REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie i uroda

REKLAMA

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty (rosacea) jest częstym schorzeniem (do 2% populacji) skóry twarzy osób dorosłych. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet, jednak u mężczyzn ma cięższy przebieg.

REKLAMA
Choroba zaczyna się zwykle pomiędzy 25-35 rokiem życia lub 45-55 rokiem życia. Zmiany skórne dotyczą najczęściej środkowych części twarzy i są symetryczne. Początkowo przyjmują postać rumienia (zaczerwienienia) z towarzyszącym mu pieczeniem skóry lub bolesnością. Rumień pojawia się i znika pod wpływem bodźców fizycznych lub emocjonalnych. Z biegiem czasu rumień utrwala się, pojawiają się popękane naczynka (teleangiektazje), mogą powstawać grudki i krostki. U mężczyzn nieraz dochodzi do niekorzystnego przebiegu choroby i powstania guzowatości nosa. U około połowy pacjentów z trądzikiem różowatym występują dodatkowo powikłania oczne - zapalenie spojówek, brzegów powiek a nawet rogówki, mogące prowadzić do ślepoty. Choroba trwa wiele lat z okresami poprawy i pogorszeń, powodując u pacjentów narastający stres i unikanie kontaktów towarzyskich.

Pogorszenie zmian skórnych występuje pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak nasłonecznienie lub oziębienie skóry, stosowanie nieodpowiednich drażniących preparatów do pielęgnacji, uczuleń kontaktowych, jak i czynników emocjonalnych - stres, zakłopotanie. Ponadto pogorszenie zauważono po spożyciu alkoholu, kawy, herbaty, ostrych potraw. Choroba częściej dotyczy osób z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego (niedokwasota, nadkwasota, nieżyt żołądka, choroba wrzodowa, choroby wątroby) czy tarczycy, osób z utajonymi ogniskami zakażeń. U kobiet zaznacza się wyraźny związek zaostrzeń z cyklem miesiączkowym (pogorszenie w trakcie miesiączki), po stosowaniu środków antykoncepcyjnych i okresem przekwitania. U pewnej ilości osób z trądzikiem różowatym wykazano występowanie alergii pokarmowej np. na mleko, śmietanę i alergii wziewnej na kurz, pyłki traw i chwastów.

Pacjenci z trądzikiem różowatym często charakteryzują się wielką potrzebą osiągnięć, dużą dynamiką, energią, pośpiechem i niecierpliwością.

Dlaczego dochodzi do rozwoju takiej choroby, pozostaje nadal nie wyjaśnione. Obecnie przyjmuje się, że choroba zależy od wielu czynników, nie zawsze powiązanych ze sobą. Dużą rolę przypisuje się zaburzeniom w układzie powierzchownych naczyń krwionośnych skóry twarzy (zaburzenia naczynioruchowe, zależne od czynników psychicznych). Lokalizacja zmian w okolicach łojotokowych nasuwa podejrzenie, że obecność zmian jest związana z nasilonym łojotokiem lub zaburzeniami w składzie łoju. Znaczenie mają również zaburzenia hormonalne. Rolę odgrywa także miejscowe zakażenie roztoczem Demodex follicuorum, jak i drożdżakami - Pityrosporum ovale. Liczne badania dotyczące roli Helicobacter pylori (bakterii stanowiącej istotną przyczynę choroby wrzodowej) wskazują na znaczenie tego czynnika w rozwoju trądzika różowatego.

Aby uzyskać poprawę w przypadku tej choroby konieczne jest leczenie, jakkolwiek nie należy ono do łatwych i powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa, a w przypadku powikłań ocznych także przez okulistę. Stosowane jest leczenie zarówno zewnętrzne (roztwory, kremy, pasty z antybiotykami, metronidazolem, ichtiolem) jak i doustne (antybiotykoterapia, retinoidy), poprawę często przynosi wyeliminowanie czynników patogenetycznych w tym: Helicobacter pylori. Rozszerzone naczynia krwionośne można próbować zamykać za pomocą elektrokoagulacji czy laseroterapii. Pacjent powinien zostać poinformowany o konieczności unikania czynników drażniących np. mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą, używania mydeł zapachowych oraz tłustych maści, a także zapachowych produktów kosmetycznych. Oprócz leczenia farmakologicznego należy przestrzegać: ochrony przeciwsłonecznej (kremy o współczynnikach ochrony powyżej 25), ochrony przed mrozem i wiatrem, wykluczenia z diety alkoholu, pikantnych potraw, gorących posiłków i w miarę możliwości sytuacji stresowych.

