REKLAMA

sporteum polkolonie 1sporteum polkolonie 2sporteum polkolonie 0
Legionowo

różne »

 

Serpentyna z Nieporętu. "Bareja wymięka"

  11 lutego 2019

alt='Serpentyna z Nieporętu. "Bareja wymięka"'
Fot. UG Nieporęt

Najczęściej fotografowany i komentowany obiekt w Nieporęcie? Nie molo na Dzikiej Plaży, nowy ratusz czy przystanie dla łodzi w porcie jachtowym. Otóż gwiazdą internetu już od kilku lat jest pewne udogodnienie dla matek z wózkami i rowerzystów.

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 2olowkowa kraina swiatowida angielski 0

Kładka dla pieszych i rowerzystów nad Kanałem Żerańskim, położona nieopodal Szkoły Podstawowej nr 1, została zmodernizowana w 2013 r. Celem przebudowy było przystosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zbudowane zostały więc dwie pochylnie, które w zamyśle ułatwiać miały poruszanie się osobom niepełnosprawnym, matkom z wózkami i rowerzystom. Straż miejska w Legionowie - potrzebna czy nie? Straż miejska w Legionowie - potrzebna czy nie? O pracy strażników miejskich opinie na ogół są skrajne: albo odsądza się ich od czci i wiary za wlepianie mandatów i ściganie babć handlujących koperkiem na chodnikach albo wychwala za zaprowadzanie porządku. Jak jest w Legionowie? Koszt modernizacji wyniósł 1,8 mln złotych, z tego 500 tys. zł gmina Nieporęt pozyskała z funduszy unijnych. Mieszkańcy mocno zdziwili się efektem prac. Dlaczego? Kręta jak serpentyna droga, która - jak ironizują użytkownicy - zdaje się nie mieć końca, nie dość że lekko szokuje estetyką, to wręcz odstrasza rowerzystów i matki z wózkami. Niejedna z nich, zamiast długiej "gimnastyki" wjazdu pochylniami na górę, bierze wózek z dzieckiem pod pachy, by jakoś wtargać go schodami na górę. Obiekt ten stał się gwiazdą i pośmiewiskiem wielu rowerowych blogów, profili na Facebooku i przykładem na to, jak nie należy budować tego typu konstrukcji. "Dla rowerzystów czy akrobatów" - pytają złośliwie internauci.

"Bareja wymięka"

- Niełatwo to przejść, a wyminąć się na zakrętach prawie niemożliwe... - komentuje pani Anna. - Bareja wymięka - dodaje pan Lech. - Jako mieszkaniec przywykłem do tej konstrukcji, ale fakt, że jest śmieszna. Może nada się do programu TVN "Polskie absurdy drogowe" - zastanawia się pan Paweł. - Ludzie wolą nosić rowery i wózki z małymi dziećmi po schodach, niż przejść po tych wywijasach. Jeden idiota zaprojektował, drugi zatwierdził - ocenia pan Ryszard. Urzędnicy z Nieporętu bronią się - pomysł budowy kładki był konsultowany z mieszkańcami. Jak swego czasu dla radia RDC dowodziła zastępca wójta Alicja Sokołowska, to oni wraz z samorządowcami mieli zdecydować, że ścieżka jak serpentyna będzie lepszym rozwiązaniem niż winda, której koszt byłby podobny. Podobno przeważył argument "o wyższych kosztach eksploatacji". Brzmi jak opinia matki czy rowerzysty?

(DB)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

Komentarze (5)

# Zagłoba

11.02.2019 17:46

Autorze złoty. To dla krów miało być. Jako rekompensata za zlikwidowany prom.

# abc

11.02.2019 23:17

Tam nawet spore panie w wieku 50+ wolą nosić rowery po schodach (sic!!). A po obu stronach kładki są długie uliczki, gdzie można było zrobić wygodną pochylnię. Albo przynajmniej mniej zawijasów.

# gosc

16.02.2019 12:16

Drogi autorze.
TO NIE JEST DLA ROWERZYSTÓW !!!!
Prawo budowlane wymaga, aby przy remontach takich obiektów powstały pochylnie dla osób niepełnosprawnych.
Pochylnia dla osób niepełnosprawnych MUSI mieć
- spocznik co 9 metrów
- nachylenie nie większe niż 6 stopni.
Proszę dogi autorze spróbuj zaprojektować pochylnię dla wózków inwalidzkich, zgodną z przepisami na tej przestrzeni. Oczywiście można zainstalować windy, ale biorąc pod uwagę lokalizację, takie windy byłyby zawsze zdewastowane.
Jeśli chodzi o pochylnię dla rowerów, to jest ona opcjonalna. Jeśli by powstała to musi mieć ona szerokość 2 metry i musi być oddzielona choćby barierką od pochylni dla inwalidów. Jak widać gmina nie zdecydowała się na takie udogodnienie dla rowerzystów.
Proszę o nie wprowadzanie czytelników w błąd - te pochylnie nie miały w zamyśle służyć rowerzystom. Rowerzyści wykorzystują je niezgodnie z przeznaczeniem - to powinno być napisane wyraźnie w artykule - ROWERZYŚCI NARZEKAJĄ, ŻE ROWER NIE MIEŚCI SIĘ NA PODJEŹDZIE DLA INWALIDÓW.

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0

# bolek78

16.02.2019 19:50

do gość:
Jeśli masz rację, a zakładam, że chyba wiesz o czym piszesz, to i tak kładka ta nie spełnia swoich zadań. Napisałeś "te pochylnie nie miały w zamyśle służyć rowerzystom" - no to komu? Wyłącznie osobom na wózkach? Założę się, że dużo więcej rowerzystów korzysta z tej przeprawy niż osób na wózkach. Ale nie w tym rzecz, tylko po co kładka, skoro z założenia nie może służyć rowerzystom? Czy wówczas w stu procentach spełnia swoją funkcję?

# Wiosna

24.05.2019 20:28

Dzięki Wiośnie, każda Polka i Polak do 26 roku życia będą mogli bezpłatnie podróżować po Unii Europejskiej. #wiosna #wiosnabiedronia #KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ
więcej na forum

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

norblin 02 2norblin 02 0

REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0

REKLAMA

cmp moje zdrowie 3cmp moje zdrowie 0

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA