuacji na stacji Falenica - zejście z peronów
My, mieszkańcy warszawskiego osiedla Falenica i okolic występujemy z prośbą, o rozwiązanie problemu przejścia naziemnego
na stacji kolejowej Warszawa Falenica.
Zdając sobie sprawę z faktu, że zagadnienie może wymagać dyskusji, usilnie nalegamy, aby w przypadku negatywnego
spojrzenia na sprawę, umożliwił Pan Dyrektor spotkanie z nim reprezentantom niżej podpisanych w celu polubownego
załatwienia sprawy. Korespondencję prosimy kierować na adres podany na końcu niniejszej petycji.

REKLAMA

# sirbartolini

04.10.2012 10:04

Podobno w ostatnich dniach w ten sposób zginęła jedna kobieta na stacji w Falenicy. Prawda jest taka że od strony zachodniej Falenicy dostęp na peron do warszawy (jednokrawędziowy) jest tragiczny. Nie ma możliwości przejścia tunelem. Konieczne jest przejście pod dworcem, wyjście od wschodniej strony i obejście budynku dookoła. Mnie osobiście nie dziwi że kto może skacze przez płotki. Mało tego na prawdę nie mieści mi się w głowie, że ktoś kto zna się (o il się zna?) na zasadach ruchu mógł pomyśleć że zagrodzenie dostępu do peronów zewsząd cokolwiek poprawi czy to wygodę pasażerów czy ich BEZPIECZEŃSTWO. Tragedia i wyjątkowo wąski umysł pomysłodawcy...
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni