REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Sprzedaż nieruchomości

  22 stycznia 2007

Wzrost cen nieruchomości, jaki nastąpił w ostatnim czasie spowodował znaczne zwiększenie obrotu nieruchomościami: wiele osób sprzedaje i kupuje mieszkania oraz grunty. Także osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze sprzedażą nieruchomości.

REKLAMA

Tymczasem z każdą transakcją wiążą się określone ryzyka i zagrożenia, które do-tyczą zarówno sprzedających, jak i kupujących. Są to generalnie ryzyka związane z uczciwością drugiej strony transakcji. Po stronie sprzedających to przede wszyst-kim sprawa otrzymania ustalonej zapłaty, a po stronie kupujących - kwestia pew-ności, iż sprzedający jest właścicielem nieruchomości.

Ponieważ w przypadku sprzedaży nieruchomości umowa musi być sporządzona przez notariusza, bezpieczeństwo w tym zakresie zapewnia notariusz.

Jeśli strony umowy korzystają z pośrednictwa agencji nieruchomości, wówczas część dokumentów sprawdza dodatkowo agencja, także ponosząc za to odpowie-dzialność.

Sprzedający nieruchomość ponoszą jednak jeszcze jedno, dodatkowe ryzyko: ryzyko uzyskania najlepszej możliwej ceny. I zapewnienia kupującego, iż więcej dana nieruchomość nie jest warta z pewnością nie mogą być miarodajne.

Ryzyko to jest szczególnie wysokie w przypadku sprzedaży nieruchomości dro-gich, zwłaszcza gruntów o znacznej powierzchni. Wówczas bowiem rynek nabyw-ców jest ograniczony: nabywcami są przeważnie firmy wyspecjalizowane w zaku-pach nieruchomości. Firmy takie zatrudniają zawodowych negocjatorów, aby zapewnić sobie zakup nieruchomości na jak najkorzystniejszych warunkach.

W tej sytuacji sprzedający nieruchomość "zwykli ludzie" są na straconej po-zycji: nie znając zasad rządzących rynkiem, metod negocjacyjnych, a przede wszystkim - nie mając dokładnego rozeznania w sposobach oferowania nierucho-mości oraz nie znając kręgu podmiotów potencjalnie zainteresowanych - często wiele tracą.

Wartość nieruchomości, przeważnie odziedziczonej po rodzicach lub dziadkach, od wielu, wielu lat będącej w rodzinie, nie jest bowiem im znana, a przedstawiciel nabywcy siłą rzeczy jest stronniczy. Jego obowiązkiem jest przecież dbać o inte-resy kupującego.

Dlatego po podjęciu decyzji o sprzedaży nieruchomości warto zdecydować się na profesjonalną reprezentację, odpowiednio zaoferować nieruchomość i przepro-wadzić proces sprzedaży w analogiczny sposób, jak czynią to wyspecjalizowane firmy.

Tylko taki sposób zapewni sprzedającym uzyskanie maksymalnej ceny.

Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawną

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024