REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Radny Filip Pelc: Możemy "zatonąć" w smogu

  6 listopada 2015

alt='Radny Filip Pelc: Możemy "zatonąć" w smogu'
Filip Pelc (pierwszy z prawej) jako jedyny przedstawiciel Białołęki protestował pod ratuszem przeciwko polityce władz Warszawy w dziedzinie ekologii.
źródło: Facebook / Miasto Jest Nasze

Mieszka w jednym z najczystszych miejsc w Warszawie, ale domaga się od władz walki ze smogiem. Czy Białołęka będzie mieć problem z zatrutym powietrzem? Co robić, żeby nie powtórzyć błędów innych dzielnic? Radny niezależny Filip Pelc był jednym z pikietujących pod stołecznym ratuszem.

REKLAMA

- Jest Pan radnym w jednej z najmniej zanieczyszczonych dzielnic, jaką jest Białołęka. Mimo to razem z aktywistami z całej Warszawy protestował Pan przeciwko polityce władz miasta, domagając się powołania sztabu kryzysowego w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza.

- Białołęka na tle dzielnic takich jak Śródmieście, Mokotów czy Ursus rzeczywiście wygląda dobrze. Niektórzy mogą pomyśleć, że problem nas nie dotyka, bo jesteśmy zielonymi płucami stolicy. Nic bardziej mylnego. Białołęka niedługo może "zatonąć" w smogu. To skutki m.in. niedostatecznego wspierania komunikacji publicznej czy nieograniczanego wycinania terenów zielonych.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

- Każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera kilka tysięcy Polaków. Jak jest w Warszawie?

- Normy wskaźników pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 są przekraczane kilkakrotnie. Taka sytuacja prowadzi do przedwczesnych zgonów w wyniku nowotworów i chorób krążeniowych. Maksymalna liczba dni w roku, w których wskaźniki te mogą być przekroczone to 35, ale w naszym mieście limit został wyczerpany już 10 marca.

REKLAMA

- Głównym źródłem zanieczyszczeń są samochody, ale ich liczba wciąż rośnie. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców mamy już dwukrotnie więcej samochodów, niż sąsiedzi zza Odry. Kiedy będzie lepiej?

- Jeżeli nie będą realizowane inwestycje wspierające transport zbiorowy zamiast indywidualnego, a drogi wciąż będą poszerzane, będzie coraz gorzej. Powinniśmy doprowadzić do tego, by mieszkańcom opłacało się zostawić samochód w domu i wsiąść do komunikacji publicznej. Nie możemy pozwalać również na to, by tereny zielone były w niekontrolowany sposób wycinane pod budowę osiedli czy realizację nowych inwestycji. Nie możemy godzić się na wycinkę ponad tysiąca drzew wzdłuż Kanału Żerańskiego. Powinniśmy ograniczyć chaotyczny rozwój dzielnicy i objąć planami zagospodarowania tereny zielone.

REKLAMA

- Co może przekonać mieszkańców do przesiadki z samochodów do SKM-ki, tramwaju czy autobusu?

- Komfort: częste kursowanie pociągów, ich punktualność, rozwój parkingów P+R i zmniejszanie cen biletów.

Rozmawiał Dominik Gadomski

***

List warszawskich aktywistów do Hanny Gronkiewicz-Waltz:

Szanowna Pani Prezydent,

Dopuszczalna norma przekroczeń zanieczyszczeń powietrza to 35 dni w roku. W Warszawie już 10 marca limit został wyczerpany. Każdy dzień z przekroczonymi normami od tej daty był groźny dla zdrowia mieszkańców. 13 kwietnia 2015 roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki ogłosił na terenie całej Warszawy środowiskowy Alert Poziomu I. Dzień później urząd ogłosił Alert Poziomu II dla Śródmieścia. Od tygodnia w Warszawie cały czas normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone kilkakrotnie. Urząd Miasta nie podejmuje jednak żadnych działań w celu walki z tą sytuacją oraz nie informuje mieszkańców o zagrożeniu. Zgodnie z badaniami naukowców zanieczyszczenie powietrza może skutkować nawet dwoma tysiącami przedwczesnych zgonów z powodu raka płuc, chorób układu krążenia i dróg oddechowych. Warszawie grozi katastrofa ekologiczna. Nie możemy do tego dopuścić.

