Psss... Berlietem po "Perełki Białołęki". Darmowe wycieczki
7 czerwca 2017
- Białołękę poznawaliśmy już z pokładu rozmaitych ogórków, amerykańskiego schoolbusa, sana, ikarusów, świńskiego ryjka chaussona - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, która od trzech lat we współpracy z urzędem dzielnicy prowadzi projekt wycieczek zabytkowymi autobusami z gawędą historyczną pod nazwą "Autobus Czerwony". - Ale berlietem wyruszymy po raz pierwszy.
Będzie to Jelcz Berliet PR100 z taboru warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Wyprodukowany we francuskim Orleanie, od początku lat 90. jeździł po Krakowie. Do stolicy sprowadzono go w 2005 roku, ale identyczne egzemplarze jeździły po Warszawie w latach 70. Wówczas - w pełnej nadziei epoce towarzysza Edwarda Gierka - były "powiewem świeżości" i najnowocześniejszymi autobusami w Europie! Zastosowane wtedy rozwiązania techniczne wykorzystywano w kolejnych latach przy produkcji następnych modeli jelcza.
Radość była stosunkowo krótka, bo autobusy budowane na francuskiej licencji okazały się zbyt delikatne na polskie drogi i... polskich pasażerów, dla których - od czasów wąskotorówek - jazda "na śledzia" i w ścisku była chlebem powszednim. Gwoździem do trumny berlietów okazała się zima stulecia. Od 1979 roku zaczęły je zastępować trwalsze, choć bardziej siermiężne, ikarusy. Ale jeszcze w latach 80. - także na Białołęce - można było spotkać berliety z ich charakterystycznym głębokim dźwiękiem "psss" przy otwieraniu drzwi.
Te czasy będzie można sobie przypomnieć w niedziele 11 i 18 czerwca. O godz. 14, 16 i 18 sprzed parku Henrykowskiego od strony ulicy Klasyków wyruszą wycieczki szlakiem "Perełek Białołęki", czyli krzyży i kapliczek przydrożnych. Tematyka wpraw nawiązuje do wydanej w styczniu br. książki Bartłomieja Włodkowskiego o dziejach białołęckich świątków, które są ważnymi świadkami historii i upamiętniają ważniejsze wydarzenia na przestrzeni ostatnich 200 lat. Publikacja spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem.
- Wiem, że wiele osób, którym nie udało się być na promocji książki, telefonowało do urzędników z pytaniem, jak mogą otrzymać egzemplarz - mówi autor. - Podczas wycieczek będzie taka okazja. Każdy uczestnik będzie mógł za darmo zabrać "Perełki Białołęki" do domu. W niedzielę 11 czerwca poznawać będziemy świątki Tarchomina, Płud i Marcelina, a tydzień później - kapliczki z Dąbrówki, Białołęki Dworskiej i osiedli za Kanałem Żerańskim.
Wstęp na wycieczki wolny, ale obowiązują zapisy mailowe: avetki@wp.pliczne: 608-178-447.
Dodatkową zachętą do udziału w wycieczkach jest fakt, że w parku Henrykowskim odbywać się będą ciekawe imprezy - 11 czerwca piknik "Białołęka Pożyteczna" z okazji 20-lecia Białołęckiego Ośrodka Kultury, a 18 czerwca impreza z okazji Dni Białołęki.
(red)