RSM Praga zamontuje solary na blokach
22 czerwca 2012
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praga" jako jedyna spółdzielnia w kraju wzięła udział w unijnym projekcie "Oszczędzanie Energii w Rejonach Miejskich poprzez Odnowę i Nowe Sposoby Dostarczania Energii - EnSURE". W ramach projektu, pilotażowo zostanie zamontowana instalacja solarna podgrzewająca wodę na jednym z wielomieszkaniowych bloków.
Modernizują i oszczędzają
Głównym celem programu jest zwiększenie efektywności energetycznej na obszarach miejskich. Ma on także popularyzować i pilotażowo wdrażać odnawialne źródła energii. - Spółdzielnia od lat konsekwentnie realizuje plan oszczędzania energii, czego najlepszym dowodem są zakrojone na szeroką skalę prace termomodernizacyjne przynoszące wymierne korzyści mieszkańcom - mówi Andrzej Półrolniczak, prezes RSM "Praga". Do tej pory udało się docieplić 90 procent budynków mieszkalnych, trwa też akcja docieplania stropów i wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Tylko w ubiegłym roku na termomodernizację budynków wydano prawie 8 mln euro. Dzięki temu koszty energii nawet przy rosnących cenach udało się znacznie ograniczyć. W niektórych przypadkach nawet o 20 procent. Łączna suma oszczędności za ciepło w latach 2004-2010 wyniosła 27 mln złotych.
Testują nowe rozwiązania
Udział RSM "Praga" w projekcie EnSURE to także krok w kierunku odnawialnych źródeł energii. - Projekt pilotażowy przygotowany przez spółdzielnię zakłada montaż kolektorów słonecznych na jednym z budynków wielorodzinnych. Pozyskiwana w ten sposób energia ma służyć do podgrzewania wody użytkowej. Z przedsięwzięciem tym związana jest nadzieja, że efekty projektu będą na tyle satysfakcjonujące, że kolektory słoneczne będzie można montować na kolejnych budynkach, a uzyskane oszczędności powinny przynosić wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i spółdzielni - mówi Andrzej Półrolniczak.
Gdzie staną kolektory?
Na razie nie wiadomo jeszcze, na którym budynku zostanie zamontowany system solarny. - Mamy już kilka wytypowanych miejsc, ale nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji - mówi Agnieszka Haponiuk z RSM "Praga". Spółdzielnia przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu, który ma objąć zaprojektowanie i wykonanie instalacji. System musi być gotowy do października. Jego przewidywany koszt to około 18 tys. euro. Aż 85 proc. poniesionych kosztów zostanie zrefundowane przez Unię Europejską.
Czy to się opłaca?
- Po pełnym roku działania systemu, obejmującym sezon grzewczy, będziemy mogli wykonać analizę opłacalności jego działania. Uzyskanie oszczędności energii w granicach 20 proc. dałoby szansę na jego szersze wdrożenie w innych budynkach - dodaje Agnieszka Haponiuk. W tej chwili nikt nie odważy się powiedzieć, po jakim czasie zwróci się koszt instalacji i zacznie ona na siebie zarabiać.
Budowa systemów solarnych jest dość kosztowna. Utrudnieniem może być też fakt braku finansowania. W chwili obecnej nie ma żadnych programów unijnych, czy kredytów preferencyjnych, z których spółdzielnia mogłaby uzyskać dopłaty do instalacji. EnSURE to wyłącznie program pilotażowo-badawczy. Na dodatkowe finansowanie mogą liczyć jedynie osoby prywatne i wspólnoty mieszkaniowe. - Gdybyśmy decydowali się na montaż instalacji solarnych, musielibyśmy je finansować z funduszy remontowych wspierając się kredytami komercyjnymi - mówi Agnieszka Haponiuk.
Czy więc solary będą opłacalne dla dużych bloków? Czas pokaże.
Maciej Kamiński