REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Rozdawnictwo kwitnie. Przy metrze rośnie TBS

  20 listopada 2018

alt='Rozdawnictwo kwitnie. Przy metrze rośnie TBS'
źródło: TBS Warszawa Północ

Długi Warszawy to ponad 4,5 mld zł, ale ratusz regularnie marnuje okazje do zarobku.

REKLAMA

Podczas jednego ze swoich ostatnich wystąpień w roli prezydenta Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wmurowała kamień węgielny na placu budowy przy Korzona, w pobliżu skrzyżowania z Trocką. Zazwyczaj taka uroczystość jest symboliczną inauguracją inwestycji, ale tym razem odbyła się... rok po jej rozpoczęciu. Powodem były problemy finansowe firmy Dorbud, która nie była w stanie dokończyć prac i została zastąpiona przez innego wykonawcę. Teraz budowa toczy się już sprawnie i powinna zakończyć się w przyszłym roku.

Dziwne decyzje

Mowa o trzech działkach, znajdujących się 200-250 metrów od budowanej stacji metra Trocka, a więc na jednym z najlepszych terenów inwestycyjnych w Warszawie. Gdyby ratusz wystawił ziemię na sprzedaż, zarobiłby. Działki odkupiłby z pewnością deweloper, zainteresowany jak najwyższym budynkiem, co byłoby w pełni zrozumiałe ze względu na sąsiedztwo metra. Na Targówku budowano po 12 pięter już w czasach, kiedy II linia metra miała biec z Dworca Wileńskiego na Tarchomin. Teraz, gdy podziemna kolej jest tuż obok, stawianie przy Korzona i Trockiej niskich budynków to najzwyczajniejsze marnowanie cennej ziemi. Tymczasem "tebees", pod który wmurowała kamień węgielny prezydent Gronkiewicz-Waltz, będzie mieć... trzy piętra.

Wielu warszawiaków myli "tebeesy" z budownictwem socjalnym lub komunalnym, ale w rzeczywistości to zupełnie inne inwestycje. TBS Warszawa Północ jest należącą do samorządu firmą, w zamyśle nierentowną, okazjonalnie ratowaną zastrzykiem gotówki z podatków warszawiaków, budującą mieszkania na wynajem dla osób wybranych przez urzędników na podstawie ustalonych kryteriów. Osoby takie zarabiają za dużo, by dostać lokal komunalny, więc z powodzeniem mogłyby wynajmować mieszkania na wolnym rynku.

- Nie będziemy popierać tej formy budownictwa, bo jest dalece nierynkowa, to prawie darowizna, na którą miasta nie stać - krytykowali podczas kampanii wyborczej Bezpartyjni, których kandydatem na prezydenta miasta był Sławomir Antonik, burmistrz Targówka. - Kolejka w konkursie o takie mieszkanie jest ogromna, ok. 30-40 osób na jedno mieszkanie. No, bo tanio jak barszcz.

Kup bilet

Co z parkingami?

Po sprzedaży ziemi przy Korzona ratusz mógłby umówić się z inwestorem, że część miejsc w parkingu podziemnym zostanie przeznaczona na parking P+R, tak jak kiedyś w Galerii Wileńskiej. Innym racjonalnym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie całego terenu na piętrowy garaż P+R, pilnie potrzebny obok powstającej stacji metra. Ratusz nie zdecydował się jednak ani na transakcję, ani na budowę miejsc postojowych. Co ciekawe, konsultacje dotyczące planu zagospodarowania północnej części Targówka Mieszkaniowego, w którym zostaną zawarte lokalizacje parkingów, rozpoczęły się dopiero niedawno - gdy na stacji Trocka trwa ostatni etap prac, a działki przy Korzona zostały dawno oddane pod "tebees".

Dlaczego ratusz ani nie sprzedał cennej ziemi, ani nie przeznaczył jej na parking? Od dawna próbowaliśmy dowiedzieć się zarówno oficjalnie, jak i nieoficjalnie, ale bezskutecznie. 5 października Tomasz Demiańczuk przesłał odpowiedź, z której wynika, że ratusz nie potrzebował działki przy Korzona na garaże, ponieważ zamierza zbudować kilkupoziomowy parking P+R z techniczną pętlą autobusową na parterze tam, gdzie obecnie znajduje się pętla Trocka. Pozostaje zagadką, czy plany te pozostaną aktualne po zebraniu uwag mieszkańców do projektu planu zagospodarowania osiedla.