Warszawski smog to efekt niekontrolowanego rozwoju miasta, promowania ruchu indywidualnego, wycinki drzew, palenia miałem węglowym i śmieciami w piecach oraz zabudowy terenów zielonych. Trzeba radykalnej zmiany myślenia o mieście, w innym wypadku po prostu się udusimy. W związku z powyższym apelujemy do Pani Prezydent o wdrożenie planu ratunkowego dla Warszawy. Już w najbliższych dniach należy wprowadzić:

  • regularne mycie ulic
  • kontrole samochodów niespełniających obowiązujących norm
  • zakaz wjazdu samochodów ciężarowych do Śródmieścia
  • normy dla pieców węglowych zgodnie z instrumentami, które daje ustawa antysmogowa
  • powołać sztab kryzysowy ws. zanieczyszczenia powietrza i ogłoszonego alarmu smogowego.

    Należy również bez zbędnej zwłoki:

  • przeprowadzić audyt planowych inwestycji drogowych pod kątem zanieczyszczenia powietrza - te które będą generować zanieczyszczenia powinny być zmodyfikowane albo porzucone. Szczególnie należy zwrócić uwagę na rozbudowę Czerniakowskiej, budowę Trasy Świętokrzyskiej oraz budowę mostu Krasińskiego,
  • wstrzymać sprzedaż miejskich gruntów nie objętych planami zagospodarowania terenu,
  • objąć planami zagospodarowania wszystkie tereny zielone w mieście,
  • ograniczyć i uspokoić ruch samochodowy w centrum,
  • zacząć program nasadzeń drzew,
  • postawić dodatkowe stacje pomiaru czystości powietrza,
  • podłączyć lokale mieszkalne i usługowe należące do miasta do centralnego ogrzewania,
  • utworzyć "okrągły stół" kryzysowy z udziałem strony społecznej i ekspertów.

    Szanowna Pani Prezydent! Sytuacja staje się krytyczna. Z roku na rok stan środowiska się pogarsza. Musimy wspólnie podjąć zdecydowane kroki w walce ze smogiem. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i warszawskie ruchy miejskie z chęcią pomogą w opracowaniu tego planu ratunkowego.

    Pani Prezydent! Każdego dnia z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie pięć osób. Nie możemy dłużej czekać.

  •  

    REKLAMA

    Komentarze (34)

    # BarbaraH

    06.11.2015 21:15

    Panie Mądralo, lata świetlne miną zanim ludzie przesiądą się do zbiorkomu na ZB. Tu są drogi wytyczone w XVIII w i tak wyglądają. Czemu pan nie protestuje, gdy developerzy zabudowują kolejne łany w szczerym polu? Ludzie zostawiają auta przy marcpolu i innych czerwonych torebkach, żeby przesiąść się do autobusu, więc zakupów w tych sklepach w ciągu dnia już nie da się zrobić, bo nie ma p&r! Komunikacja jest fatalna, tramwaju się nie planuje, metra też. Za 30-40 lat będzie tu mnóstwo nowych osiedli z zerową możliwością wyjazdu. Gdzie TOG i TMPn? Smog? Ludzie palą śmieci, bo tak działa ustawa, że płaci ten kto mieszka, a nie ten kto dostał pozwolenie na budowę. A panowie budowniczy z Podlasia utylizują plastiki w ogniskach i okolicznych lasach. Najlepiej to protestować. My też protestujemy przeciwko marazmowi w rozwoju dzielnicy.