lek. med. Dorota Bystrzanowska


  • Poleć
  • Polub Tu Stolica
  • Udostępnij

08.06.2015 18:02 #Rolka
Zwalczenie trądziku jest w niektórych przypadkach bardzo trudne. Wtedy przydaje się pomoc przy trądziku. Jeśli nie skorzystamy z pomocy, jeśli nie zastosujemy preparatu, który rzeczywiście nam pomoże, możemy nigdy nie pozbyć się trądziku.
10.06.2015 17:40 #Benia
Ja leczyłam trądzik różowaty mocnymi antybiotykami i miałam też poważny problem z pielęgnacją skóry po leczeniu. Dopiero na wyszukiwarce http://ladytime.pl znalazłam kosmetyczkę z doświadczeniem, która się mną zajęła.http://ladytime.pl
15.07.2015 18:17 #poek
W takich sytuacjach najważniejsze są skuteczne tabletki na trądzik. W niektórych przypadkach maści i kremy nie działają, wtedy tabletki na trądzik mogą okazać się jedynym rozwiązaniem.
26.09.2015 21:22 Mandlesz
Na trądzik jest wiele metod. Najlepiej oddać się w ręce specjalisty. Już on będzie wiedział co z Tobą zrobić.
28.09.2015 18:02 #Maniek80
Ja chodzę do dermatologa w centrum medycznym marki, bardzo pomogła mi walczyć z trądzikiem oraz innymi dolegliwościami skórnymi.
REKLAMA
24.05.2016 16:31 #IgaTorko
Jeśli chodzi o leczenie trądziku to można również skorzystać z pomocy medycyny estetycznej. Ciekawą ofertę w tym temacie można znaleźć tutaj - elesthetic.pl
21.02.2017 10:06 #Joanna
Moje problemy z trądzikiem rozowatym trwają już prawie 14 miesięcy od dermatologa do dermatologa. Przeprawa psychiczna i kosztowna straszna. Teraz poczytałam o trądziku na http://ulotkazdrowia.pl/sevolium i tam zalecają produkt Sevolium czy ktoś z was czytał, testował ten produkt ? Zastanawiam się nad skutecznością tego produktu.
22.02.2017 16:02 #maliniakowa
mi to babcia zawsze mówiła - kochana, zajdziesz w ciażę i przez te 9 miesiecy meczarni twój organizm zabije w sobie wszystko, co złe żeby dzidziuś był zdrowy i co? I jak to babcia... miała rację, teraz tylko raz na jakiś czas masaż twarzy i maska w paradizzo i żadnych więcej zabiegów, tabletek, suplementów nie potrzeba :)
27.02.2017 14:19 #sabinaj
ooo i z tego co widzę @maliniakowa ma najlepszy sposób na dietę i niedoskonałości twarzy :) Gdzie to Paradizzo jest? z chęcią bym sprobowala takiej formy odprężenia dla skóry
06.03.2017 15:44 #Moszka
Ja kwestie wyglądu pozostawiam specjalistom z http://relaksownia.com.pl/. Korzystam z zabiegów na twarz a także masaży. Dzięki temu moja skóra wciąż pozostaje elastyczna i nie mam problemów z jakimikolwiek zanieczyszczeniami.
REKLAMA
07.03.2017 13:16 #hortes
Używasz systematycznie aplikatora na wypryski HB i w ciągu kilku tygodni cera robi się całkiem inna. U mnie to było dosyć dawna temu, ale najważniejsze, że żadne ślady nie powróciły, nie mam zaczerwienień, trądzik ogólnie wyeliminowany. Ale żeby tak było to trzeba przede wszystkim zadbać o systematyczność i dopiero wtedy zauważycie zdecydowane zmiany.
08.03.2017 16:07 #marek2e
Dobrze wiedzieć, super sugestie daliście !
---------
sex shop
31.03.2017 19:57 #karolina4
Na trądzik najlepszy jest rumianek. Tutaj http://greenwitch.pl/rumianek2/ można dowiedzieć się więcej. Uważam, że warto spróbować takiego rozwiązanie, ponieważ rumianek jest niedrogi, a ma wiele zastosowań.
25.07.2017 13:33 #Arleta
Zalecono mi terapię specjalistycznymi lekami. Szukając takich w internecie natknęłam się na https://acnerose.pl/ . Czy myślicie, że będzie to dobry wybór? Zdecydowałam się na leczenie zewnętrzne i szukam czegoś naprawdę skutecznego.
09.03.2018 13:25 #kw963
ja chodzę do dermatologa w Warszawie, w tej przychodni www.tommed.waw.pl
09.03.2018 19:13 #to syf jest
byłem i nie polecam
20.04.2018 15:22 #wiewóra
na tradzik rozowaty jest taki krem acnerose...
ja mam do tego jeszcze wrazliwa skore to musiaalam przejsc przez pieklo zeby z tego czegos wyjsc...
21.04.2018 19:49 #Syf reklama
Nie polecam nikomu to jest syf najgorszy
11.05.2018 13:56 #rzodkiewaa
#Syf reklama napisał(a) 21.04.2018 19:49

Nie polecam nikomu to jest syf najgorszy
Co syf i czemu? Czemu syf?
To już ludzie nie mogą się podzielić spostrzeżeniami bo od razu jest hejt? Co za ludzie...
Na różowaty trądzik nie ma jednego sposobu ale takie kosmetyki naturalne jak acnerose to akurat łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia.
Ja mam pospolity i uwierzcie mi, tez nie jest to łatwe zeby to opanować. Wszedzie ostatnio widze wzmianki o sevolium - moze mi powiecie czy to kolejny drogi szajs czy jednak warto?
11.05.2018 20:30 #Buhollllz
Rzodkiewką sobie ryjek posmaruj

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMAREKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA