REKLAMA

Targówek

Spółdzielnia chce oszczędzać energię

 

RSM Praga zamontuje solary na blokach

  22 czerwca 2012

alt='RSM Praga zamontuje solary na blokach'

Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praga" jako jedyna spółdzielnia w kraju wzięła udział w unijnym projekcie "Oszczędzanie Energii w Rejonach Miejskich poprzez Odnowę i Nowe Sposoby Dostarczania Energii - EnSURE". W ramach projektu, pilotażowo zostanie zamontowana instalacja solarna podgrzewająca wodę na jednym z wielomieszkaniowych bloków.

REKLAMA

Ogółem w projekcie EnSURE uczestniczy 13 partnerów z Niemiec, Węgier, Włoch, Polski i Słowenii. Z Polski, obok RSM "Praga", jeszcze urząd miasta w Sopocie. Administracja publiczna, instytucje naukowe, fundacje, spółdzielnia mieszkaniowa oraz regionalna instytucja finansowa współpracują ze sobą już od maja 2010 roku. Program ma się zakończyć do kwietnia 2013 r.

Modernizują i oszczędzają

Głównym celem programu jest zwiększenie efektywności energetycznej na obszarach miejskich. Ma on także popularyzować i pilotażowo wdrażać odnawialne źródła energii. - Spółdzielnia od lat konsekwentnie realizuje plan oszczędzania energii, czego najlepszym dowodem są zakrojone na szeroką skalę prace termomodernizacyjne przynoszące wymierne korzyści mieszkańcom - mówi Andrzej Półrolniczak, prezes RSM "Praga". Do tej pory udało się docieplić 90 procent budynków mieszkalnych, trwa też akcja docieplania stropów i wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Tylko w ubiegłym roku na termomodernizację budynków wydano prawie 8 mln euro. Dzięki temu koszty energii nawet przy rosnących cenach udało się znacznie ograniczyć. W niektórych przypadkach nawet o 20 procent. Łączna suma oszczędności za ciepło w latach 2004-2010 wyniosła 27 mln złotych.

Zapraszamy na zakupy

Testują nowe rozwiązania

Udział RSM "Praga" w projekcie EnSURE to także krok w kierunku odnawialnych źródeł energii. - Projekt pilotażowy przygotowany przez spółdzielnię zakłada montaż kolektorów słonecznych na jednym z budynków wielorodzinnych. Pozyskiwana w ten sposób energia ma służyć do podgrzewania wody użytkowej. Z przedsięwzięciem tym związana jest nadzieja, że efekty projektu będą na tyle satysfakcjonujące, że kolektory słoneczne będzie można montować na kolejnych budynkach, a uzyskane oszczędności powinny przynosić wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i spółdzielni - mówi Andrzej Półrolniczak.

REKLAMA

Gdzie staną kolektory?

Na razie nie wiadomo jeszcze, na którym budynku zostanie zamontowany system solarny. - Mamy już kilka wytypowanych miejsc, ale nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji - mówi Agnieszka Haponiuk z RSM "Praga". Spółdzielnia przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu, który ma objąć zaprojektowanie i wykonanie instalacji. System musi być gotowy do października. Jego przewidywany koszt to około 18 tys. euro. Aż 85 proc. poniesionych kosztów zostanie zrefundowane przez Unię Europejską.

REKLAMA

Czy to się opłaca?

- Po pełnym roku działania systemu, obejmującym sezon grzewczy, będziemy mogli wykonać analizę opłacalności jego działania. Uzyskanie oszczędności energii w granicach 20 proc. dałoby szansę na jego szersze wdrożenie w innych budynkach - dodaje Agnieszka Haponiuk. W tej chwili nikt nie odważy się powiedzieć, po jakim czasie zwróci się koszt instalacji i zacznie ona na siebie zarabiać.

Budowa systemów solarnych jest dość kosztowna. Utrudnieniem może być też fakt braku finansowania. W chwili obecnej nie ma żadnych programów unijnych, czy kredytów preferencyjnych, z których spółdzielnia mogłaby uzyskać dopłaty do instalacji. EnSURE to wyłącznie program pilotażowo-badawczy. Na dodatkowe finansowanie mogą liczyć jedynie osoby prywatne i wspólnoty mieszkaniowe. - Gdybyśmy decydowali się na montaż instalacji solarnych, musielibyśmy je finansować z funduszy remontowych wspierając się kredytami komercyjnymi - mówi Agnieszka Haponiuk.

Czy więc solary będą opłacalne dla dużych bloków? Czas pokaże.

Maciej Kamiński

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# szagol

02.02.2013 16:48

W praktyce woda musi ciągle krążyć by zawsze była gorąca w kranie. To powoduje straty ciepła więc należy dokładnie zaizolować rury z gorącą wodą i C.O.
Mieszkańcy mają te rury zwykle zabudowane i nie zgodzą się na dewastację. Szansy na powodzenie należy upatrywać w starych budynkach gdzie te instalacje są łatwo dostępne - zwykle instalacja (pion) jest w łazience, a korzyści będą b. duże (-30 %). Najlepiej zrobić kompleksowo ( tzn. z termomodernizacją, centralnym odkurzaczem, panelami słonecznymi- dla prądu) - wtedy oszczędności będą bardziej widoczne.

# szagol

02.02.2013 16:49

i aprobata społeczna gwarantowana ;)
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy