REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Sprzeczne przepisy podatku od spadków

  22 stycznia 2007

W wielu gazetach czytałam artykuły na temat nowego prawa spadkowego. Wynika z nich, że data śmierci decyduje o tym, czy zapłacę podatek od mieszkania matki czy nie.

REKLAMA

Mama zmarła w grudniu. Tymczasem w ustawie jest wyraźny zapis, że obowiązek podatkowy powstaje w chwili przyjęcia spadku. Z jakich przepisów wynika fakt, że pod rządami nowej ustawy, obowiązuje stary taryfikator?

Czy mogę zrzec się spadku na rzecz pełnoletnich dzieci lub jednego z nich? One nie mają jeszcze własnych mieszkań i moim zdaniem nie będą musiały płacić podatku, jeżeli prawdą jest, że decyduje o tym data śmierci.


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"
Sprawy podatkowe mają to do siebie, że dla usta-lenia czy i w jakiej wysokości musimy zapłacić poda-tek zazwyczaj trzeba uwzględnić nie jeden, a szereg różnych przepisów.

Spadkobierca nabywa prawo do spadku z chwilą jego otwarcia. Spadek otwiera się zaś z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednak dla powstania lub nie, obowiązku podatkowego liczy się inny moment. Konstrukcja podatku od spadków nie wiąże momentu powstania obowiązku podatkowego z nabyciem pra-wa do spadku, czyli z momentem śmierci spadko-dawcy. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą przyjęcia spadku. Tak więc przy nabyciu spadku w drodze dziedziczenia (po śmierci spadko-dawcy) obowiązek podatkowy powstaje nie w mo-mencie nabycia spadku, lecz dopiero z chwilą jego przyjęcia.

Powstaje pytanie, kiedy mamy do czynienia z przyjęciem spadku? Spadek może być przyjęty przez osobę uprawnioną w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Zazwyczaj te sześć miesięcy liczy się od chwili śmierci spadkodawcy, bo osoba bliska z reguły wie o śmierci kogoś z rodziny. Trzeba pamiętać, że o ile odrzucenie spadku wymaga wyraźnego oświadczenia osoby powołanej do spadku, to już przyjęcie nieko-niecznie. Dla przyjęcia spadku wystarczy, że osoba powołana do spadku nie złoży w stosownym czasie potrzebnego oświadczenia. Kodeks cywilny wyraźnie przewi-duje bowiem, że brak oświadczenia spadkobiercy w terminie sześciomiesięcznym jest jednoznaczny z przyjęciem spadku. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem.

Niestety sprawa się komplikuje, jeżeli chodzi o sytuację, gdy osoba zmarła w roku 2006, a przyjęcie spadku nastąpi dopiero w roku 2007. Otóż nowelizacja, która wprowadziła zwolnienie od podatku od spadków dla najbliższej rodziny zawiera też przepis przejściowy w art. 3 ust. 1, który stanowi, że do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy obowiązujące do końca roku 2006. O dziwo ta sama nowelizacja zawiera zapisy, które są całkowicie sprzeczne z brzmieniem wspomnianego art. 3 ust. 1. i dawałyby podstawy do zastosowania już nowych przepisów. Jednak nieoficjalne zdanie przedstawicieli fiskusa jest takie, że sto-sowane będą postanowienia art. 3 ust. 1! W praktyce trzeba przyjąć stanowisko przedstawicieli fiskusa lub zdecydować się na spór prawny i nawet na proces sądowy w tej sprawie.

Odnośnie pytania w zakresie przekazania mieszkania dzieciom Czytelniczki to prawo nie przewiduje czegoś takiego, jak zrzeczenie się spadku na rzecz konk-retnej osoby. Spadek albo przyjmujemy albo go odrzucamy. Natomiast oświad-czenie o odrzuceniu spadku będzie miało ten skutek, że osoba, która odrzuca spadek zostaje wyłączona od dziedziczenia, tak jakby nie dożyła chwili śmierci spadkodawcy. W efekcie, jeżeli zmarły nie zostawił testamentu, to prawo do spadku nabędą osoby powołane z mocy ustawy w dalszej kolejności, czyli np. w sytuacji, gdy spadek odrzuci córka zmarłego spadkodawcy, to prawo do tej części spadku, który przypada córce przechodzi na jej dzieci, czyli wnuki zmarłego.

Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy