REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski »

 

Bemowscy rowerzyści będą zawiedzeni. Jedna skromna propozycja

  28 maja 2024

alt='Bemowscy rowerzyści będą zawiedzeni. Jedna skromna propozycja'
W okolicach skrzyżowania Powstańców Śląskich z Radiową nie dojdzie do korekty ścieżki rowerowej.

W czerwcowym głosowaniu w budżecie obywatelskim Bemowa nie znajdziemy wysypu propozycji poprawy dzielnicowej infrastruktury rowerowej. Ostał się raptem jeden, malutki projekt.

REKLAMA

- Rowerzysta jadący wzdłuż ul. Powstańców Śląskich po przekroczeniu ul. Radiowej musi skręcić pod kątem prostym w lewo w Radiową, a następnie znowu pod kątem prostym w prawo w Powstańców Śląskich. Wszystkie propozycje nowych ścieżek rowerowych trafiły do kosza Wszystkie propozycje nowych ścieżek rowerowych trafiły do kosza
W ramach budżetu obywatelskiego Woli mieszkańcy złożyli projekty budowy nowych dróg rowerowych. Już wiemy, że żaden z nich nie pojawi się podczas czerwcowego głosowania. Z jakich powodów?
Generuje to niebezpieczne sytuacje i grozi wypadkami. Jest tu bardzo dużo przestrzeni na "wyprostowanie" przebiegu drogi dla rowerów i poprowadzenie jej bez niebezpiecznych zakrętów - wyjaśnia pomysłodawca projektu, który trafił do budżetu obywatelskiego Bemowa.

Nie wyprostują ścieżki przy Powstańców i Radiowej

W ramach projektu wycenionego na pół miliona złotych wykonany mógłby być nowy przebieg drogi dla rowerów, w okolicy skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich z Radiową, obok stacji Veturilo. Biegłaby na wprost, przez fragment drogi serwisowej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich, a w miejscu obecnej drogi dla rowerów powstałby chodnik.

Na takie rozwiązanie nie zgodzili się jednak urzędnicy. Dlaczego? Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym m.st. Warszawy wyjaśniło, że "proponowana zmiana w organizacji ruchu spowoduje zwiększenie prędkości rowerzystów w rejonie skrzyżowania, gdzie odbywa się ruch pieszy, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Takie rozwiązania opiniujemy negatywnie. Istniejąca organizacja ruchu fizycznie wymusza na rowerzystach powolną jazdę i takie rozwiązanie uważamy za bezpieczne".

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Coś małego dla rowerzystów

Na pocieszenie rowerzystom pozostał projekt Rafała Jakimiaka za 60 tys. zł. Zakłada on ustawienie wiaty na 20 rowerów przy hali bemowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Tego rodzaju "parkingi" dla rowerów, gęsto rozmieszczone na terenie dzielnicy, zapewnią komfort jazdy tym środkiem transportu. Zadaszona wiata rowerowa będzie chroniła rower przed warunkami atmosferycznymi i wraz ze stojakami umożliwi zapięcie jednośladu, czyli zabezpieczenie przed kradzieżą - wyjaśnia.

W propozycjach do budżetu obywatelskiego Bemowa na 2025 rok były jeszcze projekty dotyczące wiat rowerowych, ale z różnych powodów nie wezmą udziału w czerwcowym głosowaniu. Czy wygra chociaż ten jeden "rodzynek"?

JR

.
 

REKLAMA

Komentarze (6)

# jkk

28.05.2024 12:22

Zlikwidowano już kilka ścieżek rowerowych, np. na Coopera, Batalionów Chłopskich czy też na Rayskiego. Na Coopera plan miejscowy przewidywał wyznaczenie ścieżki rowerowej ale nic nie mówił o możliwości późniejszego jej skasowania. Na odcinku tej ulicy od przychodni do Batalionów, zbudowanej w trybie tzw. specustawy drogowej, autorzy tej ustawy zapomnieli napisać że ustalenia muszą być zgodne z planem miejscowym - w efekcie stworzono wzdłuż tej ulicy chodnik a następnie na tym chodniku utworzono gniazdko dla kukułczych jaj w postaci samochodów mieszkańców osiedli po południowej stronie Batalionów dla których zapomniano stworzyć miejsca na terenie macierzystych osiedli. Na Batalionów, gdzie prawo w postaci zapisów planu miejscowego i wydanych WZ, nie przewiduje możliwości parkowania pojazdów w liniach rozgraniczających ulicy zignorowano te zapisy - skasowano istniejącą ścieżkę rowerową i w jej miejsce stworzono parking dla, a jakże inaczej, samochodów mieszkańców osiedli po południowej stronie Batalionów. W ubiegłym roku miał zostać zrealizowany obywatelski projekt poprawy bezpieczeństwa pieszych na Batalionów - urzędnicy robią wszystko aby nic w tej sprawie nie zrobić. A najbardziej poszkodowani są piesi.

# Panjan

28.05.2024 19:45

Najważniejsza i naprawdę pilna inwestycja dla rowerzystów na Bemowie to dokończenie drogi rowerowej na Kaliskiego. Obecnie urywa się przed WAT i odradza przy Obrońców Grodna.

# jkk

28.05.2024 22:35

#Panjan napisał(a) 28.05.2024 19:45
Najważniejsza i naprawdę pilna inwestycja dla rowerzystów na Bemowie to dokończenie drogi rowerowej na Kaliskiego. Obecnie urywa się przed WAT i odradza przy Obrońców Grodna.
Równie ważne jest przestrzeganie prawa. Nie po to tworzy się plany miejscowe aby decyzja urzędnika dokonała ich unicestwienia. Przecież to przekroczenie uprawnień a zatem czyn karalny.

REKLAMA

# Marian

29.05.2024 17:18

Sami wybraliście sobie urządników to morda w kubeł

# jkk

29.05.2024 22:43

#Marian napisał(a) 29.05.2024 17:18
Sami wybraliście sobie urządników to morda w kubeł
Jakoś nie przypominam sobie abym wybierał urzędników.

# gosc

03.06.2024 14:22

#Marian napisał(a) 29.05.2024 17:18
Sami wybraliście sobie urządników to morda w kubeł
Po pierwsze wiecej kultury a po drugie ja nie wybieralam

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA