REKLAMA

Targówek

drogi »

 

Rowerem na Targówek. Wreszcie jest droga na Starzyńskiego

  19 kwietnia 2023

alt='Rowerem na Targówek. Wreszcie jest droga na Starzyńskiego'
źródło: ZDM

Na potrzeby pieszych i rowerzystów drogowcy przesunęli południową jezdnię ul. Starzyńskiego na odcinku od ul. Namysłowskiej w kierunku ronda Żaba. Pozwoliło to odzyskać przestrzeń pod remont i poszerzenie chodnika oraz utworzenie drogi dla rowerów. Inwestycja zakładała też budowę sygnalizacji na przejściu przez zjazd na ul. Szwedzką oraz posadzenie 33 nowych drzew.

REKLAMA

Dotychczasowy przekrój ul. Starzyńskiego między Namysłowską a zjazdem w kierunku ul. Szwedzkiej nie był przyjazny dla żadnego z uczestników ruchu. Rowerzyści czekają na nową ścieżkę przy Odrowąża. ZDM: "Nie mamy pieniędzy" Rowerzyści czekają na nową ścieżkę na Bródnie
Mieszkańcy Bródna i Targówka mają dość podziurawionej i niewygodnej ścieżki rowerowej z kostki przy ul. Odrowąża, na wysokości Cmentarza Bródnowskiego. Z pomocą mógł przyjść budżet obywatelski, ale nie przyjdzie. Dlaczego?
Dwie jezdnie po trzy pasy ruchu przedzielone torowiskiem tramwajowym ze zniszczonym i wąskim chodnikiem po południowej stronie oraz kompletny brak infrastruktury rowerowej.

Przebudowali Starzyńskiego

"Najgorsza sytuacja była tuż przy przedwojennym bloku podoficerskiego Funduszu Kwaterunku Wojskowego, gdzie piesi mieli do dyspozycji jedynie 2,75 m od ściany budynku do krawężnika. W tym miejscu mogliśmy obserwować również rowerzystów, którzy unikali jazdy po trzypasmowej jezdni, gdzie kierowcy często przekraczali prędkość" - przypominają drogowcy.

Głównym elementem przebudowy ul. Starzyńskiego było przesunięcie południowej jezdni bliżej torów tramwajowych. Pozwoliło to uzyskać dodatkową przestrzeń pod poszerzenie i remont chodnika oraz miejsce na drogę dla rowerów. Remont przeszedł też przystanek autobusowy Namysłowska.

Wstąp do księgarni

Nowe światła na Starzyńskiego

Ważnym elementem inwestycji była budowa sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez zjazd ul. Starzyńskiego w kierunku ul. Szwedzkiej. Zjazd biegnie łagodnym łukiem i choć zmienia się klasa drogi z głównej na zbiorczą, to do czasu postawienia świateł spora część kierowców nie redukowała wystarczająco prędkości, zjeżdżając z fragmentu śródmiejskiej obwodnicy Warszawy.

W efekcie w latach 2015-2020 doszło tam do czterech wypadków, w tym jednego śmiertelnego. Sygnalizacja sprawiła, że niezmotoryzowani uczestnicy ruchu stali się lepiej chronieni, a podobne zdarzenia nie powinny mieć miejsca.

REKLAMA

Rowerem na Targówek

Budowa brakującego fragmentu drogi dla rowerów pozwoliła mieszkańcom na sprawniejszy i bezpieczniejszy dojazd na Targówek na dwóch kółkach z innych dzielnic i odwrotnie. Łącznik pozwolił zwłaszcza na łatwiejsze dotarcie w kierunku centrum Warszawy. Teraz rowerzyści od ronda Żaba docierają do ronda Starzyńskiego, gdzie skręcając w lewo kierują się na Pragę, skręcając w prawo - na Białołękę, a jadąc na wprost - do Śródmieścia, skąd mają dogodne połączenia z pozostałymi lewobrzeżnymi dzielnicami.

Ostatnim elementem inwestycji była nowa zieleń. Posadzone zostały wysokie na 4-5 metrów 33 drzewa: 19 dębów czerwonych i 14 klonów polnych. Pojawiło się też ponad 7,5 tys. krzewów i bylin o łącznej powierzchni 2014 m2. Efekt będzie widoczny w pełni, kiedy rośliny zaczną się zielenić.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA