REKLAMA

Targówek

środowisko »

 

Mieszkańcy Targówka Mieszkaniowego obawiają się o przyszłość stuletniego dębu

  21 kwietnia 2023

alt='Mieszkańcy Targówka Mieszkaniowego obawiają się o przyszłość stuletniego dębu'
fot. Marian Kiełbasa

O ponad stuletnim dębie przy Piotra Skargi zrobiło się głośno, gdy zaniepokojeni mieszkańcy usłyszeli o planach Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Praga", która chce zbudować blok na działce z drzewem. Co z nim się stanie?

REKLAMA

W planach spółdzielni ponoć nie ma usunięcia ponad stuletniego drzewa, będącego w dobrej kondycji, tylko jego... ZDM daje drzewa do "adopcji". "Niech adoptują odpowiedzialnych za ten remont i dadzą im szlaban" ZDM daje drzewa do "adopcji". "Niech adoptują odpowiedzialnych za ten remont i dadzą im szlaban"
"Adoptuj drzewo na Kondratowicza" to nowa akcja promocyjna ZDM, który chce włączyć mieszkańców w końcowe prace przy głównej arterii Bródna, a przy okazji zapewne ocieplić swój nadszarpnięty wizerunek. Mieszkańcy osiedla śmieją się z akcji o kuriozalnym tytule.
przesunięcie. Informacje te, ostatnio próbowała potwierdzić radna Katarzyna Górska-Manczenko.

- Na prośbę mieszkańców proszę o potwierdzenie czy RSM Praga przesadzi o 10 metrów dąb przy Piotra Skargi 65? Proszę o informacje kiedy i w jaki sposób zostanie to zrobione? - dopytuje władze dzielnicy.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska musi wydać zgodę

- W tej sprawie został złożony wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew oraz krzewów. Na podstawie opinii eksperta do spraw dendrologii, drzewo z gatunku dąb szypułkowy może zostać przesadzone o około 11 metrów od miejsca obecnej lokalizacji, w kierunku drogi wewnętrznej - wyjaśnia burmistrz Małgorzata Kwiatkowska. Jednak, w związku z występowaniem gatunku chronionego na terenie inwestycji, postępowanie administracyjne zostało zawieszone na czas otrzymania odstępstwa od zakazów, od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, niszczenia siedlisk lub ostoi gatunku chronionego. Planowane przesadzenie drzewa może nastąpić dopiero po uzyskaniu takiej zgody.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Co chce budować RSM Praga?

Jak informuje nas RSM Praga, plany inwestycyjne na działce przy Piotra Skargi 65 zakładają budowę 4- lub nawet 5-piętrowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego na 29 mieszkań, z garażem podziemnym na 28 miejsc postojowych.

- Realizacja takiej inwestycji znajduje się w planach spółdzielni od prawie 20 lat. Zgodnie z przyjętym przez zarząd RSM Praga planem inwestycyjnym, powinna się rozpocząć w 1 kwartale 2024 roku - co ma związek z opinią dendrologa - wyjaśnia Artur Hoppe, zastępca kierownika działu inwestycji w RSM Praga.

REKLAMA

Co ze stuletnim dębem przy Piotra Skargi?

- Chciałbym podkreślić, że budowa rozpocznie się dopiero po przesadzeniu dębu. Wsłuchując się w głos mieszkańców oraz po odbyciu wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli biura ochrony środowiska m.st. Warszawy, wydziału ochrony środowiska dzielnicy Targówek, spółdzielni oraz w obecności rzeczoznawcy w zakresie dendrologii ochrony i uprawy drzew ustalono, że omawiany dąb, ze względu na swój stan zdrowotny, jak i obecne możliwości techniczne, można przesadzić nie tylko w sposób bezpieczny, ale przede wszystkim gwarantujący zachowanie przez niego żywotności - wyjaśnia Artur Hoppe i dodaje, że operację przesadzenia drzewa poprzedza około rok przygotowań do jej przeprowadzenia. Najpierw wykonana zostanie m.in. pielęgnacja korony drzewa (usunięcie posuszu), potem usunięcie otaczającej drzewo nawierzchni betonowej, a następnie wykonanie odkrywki w miejscu przesadzenia, wraz z przygotowaniem specjalnego podłoża biologicznie czynnego, czy przycięcie części korzeni. - Wszystkie prace będą prowadzone przez specjalistyczną firmę, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - dodaje Artur Hoppe.

REKLAMA

Mieszkańcy Targówka powątpiewają w szczęśliwe zakończenie

Jednak nie wszyscy mieszkańcy wierzą w szczęśliwe zakończenie tej historii. W internecie dostępna jest nawet petycja "NIE dla przesadzenia stuletniego dębu" (dostępna na https://www.naszademokracja.pl/petitions/stop-wycince-100-letniego-debu ), która zostanie skierowana do Urzędu Dzielnicy Targówek. Również na portalu społecznościowym, w komentarzach, mieszkańcy wyrażają swoje obawy.

- Ktoś wierzy, że stuletniego dębu nie zniszczą przy przesadzaniu? Ja nie wierzę. Pomijając czy właściwie przygotują glebę w nowym miejscu.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Chodecka

21.04.2023 17:47

Nasi włodarze pałają zapiekłą nienawiścią do przyrody, a szczególnie do drzew. To, co się wyprawia z okazji budowy linii tramwajowej do Wilanowa, to skandal. Zaczęli od wycięcia 114-letniego drzewa, a wytną jeszcze 400. W cywilizowanych krajach takie drzewa z powodzeniem się przesadza. Radzę powołać komitet, pilnować 24h na dobę. Przykuwać się też nie zaszkodzi. Nie żartuję.

# saltbae

22.04.2023 13:58

Po co są zapisy o ochronie drzew szczególnie cennych, skoro wystarczy złożyć podanie w urzędzie, żeby uzyskać zgodę na odstępstwo od zakazu? W tym kraju wszystko stoi na głowie, a pod głową ma poduszkę ze śmierdzącej forsy.

# Rysio

05.05.2023 10:33

Dziwi mnie postawa ludzi dbających o tzw dobro. Potrafią tylko jątrzyć nie przedstawiając racjonalnych myśli. Wiele lat temu, na skwerze u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej rosły pokaźne, wiekowe drzewa, którym zagrozić miała potężna forma zabudowy. Przysłowie mówi chcieć to móc. Okazało się, że trochę dobrej woli i pieniędzy pozwoliło dokonać zabudowy, wcześniej oczywiście przesadzając wymienione, wiekowe drzewostany. Rosną do dzisiaj, pomimo upływu ponad 20 lat. Niedowiarkom "Warszawiakom" proponuję wycieczkę do centrum Warszawy, rog Marszałkowskiej i Królewskiej, vis a vis Parku Saskiego. Jeżeli będziecie mieli problemy z dotarciem proponuję Google Maps. Pozdrawiam gorąco.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

City Break
City Break

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe