REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Spalarnia pnie się w górę. To kluczowa inwestycja w Warszawie

  5 kwietnia 2022

alt='Spalarnia pnie się w górę. To kluczowa inwestycja w Warszawie'
źródło: UM Warszawa

Przy Zabranieckiej trwa rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Właśnie minął rok od rozpoczęcia prac.

REKLAMA

Obecnie spalarnia śmieci przy Zabranieckiej przetwarza około 40 tysięcy ton odpadów zmieszanych rocznie, dodatkowo uzyskując z nich prąd i ciepło. Zakład jest modernizowany i rozbudowywany, aby po zakończeniu inwestycji zwiększyć moc instalacji aż siedmiokrotnie.

Rozbudowa spalarni w Warszawie

Firma Posco prowadzi roboty budowlane w taki sposób, by nie zakłócały funkcjonowania zakładu. Rok po otwarciu placu budowy prace toczą się na wszystkich obiektach równocześnie. Zakończyły się już wykopy pod kluczowe budynki a na części z nich trwają lub zostały zakończone prace fundamentowe. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap budowy bunkra do składowania odpadów oraz naziemnych części hali do rozładunku i estakady, a także budynku obsługi nowej spalarni.

- W rozległym wykopie w centralnej części inwestycji, przygotowanym pod budynki cieplno-energetyczne, położono instalację odgromową. Trwa tam także montaż zbrojenia - informuje warszawski ratusz. - W centralnym fragmencie wykopu powstała dolna część fundamentu pod turbinę i generator oraz rozpoczęło się wykonywanie słupów fundamentowych. Ruszył również kolejny etap wzmacniania ścian wykopu i stabilizowania podłoża, m.in. dzięki wykorzystaniu 280 betonowych pali. Przy budowie nowego ZUSOK-u konieczne jest zastosowanie zaawansowanych technologii obudowy ścian wykopów, stalowych ścianek szczelnych, palisad oraz pojedynczych pali żelbetowych i betonowych, których do tej pory łącznie wykonano już blisko tysiąc.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Idzie zgodnie z planem

Zaawansowane są również prace od strony północnej. Posco postawiło już wszystkie ściany zewnętrzne i działowe hal obróbki żużla, a teraz przygotowuje się do szalowania stropu. Wysoki na 9 metrów obiekt do niedawna był najwyższym z nowych elementów, jednak w ostatnich dniach przewyższyła go konstrukcja kotłów, przygotowywana dla dwóch dodatkowych linii produkcyjnych. Na tym etapie montażu konstrukcja sięga 11 metrów, a docelowo osiągnie 40 metrów.

- Inwestycja jest skomplikowana w realizacji, jednak postępuje zgodnie z planem - mówi kierownik budowy Henryk Mleczko. - Mamy do czynienia z obiektami połączonymi, które muszą być odpowiednio przygotowane: projektowo i wykonawczo. Naszym celem jest terminowe oddanie nowego ZUSOK-u do użytku.

- Rozpoczęcie montażu konstrukcji wsporczej kotłów spowodowało dla projektu rozbudowy ZUSOK przejście do kolejnego ważnego etapu, czyli wyjście ponad płytę fundamentową głównego obiektu - dodaje Marcin Sadura z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. - Dotychczas zmontowano elementy konstrukcji wsporczej o wadze 200 ton, tworzące szkielet o docelowej wadze 1700 ton. Od teraz codziennie będą montowane kolejne elementy konstrukcji, kotłów i urządzeń, a instalacja będzie rosła. Każdy tydzień będzie otwierał kolejne, nowe fronty dla montażu, a co za tym idzie, zwiększy się znacząco liczba wykwalifikowanych pracowników, biorących udział w procesie budowy. Niewielka powierzchnia, na której muszą być intensywnie prowadzone prace, powoduje skupienie różnego typu żurawi wieżowych i mobilnych

(dg)

 

Komentarze (2)

# Chris

05.04.2022 14:45

No ciekawe czy i kiedy to skończą, do tego jeśli miasto ma taki sam nadzór na tym jak w wodociągach to nie spodziewałbym się sukcesu.

# ekolog

05.04.2022 17:07

To taka Czajka Bis ? ( z rurą zrzutu bezpośrednio do rzeki ! ). Pierwsza awaria po roku ?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023