REKLAMA

Puls Warszawy

kalendarz imprez

 

Kajakami dla powstańców. Osiemnasty raz na wodzie w godzinie W

  30 lipca 2023

Kajakami dla powstańców. Osiemnasty raz na wodzie w godzinie W
Fundacja Ave

1 sierpnia 2023 roku na warszawskim odcinku Wisły odbędzie się osiemnasty powstańczy spływ kajakowy "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione" dla uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego i jego bohaterów, połączony z poznawaniem powstańczych historii, paradą kajaków w godzinie W z transparentami "Pamiętamy", koncertem powstańczych piosenek na brzegu rzeki i wyścigiem kajaków o Kotwicę Powstania 44 Roku. Uczestnicy spotkają się również z uczestnikiem walk Henrykiem Skalskim ps. "Mirek".

REKLAMA

Chociaż na pierwszy rzut oka zestawienie Powstania Warszawskiego, Wisły i kajaków wygląda dość osobliwie, jeśli nie kuriozalnie, to trzeba wiedzieć, że Wisła i powstanie ściśle się ze sobą łączą: w sierpniu i wrześniu 1944 rzeka stanowiła linię dramatycznego podziału i pochłonęła wiele ludzkich istnień. Tuż po godzinie W hitlerowcy zamknęli wszystkie mosty i pilnie patrolowali brzegi rzeki. Tymczasem polskie oddziały partyzanckie z prawego brzegu próbowały przedostać się przez wodę pod ogniem kul na pomoc walczącej stolicy, a kiedy powstanie dogorywało dowódcy wysyłali emisariuszy, aby wpław przeprawiali się na prawy brzeg i prosili czerwonoarmistów o pomoc. Kupujemy podręczniki - gdzie ich szukać i o czym warto pamiętać? Kupujemy podręczniki - gdzie ich szukać i o czym warto pamiętać?
Mimo iż do rozpoczęcia roku szkolnego zostało kilka tygodni, większość rodziców zaczyna kompletować wyprawki szkolne. Wiele osób decyduje się na zakupy przez internet, gdyż zamówienia można dokonać szybko i sprawnie przy pomocy swojego telefonu. Gdzie więc szukać podręczników dla dzieci online? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu asortymentu? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

- W okresie powstania wokół warszawskiej Wisły miało miejsce wiele wydarzeń. Tylko w sierpniu z podwarszawskiego wówczas Wawra na Siekierki przedostało się w nocnych dramatycznych przeprawach z narażeniem życia ponad 260 partyzantów, w tym 40 kobiet. Dlatego od 18 lat włączamy Wisłę w powstańcze obchody - wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, prezes organizującej spływ Fundacji Ave.

Każdy może popłynąć

Ze względu na odpowiednie zabezpieczenie wyprawy może w niej wziąć udział każdy, niezależne od doświadczenia wodniackiego i kajakowego. O godz. 13.15 uczestnicy na przystani WKW w Wawrze wezmą udział w koncercie piosenek powstańczych i wysłuchają wspomnień Henryka Skalskiego, następnie wypłyną na Wisłę, na plaży pod mostem Poniatowskiego uformują paradę i w godzinie W na wysokości Starówki przepłyną z transparentami i flagami "Pamiętamy", a następnie wezmą udział w Wyścigu o Kotwicę 44 Roku.

Za kajakowe spływy powstańcze Fundacja Ave otrzymała Nagrodę Przyjaznego Brzegu. Szczegóły i zapisy: fundacjaave.pl.

(red)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA