Trądzik różowaty (rosacea) jest częstym schorzeniem (do 2% populacji) skóry twarzy osób dorosłych. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet, jednak u mężczyzn ma cięższy przebieg.
Choroba zaczyna się zwykle pomiędzy 25-35 rokiem życia lub 45-55 rokiem życia. Zmiany skórne dotyczą najczęściej środkowych części twarzy i są symetryczne. Początkowo przyjmują postać rumienia (zaczerwienienia) z towarzyszącym mu pieczeniem skóry lub bolesnością. Rumień pojawia się i znika pod wpływem bodźców fizycznych lub emocjonalnych. Z biegiem czasu rumień utrwala się, pojawiają się popękane naczynka (teleangiektazje), mogą powstawać grudki i krostki. U mężczyzn nieraz dochodzi do niekorzystnego przebiegu choroby i powstania guzowatości nosa. U około połowy pacjentów z trądzikiem różowatym występują dodatkowo powikłania oczne - zapalenie spojówek, brzegów powiek a nawet rogówki, mogące prowadzić do ślepoty. Choroba trwa wiele lat z okresami poprawy i pogorszeń, powodując u pacjentów narastający stres i unikanie kontaktów towarzyskich.
Pogorszenie zmian skórnych występuje pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak nasłonecznienie lub oziębienie skóry, stosowanie nieodpowiednich drażniących preparatów do pielęgnacji, uczuleń kontaktowych, jak i czynników emocjonalnych - stres, zakłopotanie. Ponadto pogorszenie zauważono po spożyciu alkoholu, kawy, herbaty, ostrych potraw. Choroba częściej dotyczy osób z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego (niedokwasota, nadkwasota, nieżyt żołądka, choroba wrzodowa, choroby wątroby) czy tarczycy, osób z utajonymi ogniskami zakażeń. U kobiet zaznacza się wyraźny związek zaostrzeń z cyklem miesiączkowym (pogorszenie w trakcie miesiączki), po stosowaniu środków antykoncepcyjnych i okresem przekwitania. U pewnej ilości osób z trądzikiem różowatym wykazano występowanie alergii pokarmowej np. na mleko, śmietanę i alergii wziewnej na kurz, pyłki traw i chwastów.
Pacjenci z trądzikiem różowatym często charakteryzują się wielką potrzebą osiągnięć, dużą dynamiką, energią, pośpiechem i niecierpliwością.
Dlaczego dochodzi do rozwoju takiej choroby, pozostaje nadal nie wyjaśnione. Obecnie przyjmuje się, że choroba zależy od wielu czynników, nie zawsze powiązanych ze sobą. Dużą rolę przypisuje się zaburzeniom w układzie powierzchownych naczyń krwionośnych skóry twarzy (zaburzenia naczynioruchowe, zależne od czynników psychicznych). Lokalizacja zmian w okolicach łojotokowych nasuwa podejrzenie, że obecność zmian jest związana z nasilonym łojotokiem lub zaburzeniami w składzie łoju. Znaczenie mają również zaburzenia hormonalne. Rolę odgrywa także miejscowe zakażenie roztoczem Demodex follicuorum, jak i drożdżakami - Pityrosporum ovale. Liczne badania dotyczące roli Helicobacter pylori (bakterii stanowiącej istotną przyczynę choroby wrzodowej) wskazują na znaczenie tego czynnika w rozwoju trądzika różowatego.
Aby uzyskać poprawę w przypadku tej choroby konieczne jest leczenie, jakkolwiek nie należy ono do łatwych i powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa, a w przypadku powikłań ocznych także przez okulistę. Stosowane jest leczenie zarówno zewnętrzne (roztwory, kremy, pasty z antybiotykami, metronidazolem, ichtiolem) jak i doustne (antybiotykoterapia, retinoidy), poprawę często przynosi wyeliminowanie czynników patogenetycznych w tym: Helicobacter pylori. Rozszerzone naczynia krwionośne można próbować zamykać za pomocą elektrokoagulacji czy laseroterapii. Pacjent powinien zostać poinformowany o konieczności unikania czynników drażniących np. mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą, używania mydeł zapachowych oraz tłustych maści, a także zapachowych produktów kosmetycznych. Oprócz leczenia farmakologicznego należy przestrzegać: ochrony przeciwsłonecznej (kremy o współczynnikach ochrony powyżej 25), ochrony przed mrozem i wiatrem, wykluczenia z diety alkoholu, pikantnych potraw, gorących posiłków i w miarę możliwości sytuacji stresowych.
lek. med. Dorota Bystrzanowska
Zwalczenie trądziku jest w niektórych przypadkach bardzo trudne. Wtedy przydaje się
pomoc przy trądziku. Jeśli nie skorzystamy z pomocy, jeśli nie zastosujemy preparatu, który rzeczywiście nam pomoże, możemy nigdy nie pozbyć się trądziku.
