Rura z gazem przetnie Bemowo. "Nie da się ominąć lasu"
27 października 2016
Co gazoport w Świnoujściu ma wspólnego ze ścieżką spacerową w naszym lesie i ruinami przedwojennej radiostacji?
Po analizie różnych wariantów przebiegu Gaz-System stwierdził, że podczas budowy nie da się ominąć lasu Bemowskiego. Projekt zakłada, że gazociąg ominie kompostownię MPO i górkę śmieciową od wschodu, a następnie pobiegnie wzdłuż ulicy Estrady i bocznicy kolejowej w rejon fortu Babice. W miarę możliwości rura będzie układana pod istniejącymi przecinkami i ścieżkami, jednak będą one wymagać poszerzenia - na czas budowy niezalesiony musi być pas o szerokości 18 metrów.
Nietknięte pozostaną ruiny działającej w latach 1923-1945 Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. Ponieważ pod biegnącą obok zachowanych budek strażniczych ścieżką znajduje się już inny gazociąg, ułożenie nowej rury będzie wymagać stworzenia nowego korytarza i wycinki wielu drzew.
Na wysokości ulicy Hubala-Dobrzańskiego gazociąg opuści granice Warszawy i pobiegnie pod polami Nowych Babic, Latchorzewa i Lubiczowa, przekroczy trasę S8 pomiędzy Szeligowską a Sochaczewską i w ten sposób dotrze na Mory. 91-kilometrowy odcinek do Woli Karczewskiej ominie z dala granice Warszawy.
Na terenach otwartych szerokość tzw. pasa montażowego będzie wynosić 26 metrów, na leśnych - 18 metrów. Przed rozpoczęciem budowy konieczne będzie zdjęcie całej zewnętrznej warstwy ziemi, która będzie ponownie wykorzystywana po zakończeniu prac. Po oddaniu gazociągu do użytku trwale niezalesiony pozostanie pas o szerokości 6 metrów.
Gazociąg będzie budowany na mocy specustawy gazowej, więc samorządy nie będą mieć formalnie żadnego wpływu na tę inwestycję. Lista miejsc, w których wykonane zostaną nasadzenia zastępcze, będzie dołączona do pozwolenia na budowę, wydanego przez wojewodę. W związku z budową nie będą prowadzone wywłaszczenia, ale właściciele działek dostaną od wojewody odszkodowania za ustanowienie na ich terenie tzw. strefy kontrolowanej. Na 12-metrowym pasie zabronione będzie m.in. wznoszenie budynków, magazynów i składów.
Według wstępnych założeń budowa gazociągu może rozpocząć się na przełomie 2018 i 2019 roku i potrwa co najmniej rok. Prace będą prowadzone odcinkami, liczącymi po kilkaset metrów i nie będą wiązać się z zamykaniem ruchu na trasie S8 ani ulicach Warszawy.
(dg)