REKLAMA

Odpowiedzi brak

Na drugie pytanie, dotyczące sprzedaży działki prywatnemu inwestorowi, który mógłby zapewnić także ogólnodostępne miejsca P+R, otrzymaliśmy odpowiedź kuriozalną ("Wspomniany budynek TBS powstaje w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy"), dlatego jeszcze 5 października wysłaliśmy maila o następującej treści:

- Nie odpowiedział Pan na pytanie, dlaczego tak droga działka nie została sprzedana prywatnemu inwestorowi. Samorząd mógł na niej zarobić, a zdecydował się tracić.

Odpowiedź nie dotarła do dziś.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Rys50

20.11.2018 10:42

I dobrze że buduje się mieszkania dla ludzi :) Developerzy już wystarczająco zarobili na podbijaniu cen do chorych poziomów - Warszawa potrzebuje osiedli dla ludzi - nie każdy zarabia naście tysięcy i nie każdy może pozwolić sobie na kredyt Niestety po raz kolejny widać że Tustolica.pl to portal developerów :(

# wwwsss

21.11.2018 12:29

Do Rys50....nie każdego stać.....w związku z tym część ma się dokładać do pozostałych? To jest kolejny przykład promocji patologii i nieróbstwa. Nie ma przymusu posiadania mieszkania. Jak kogoś nie stać, to nie kupuje....Czy kolejnym krokiem będą dopłaty do samochodów, telewizorów itd.? By nierobom żyło się jeszcze lepiej?

# Rys50

21.11.2018 13:30

#wwwsss napisał(a) 21.11.2018 12:29
Do Rys50....nie każdego stać.....w związku z tym część ma się dokładać do pozostałych? To jest kolejny przykład promocji patologii i nieróbstwa. Nie ma przymusu posiadania mieszkania. Jak kogoś nie stać, to nie kupuje....Czy kolejnym krokiem będą dopłaty do samochodów, telewizorów itd.? By nierobom żyło się jeszcze lepiej?
TBS nie oznacza własności mieszkania - a grunt miejski ma służyć miastu - obowiązkiem miasta jest również zapewnienie mieszkań uboższym mieszkańcom - A odnośnie patologii i nieróbstwa - Pracownicy służby zdrowia, policjanci, nauczyciele i wielu innych nie zarabia tyle aby dostać kredyt na pól miliona złotych - a chyba pielęgniarek i nauczycieli nie można nazwać patologią. Wiem mogą pracować w prywatnym sektorze

REKLAMA

# szalber

22.11.2018 14:27

Oczywiście nie każdy musi mieć mieszkanie na własność ale każdy musi gdzieś mieszkać. Nie każdego stać na kredyt albo wynajmowanie mieszkania na rynku i wcale nie oznacza to, że są to ludzie patologiczni! Wręcz przeciwnie. Rozdawnictwem jest przydzielanie mieszkań komunalnych rodzinom patologicznym a potem jeszcze zwalnianie ich z opłat. Akurat TBS-y mają bardzo drogie czynsze porównywalne z cenami rynkowymi. Wymagają też złożenia partycypacji w wysokości 30% wartości mieszkania, czego chyba nie ma przy wynajmie komercyjnym... Jedyny plus jest taki, że choć nie da się ich wykupić, to dają poczucie stabilizacji bo nikt nie przyjdzie i nie każe się z dnia na dzień wyprowadzić. Najwięcej o "rozdawnictwie" głoszą ludzie, którzy sami podostawali mieszkania po rodzicach czy dziadkach a ci z kolei przyjechali do Warszawy ze wsi i komuna dała im wszystko darmo.

# Marlena

30.11.2018 03:19

kolejn e,tendencyjne brednie.W tym regionie NIE ma wysokich budynkow,obok s atylko niskie ,nowe osiedla a za plecami tego TBS'u stoja zwykle wille i domy jednorodzinne.A pod tym TBS sa wlasnei parkingi i to nawet na 2-ch poziomach.Panie autorze,lepiej najpierw pomyslec a potem pisać,bo to nei pierwsza bzdura na waszym portalu.

# Paseo

30.11.2018 03:39

To nie pierwszy ,nowy budynek w tej części ulicy Korzona .BARDZO dobrze,z eten nowy nie jest wysoki.Jest IDEALNIE dopasowany do zabudowy w całej okolicy a po drugiej stronie ulicy,tuz pod oknami ,ma wielkie przedszkole a za plecami stare ,przedwojenne domki i nowe wille.BZDURA byłoby postawienie tu jakiegoś wysokiego budynku.Jest ich az nadto przy sąsiedniej Orlowskiej i Askenazego i na całym osiedlu.Wszystkie nowo powstale osiedla,przy Korzona i Dalanowskiej a tera zna dawnym Polu Brodnowskim,maj amaksymalnie 5 kondygnacji i tak jest bardzo dobrze.Mysle,ludzie,to nie boli.
Pod tym budynkiem TBS sa dwupoziomow eparkingi ,o co wiec chodzi?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA