REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Wola

inwestycje

 

Rozbudują Muzeum Powstania. Nowe wejście od Towarowej

  10 listopada 2021

Rozbudują Muzeum Powstania. Nowe wejście od Towarowej
źródło: UM Warszawa

Trzy lata po zaprezentowaniu koncepcji nowego skrzydła placówka wreszcie otrzymała działkę od warszawskiego samorządu.

REKLAMA

Choć Muzeum Powstania Warszawskiego działa już od siedemnastu lat, podczas których stało się obowiązkowym punktem w programie wycieczek, organizacja ruchu wokół niego to nadal wielka prowizorka. Od Towarowej, gdzie turyści spodziewają się głównego wejścia, otwartego w kierunku centrum miasta, widać tylko mur.

REKLAMA

Muzeum Powstania - nowe wejście

Chodnik przed właściwym wejściem jest tak wąski, że dwie wycieczki mają problemy z minięciem się, zaś Przyokopowa to od lat nie normalna ulica, ale parking dla autokarów, na którym w sezonie turystycznym miejsca kończą się już rano. Jednocześnie tzw.

park Wolności, zajmujący znaczną część muzeum między głównym budynkiem a murem od strony Towarowej, jest wykorzystywany w minimalnym stopniu.

- 19 listopada Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło wyniki konkursu na nową "strefę wejściową", planowaną od strony Towarowej - pisaliśmy trzy lata temu. - Pierwsze miejsce zajęła warszawska pracownia Nizio Design International, która pracowała m.in. przy projekcie ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a ostatnio przy Muzeum Polskiej Wódki na Pradze.

REKLAMA

Rozbudują Muzeum Powstania

W ubiegłym miesiącu warszawski ratusz podpisał z Muzeum Powstania Warszawskiego umowę w sprawie prawa użytkowania nieruchomości przy Towarowej. Jak zapowiada urząd miasta, placówka wzbogaci się o nowe budynki, a ten przy ulicy zostanie zagospodarowany. W nowym skrzydle powstanie m.in. sala mogąca pomieścić trzysta osób.

- Autorzy pracy zaproponowali hall wejściowy dostępny z poziomu terenu, o odpowiedniej skali, z obszerną strefę wejściową przed i za bramkami kontrolnymi - czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury pod przewodnictwem architektów Krzysztofa Ingardena i Grzegorza Stiasnego. - Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek, bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku. Kompozycja pawilonu wejściowego z zielonym dachem o łagodnym spadku i charakterze ogrodowo-parkowym pozwala na realizację różnorodnych plenerowych wydarzeń edukacyjnych planowanych przez MPW.

Według wcześniejszych zapowiedzi prace nad rozbudową muzeum miały rozpocząć się w ubiegłym roku.

(dg)

.
 

Komentarze (3)

# ŻelaznA

19.11.2021 17:52

"Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek,"
Fajnie ale gdzie będą parkować autokary? Po staremu na Przyokopowej? Czy zlikwiduje się trawniki wzdłuż Towarowej i zrobi tam parking dla autokarów?

 Moshe1883

19.11.2021 21:23, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 26.11.2021 10:53

Dokładnie, nikt nie myśli o autokarach.
firma fotowoltaiczna Kraków

 Wlodzimir1773

20.11.2021 00:45, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 26.11.2021 11:21

Akurat autokary to stają wszędzie i robią korki.
fotowoltaika Kraków

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA