Rola pielęgniarki rodzinnej
16 kwietnia 2002
Pielęgniarka rodzinna w zespole lekarza pierwszego kontaktu w podstawowej opiece zdrowotnej.
Czynności opiekuńczo-pielęgnacyjne jako transpersonalna opieka, mogą stanowić wzór lub ideał etyczny w tym zawodzie. W ujęciu tym pielęgniarka wykorzystując swój zawód, nie tylko daje, ale również bierze, bowiem służąc innym sama zmierza do pełniejszego zrozumienia siebie, innych i całej natury.
Zaangażowanie naszych pielęgniarek w relacjach z pacjentami daje wymierne efekty. Pacjenci będąc w stałym kontakcie ze swoją pielęgniarką, uczą się sposobów radzenia sobie z problemami zdrowotnymi dnia codziennego w obecnej rzeczywistości. Wielu z nich nie potrafiło odnaleźć się w zreformowanej służbie zdrowia a dzięki wsparciu i pomocy naszych pielęgniarek czują się bezpieczniejsi, ucząc się przy okazji samoopieki i samopielęgnacji w ramach swoich możliwości.
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają na bieżąco podawane informacje o wspólnych pacjentach, a pielęgniarka z lekarzem tworzą razem terapeutyczny zespół leczenia domowego. Tam gdzie pacjent jest osobą mieszkającą samotnie pielęgniarka uruchamia cały system pomocy społecznej, wraz z pomocą sąsiedzką, aby zapewnić choremu niemal całodobową opiekę. Nie jest to łatwe, gdyż w dzisiejszych czasach ludzie zamykają się w swoich domach, zapominając i nie widząc obok siebie tych najbardziej potrzebujących.
Nasze pielęgniarki rodzinne spotykane są również przez swoich pacjentów na terenie naszej przychodni, gdyż pełnią także rolę obsługujących rejestrację. Przy pierwszym kontakcie podczas rejestracji pacjent spotyka tę samą osobę, która do niego przychodziła lub nadal przychodzi. Czuje się pewniej, łatwiej nawiązuje kontakt, a tym samym nasza przychodnia kojarzy mu się z ciepłą, profesjonalną opieką. Czasami spotyka je także w gabinecie zabiegowym, gdzie ma wykonany zastrzyk, badanie EKG lub inną czynność.
Nasza pielęgniarka rodzinna jest wszechstronnie przygotowana do swojej roli w podstawowej opiece zdrowotnej, a oprócz profesjonalizmu posiada empatię, czyli umiejętność wczuwania się w położenie innej osoby, która to umiejętność jest niezbędna w naszym zawodzie.
Maria Wrzesińska
Autorka jest pielęgniarką pełniącą funkcję zastępcy kierownika do spraw
pielęgniarstwa w Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej na ul. Poborzańskiej 33.