Rusza piąta Cecyliada
26 października 2007
Rozpoczęły się przygotowania do V Cecyliady organizowanej przez Fundację AVE przy wsparciu urzędu marszałkowskiego, m.st. Warszawy oraz parafii Narodzenia NMP w Płudach.
- Ciekawostką jest fakt, że właściwie nie wiemy, czy św. Cecylia, rzymska męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa, potrafiła grać na instrumentach. Chociaż przedstawia się ją często na obrazach grającą na organach albo na harfie, została patronką muzyki trochę przez przypadek, wskutek niewłaściwego tłuma-czenia przez średniowiecznego mnicha antyfony "Cantantibus organis" - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE.
Święta Cecylia żyła na przełomie II i III wieku. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości. Mimo że zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie.
V Cecyliada - przegląd muzyki sakralnej parafii dekanatu tarchomińskiego i okolic - odbędzie się w parafii Narodzenia NMP w Płudach, ul. Klasyków 21 w niedzielę 28 października br. Organizatorzy liczą na udział chórów, scholi, zespołów i solistów z parafii, szkół, wspólnot i centrów kultury.
Listopadowe święto muzyki zawsze dostarcza wielu niezwykłych przeżyć, a koncerty mają charakter misteriów muzyki, słowa, światła, zapachu. W 2005 r. roz-brzmiewały w Płudach utwory powstałe w kręgu ekumenicznej wspólnoty Taizé, za-łożonej przez brata Rogera. Rok temu wykonawcy prezentowali pieśni inspirowane biblią, zwłaszcza psalmami. Tegoroczne spotkanie dedykowane jest pamięci Sta-nisława Moniuszki z okazji 135 rocznicy jego śmierci.
Organizatorzy chcą oddać hołd kompozytorowi, który znaczną część swojej twórczości poświęcił formom liturgicznym - litaniom, mszom, pieśniom.
- Wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoją śpiewaną modlitwę i podzielić się radością tworzenia, prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów występu - zachęcają organizatorzy. - Pragniemy, aby doroczna Cecyliada stała się przestrze-nią autentycznej integracji całego muzycznego środowiska Tarchomina i zielonej Bia-łołęki.
Szczegóły: avetki@wp.pl, 0600-495-790, 022 614-87-53 oraz na stronie inter-netowej www.avetki.alleluja.pl.
zinte