    # Jasio

    06.11.2015 22:58

    W okolicy Aluzyjnej w oczyszczalni Czajka dodatkowo spalane są pyły pyły powstałe w wyniku oczyszczania ścieków . Ponadto przy Aluzyjnej utworzono wytwórnie asfaltu. Przypuszczam że w tej okolicy zanieczyszczenie powietrza przekracza wszelkie normy. W okolicy mieszka kilka tysięcy moeszkańców. Moim zdaniem niezbędne są badania zanieczyszenia powietrza w trosce o nasze rodziny i dzieci,

    # ave

    06.11.2015 23:07

    Żerań: EC która wali ogromne ilości CO2 24/7, mnóstwo firm mniej lub bardziej legalnych które spalają odpady i je przetwarzają. Czy ktoś to kontroluje? Dalej kolejne wycinki drzew. które to drzewa jak wiadomo jeszcze jakoś nas chronią przed zanieczyszczeniem powietrza. Quo vadis Białołęko?

    REKLAMA

    # Antysystemowy

    06.11.2015 23:44

    Niezły koleś. Radny z Białołęki, który jest przeciwny budowie mostu Krasińskiego. Ekolog z bożej łaski.

    # zawiedziony z Choszczówki

    07.11.2015 08:40

    Panie radny-ekolog. Co ważniejsze? 1000 starych drzew czy modernizacja elektrociepłowni?

    # olek

    07.11.2015 08:51

    Widzisz bo właśnie tu leży problem. Dlaczego modernizacja EC Żerań ma się odbywać kosztem czegoś? Środowiska, bezpieczeństwa ludzi? Skoro można to zrobić bez strat dla środowiska i innych problemów? Przy tym zanieczyszczeniu powietrza każde drzewo jest na wagę złota. Im "starsze" tym lepiej. Poza tym wiesz ile tam jest zieleni (bo to nie tylko drzewa ), która też jakby nie patrzeć CO2 przetwarza??

    REKLAMA

    # zawiedziony z Choszczówki

    07.11.2015 08:53

    Zaproponuj trasę alternatywną gazociągu bez szkody dla środowiska i mieszkańców

    # olek

    07.11.2015 09:18

    Proszę bardzo: ostatni odcinek przez tereny Portu Żerańskiego. Na mapie na TVN idealnie to widać. Jak idzie gazociąg, a jak powinien iść. Teraz przekracza Kanał dwa razy. Po co? http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,beda-sie-tlumaczyc-z-budowy-gazociagu-mieszkancy-przeciwni-wycince-drzew,184728.html
    Do tego na całej długości zastosowanie takiej technologii budowania która jak najmniej wpływa na środowisko

    # zawiedziony z Choszczówki

    07.11.2015 09:32

    Ok. Ale czy te tereny przemysłowe po drugiej stronie portu to nie są czasem prywatne działki deweloperów? Dwa albo trzy lata temu był wyłożony plan zagospodarowania tego obszaru. Czemu nie zglosiles uwag?

    REKLAMA

    # olek

    07.11.2015 10:18

    Nie są. Właścicielem jest albo skarb Państwa albo m.st. Warszawa. Sprawdzone w ewidencji gruntow. Plan zagospodarowania to ciekawa sprawa. Ja akurat mieszkam sporo dalej (ale też przy trasie gazociągu), sprawdziłem wszystkie plany począwszy od tego i wiesz co? Dziwnym trafem na żadnym nie ma naniesionego gazociągu ani informacji o tym. Ktoś się bardzo postarał żeby sprawe zamieść pod dywan. Podobnie jest z resztą dokumentów. Np. Jak mieszkańcy Białołęki mieli dotrzeć do najwazniejszej decyzji w tej sprawie którą wydano w Nieporęcie? Na stronie naszego urzędu czy w Bip nie ma po niej śladu

    # bez znieczulenia

    07.11.2015 10:26

    najbardziej zanieczyszcza powietrze elektrociepłownia Żerań ,od zmiany jej właściciela sytuacja drastycznie się pogorszyła.Problemem są też ciepłownie okolicznych bliskich miast gdzie normy jesli chodzi o zanieczyszczenie powietrza są drastycznie przekroczone,wpływają one w znaczący sposób na zanieczyszczenie powietrza w stolicy- gdzie są Wydziały Środowiska .Drzewa w tm wypadku nie mają większego wpływu na zanieczyszczenie powietrza a raczej posiadają walory estetyczne-cóż są doskonałym "wybiegiem " dla wielu nieznanych często "pseudo-ekologów"

