Przejazdy wciąż niebezpieczne. "Trzeba uczyć od małego"
3 grudnia 2018
W ciągu dziesięciu miesięcy w województwie mazowieckim doszło do 28 wypadków i incydentów na przejazdach kolejowych oraz 37 potrąceń osób, które przechodziły w niedozwolonym miejscu.
Uczą i bawią
- Chcemy, żeby młode pokolenie nie popełniało tych samych błędów, co rodzice - mówi Ignacy Góra, prezes UTK. - Niestety w programie szkolnym nie ma dziś zajęć poświęconych bezpieczeństwu w ruchu kolejowym czy drogowym. - Kampania Kolejowe ABC to elementarz bezpieczeństwa na obszarach kolejowych, który rozwijamy o kolejne działania. Chcemy w przyjaznej dla dzieci formie mówić o rzeczach ważnych; przypominać najmłodszym oraz ich opiekunom, że tory to nie plac zabaw.
Edukatorzy odwiedzili już ponad 80 szkół i przedszkoli w całej Polsce, spotykając się z ponad dwoma tysiącami dzieci. Podczas zajęć najmłodsi poznali prawidłowe zachowania w pobliżu torów, w pociągu, na peronie oraz zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Do końca trwającego roku szkolnego w interaktywnych zajęciach weźmie udział około 6 tys. dzieci. Edukatorzy odwiedzili już m.in. przedszkola przy Ringelbluma 1 i Sztuk Pięknych 1 na Woli, Gruszy 41/43 i Patriotów 148 w Wawrze a wkrótce z Rogatkiem spotkają się dzieci z Mokrej 25 na Targówku i Wolumen 3 na Bielanach.
Na kampanię Kolejowe ABC UTK pozyskał prawie 23,5 mln zł ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Trochę statystyk
Jak wynika z danych UTK, od stycznia do października roku na kolei doszło do 537 wypadków, przy czym ponad 70% z nich to wypadki na przejazdach (187) i potrącenia osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych (204). W wypadkach na kolei przez pierwsze dziesięć miesięcy tego roku zginęły 172 osoby. Wszystkie to ofiary zdarzeń na przejazdach i dzikich przejściach.
(dg)