Przerost formy nad efektywnością pomocy
29 lutego 2012
Tylko 10 mieszkańców zgłosiło się po porady w ramach tygodnia tomocy ofiarom przestępstw do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola. Jak na rozległy teren Bemowa i Woli to bardzo niewiele.
- Udzielaliśmy pomocy w zakresie prawa karnego i cywilnego. Każdy przychodzi z inną sprawą, niektóre dotyczą naszego terenu, a inne zupełnie innej części Polski. Zgłoszenia dotyczyły również spraw rozwodowych oraz znęcania się nad rodziną. Niestety nie mogę udzielać informacji, jakie to były dokładnie sprawy - mówi Małgorzata Skrzypczak, zastępca prokuratora rejonowego.
W ubiegłym roku po pomoc zgłosiły się... cztery osoby, w tym roku już (?!)... dziesięć. Dwa lata temu osób było jeszcze mniej. Telefonicznie po pomoc nie zgłosił się nikt, choć istniała i taka możliwość. Czy tak mała liczba zgłoszeń oznacza, że ofiary przestępstw boją się prosić o pomoc? Niekoniecznie. Z pomocy można korzystać nie tylko w wyznaczonym tygodniu pomocy ofiarom przestępstw, który przypada w lutym, ale również w ciągu całego roku. Prokuratorzy mają specjalne dyżury, podczas których udzielają bezpłatnej pomocy, a chętnych nie brakuje.
Gdzie szukać pomocy przez cały rok?
Dwa razy w tygodniu (we wtorki i czwartki) kierownictwo prokuratury czeka na pokrzywdzonych od godz. 10.00 do 13.00. Zgłosić może się każdy. - Mieszkańcy zgłaszają się do nas przez cały rok. Trudno przełożyć to na liczby, bo przyjmuję zarówno ja, jak i prokurator rejonowy oraz drugi zastępca. Przychodzą osoby w różnym wieku i z bardzo różnymi problemami - mówi Małgorzata Skrzypczak. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola przy ul. Ciołka 14 obejmuje swoim zasięgiem Bemowo, Wolę oraz gminę Izabelin.
Ewelina Kurzak