    # olek

    07.11.2015 10:31

    Przedstaw konkretne dane, badania, raporty które potwierdzą że "drzewa nie maja wplywu". Czekam :) Bo obrazać łatwo, a skoro jesteś takim znawcą to na pewno chwila-moment i udowodnisz swoje tezy twardymi danymi

    REKLAMA

    # do olek

    07.11.2015 13:05

    nie czekaj bo niczego nie muszę ale mogę,tak jak mogę mieć własne zdanie które będąc odmiennym wcale nie musi nikogo obrażać.naucz się przyjmować i akceptować ,niczego od nikogo nie żądając bo takie zachowanie wygląda na powszechnie obecną "czupurność" która jest niepożądanym elementem naszej rzeczywistości."chcieć i móc "wcale nie musi dla nikogo oznaczać koniecznosci.

    # Jolanta65

    07.11.2015 13:18

    Zgadzam się z przedmówcami! Co z mostem? Co z modernizacją elektrociepłowni? O deweloperach ani słowa, populista jeden. Ciekawe, czy sam jeździ transportem publicznym, czy jednak ma samochód i się nim wozi.

    # olek

    07.11.2015 15:47

    #do olek napisał(a) 07.11.2015 13:05
    nie czekaj bo niczego nie muszę ale mogę,tak jak mogę mieć własne zdanie które będąc odmiennym wcale nie musi nikogo obrażać.naucz się przyjmować i akceptować ,niczego od nikogo nie żądając bo takie zachowanie wygląda na powszechnie obecną "czupurność" która jest niepożądanym elementem naszej rzeczywistości."chcieć i móc "wcale nie musi dla nikogo oznaczać koniecznosci.

    Tak myślałem że koledze o różnych nickach zabraknie argumentów :) Jeżeli uważasz że nazywanie kogoś "pseudo-ekologami" nie jest obrażaniem, to chyba faktycznie nie mamy o czym gadac. I tego typu słowotok tego raczej nie zmieni :)

    REKLAMA

    # prawda z ZB

    07.11.2015 21:14

    Filip Pelc - Młody nieroztropny radny co wszedł tylko dzieki nazwisku ojca do ratusza. Wstyd ze Pan sie zajmuje takimi tematami a nie problemami ZM! Taka prawda!

    # Lewandów

    08.11.2015 14:36

    Dnem kanału Żerańskiego.
    #zawiedziony z Choszczówki napisał(a) 07.11.2015 08:53
    Zaproponuj trasę alternatywną gazociągu bez szkody dla środowiska i mieszkańców

    # Grzegorz

    08.11.2015 14:48

    A właściciel kanału się zgadza na taki wariant?

    REKLAMA

    # NN1

    08.11.2015 18:57

    Na Bałtyku położono dużo większy gazociąg a na dnie Kanału się nie uda położyć? Kwestia technologii...
    Jestem jednak pesymistą w tym temacie ponieważ nawet przy budowie górki saneczkowej na Nowodworach postanowiono wyciąć kilka drzew ot tak, bez żadnego widocznego powodu. I wycięto, bo była chęć wycięcia przemożna.

    # mirror

    09.11.2015 11:03

    Taaa, a Warszawa się szczyci że będzie Zieloną stolicą Europy, z taką wycinką to powodzenia życzę. PGNiG to samo, słodkie bajeczki o ekologii a nie dość że są czołowym trucicielem to jeszcze drzewa chcą ciąć bo im tak wygodniej. Że-na-da
    więcej na forum

    REKLAMA

    Najnowsze informacje na TuBiałołęka

    REKLAMA

    REKLAMA

    Butelki dla dzieci Kambukka
    Kambukka Reno

    REKLAMA

    AMBRA - Twoje Perfumy
    AMBRA - Twoje Perfumy

    Najchętniej czytane na TuBiałołęka

    Misz@masz

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    REKLAMA

    Wyjazdy sportowe
    Wyjazdy sportowe

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA

    Kambukka Olympus
    Kambukka Lagoon

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    Top hotele na Lato 2024
    Top hotele na Lato 2024