Ja leczyłam trądzik różowaty mocnymi antybiotykami i miałam też poważny problem z pielęgnacją skóry po leczeniu. Dopiero na wyszukiwarce http://ladytime.pl znalazłam kosmetyczkę z doświadczeniem, która się mną zajęła.
http://ladytime.pl
W takich sytuacjach najważniejsze są
skuteczne tabletki na trądzik. W niektórych przypadkach maści i kremy nie działają, wtedy tabletki na trądzik mogą okazać się jedynym rozwiązaniem.
Na
trądzik jest wiele metod. Najlepiej oddać się w ręce specjalisty. Już on będzie wiedział co z Tobą zrobić.
Ja chodzę do dermatologa w
centrum medycznym marki, bardzo pomogła mi walczyć z trądzikiem oraz innymi dolegliwościami skórnymi.
Jeśli chodzi o leczenie trądziku to można również skorzystać z pomocy medycyny estetycznej. Ciekawą ofertę w tym temacie można znaleźć tutaj -
elesthetic.pl
Moje problemy z trądzikiem rozowatym trwają już prawie 14 miesięcy od dermatologa do dermatologa. Przeprawa psychiczna i kosztowna straszna. Teraz poczytałam o trądziku na
http://ulotkazdrowia.pl/sevolium i tam zalecają produkt Sevolium czy ktoś z was czytał, testował ten produkt ? Zastanawiam się nad skutecznością tego produktu.
mi to babcia zawsze mówiła - kochana, zajdziesz w ciażę i przez te 9 miesiecy meczarni twój organizm zabije w sobie wszystko, co złe żeby dzidziuś był zdrowy i co? I jak to babcia... miała rację, teraz tylko raz na jakiś czas masaż twarzy i maska w paradizzo i żadnych więcej zabiegów, tabletek, suplementów nie potrzeba :)
ooo i z tego co widzę @maliniakowa ma najlepszy sposób na dietę i niedoskonałości twarzy :) Gdzie to Paradizzo jest? z chęcią bym sprobowala takiej formy odprężenia dla skóry
Ja kwestie wyglądu pozostawiam specjalistom z http://relaksownia.com.pl/. Korzystam z zabiegów na twarz a także masaży. Dzięki temu moja skóra wciąż pozostaje elastyczna i nie mam problemów z jakimikolwiek zanieczyszczeniami.
Używasz systematycznie aplikatora na wypryski HB i w ciągu kilku tygodni cera robi się całkiem inna. U mnie to było dosyć dawna temu, ale najważniejsze, że żadne ślady nie powróciły, nie mam zaczerwienień, trądzik ogólnie wyeliminowany. Ale żeby tak było to trzeba przede wszystkim zadbać o systematyczność i dopiero wtedy zauważycie zdecydowane zmiany.
Dobrze wiedzieć, super sugestie daliście !
---------
sex shop
Na trądzik najlepszy jest rumianek. Tutaj
http://greenwitch.pl/rumianek2/ można dowiedzieć się więcej. Uważam, że warto spróbować takiego rozwiązanie, ponieważ rumianek jest niedrogi, a ma wiele zastosowań.
Zalecono mi terapię specjalistycznymi lekami. Szukając takich w internecie natknęłam się na https://acnerose.pl/ . Czy myślicie, że będzie to dobry wybór? Zdecydowałam się na leczenie zewnętrzne i szukam czegoś naprawdę skutecznego.
ja chodzę do dermatologa w Warszawie, w tej przychodni www.tommed.waw.pl
na tradzik rozowaty jest taki krem acnerose...
ja mam do tego jeszcze wrazliwa skore to musiaalam przejsc przez pieklo zeby z tego czegos wyjsc...
Nie polecam nikomu to jest syf najgorszy
#Syf reklama napisał(a) 21.04.2018 19:49
Nie polecam nikomu to jest syf najgorszy
Co syf i czemu? Czemu syf?
To już ludzie nie mogą się podzielić spostrzeżeniami bo od razu jest hejt? Co za ludzie...
Na różowaty trądzik nie ma jednego sposobu ale takie kosmetyki naturalne jak acnerose to akurat łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia.
Ja mam pospolity i uwierzcie mi, tez nie jest to łatwe zeby to opanować. Wszedzie ostatnio widze wzmianki o sevolium - moze mi powiecie czy to kolejny drogi szajs czy jednak warto?
Rzodkiewką sobie ryjek posmaruj