Budowa przedszkola i żłobka już niebawem? Krok bliżej
28 listopada 2023
Na terenie dawnej wojskowej bocznicy kolejowej na Powązkach ma powstać budynek żłobkowo-przedszkolny dla południowej części Żoliborza. Część mieszkańców protestuje i opóźnia inwestycję. Dlaczego?
Na zalesionej działce przy ul. Ficowskiego planowany jest zespół żłobkowo-przedszkolny. Obszar ten w przeszłości pełnił funkcję wojskowej bocznicy kolejowej, a w jego pobliżu działały zakłady chemiczne.
Jak zapakować paczkę, aby dotarła bezpiecznie? Najlepsze praktyki pakowania paczek
Pakowanie i nadawanie paczeki to nie tylko umieszczenie przedmiotów w pudełku. Ważne jest, aby paczka była odpowiednio zabezpieczona, aby uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu. Poniżej przedstawiamy najlepsze praktyki pakowania paczek, które pomogą zapewnić bezpieczną dostawę paczki.
Mieszkańcy złożyli petycję w celu odstąpienia od tej inwestycji. Dlaczego?
Zdaniem niektórych mieszkańców tej okolicy, teren o poprzemysłowym charakterze nie powinien służyć najmłodszym mieszkańcom miasta. Jak przypominają, ekspertyza dla Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska sugeruje, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla zanieczyszczonego terenu jest zmiana jego przeznaczenia, pozostawiając istniejący ekosystem dla naturalnego oczyszczania. Planowana inwestycja zakłada również wycinkę około 200 drzew, z czym nie potrafią się pogodzić. Są zaniepokojeni, że budynek żłobkowo-przedszkolny wymusi wycinkę kolejnych, aby stworzyć miejsca parkingowe i drogi dojazdowe do przyszłego obiektu.
Czy ziemia na Ficowskiego jest skażona?
Z uwagi fakt, że w pobliżu terenu, na którym zlokalizowany ma być budynek żłobkowo-przedszkolny znajdowały się w przeszłości zakłady chemiczne, żoliborski ratusz był zobowiązany do przeprowadzenia jego remediacji, a więc działań polegających na zmniejszeniu ilości substancji zagrażających zdrowiu ludzi i środowisku. W tej sytuacji konieczne było zlecenie badań gruntu pod kątem zawartości metali ciężkich.
- Badanie takie przeprowadziliśmy trzykrotnie - ostatnie w maju br. Według pierwszego pomiaru (z 2020 roku) mieliśmy do czynienia z miejscowo wyższym od dopuszczalnych zanieczyszczeniem gruntu wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi w warstwie powierzchniowej. Jednak ostatnie sondowanie na objętym przyszłą inwestycją terenie, już nie wykazało takiego przekroczenia zawartości metali ciężkich w glebie i ziemi - informuje rzeczniczka żoliborskiego ratusza Donata Wancel.
Kiedy startuje budowa?
Jeszcze w grudniu 2021 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmówiła dzielnicy ustalenia planu remediacji. Urzędnicy ponowili więc badania gruntu w marcu 2022 roku. Ich wyniki RDOŚ przekazał do zweryfikowania Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Środowiska. Następnie - w marcu br. - nakazał ich uszczegółowienie oraz udzielenie wyjaśnień do projektu planu remediacji.
- Dlatego w maju br. wykonaliśmy kolejne dodatkowe badania według nowych wytycznych RDOŚ. Niespodziewanie, w sierpniu RDOŚ dopuściła jako stronę stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które w październiku br. skierowało do RDOŚ pismo z wnioskiem o wydanie negatywnej decyzji odnośnie przedłożonego przez nas planu remediacji - informuje Donata Wancel. - W połowie listopada otrzymaliśmy z RDOŚ decyzję akceptującą zaproponowany przez urząd plan remediacji terenu przeznaczonego pod zespół żłobkowo-przedszkolny przy ul. Ficowskiego. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna, ale jest to kluczowy krok do przodu, aby rozpocząć tę ważną dla mieszkańców rozwijającego się Żoliborza inwestycję - wyjaśnia rzeczniczka.
Jaki ma być budynek żłobka i przedszkola?
Nowa placówka oświatowa na Żoliborzu będzie mogła pomieścić 150 dzieci w żłobku oraz 200 dzieci w przedszkolu. Ma też zatrudniać 79 osób, w tym pedagoga, psychologa, logopedę i pielęgniarki. Budynek składać się będzie z trzech kondygnacji. Na pierwszym piętrze przewidziany jest 6-oddziałowy żłobek. Natomiast sale przedszkolaków zlokalizowane będą na parterze i częściowo na drugim piętrze. Budynek wyposażony będzie m.in. w salę integracji sensorycznej, salę do gimnastyki pełniącej również funkcję auli, gabinety nauczycieli, pedagogów i psychologów (oddzielne dla żłobka i przedszkola), gabinet pielęgniarki, pomieszczenie do przewijania, a także wózkownię. Zarówno żłobek, jak i przedszkole, będą miały oddzielne kuchnie. Dostęp do każdej kondygnacji budynku, oprócz schodów, zapewnić ma ogólnodostępna winda wewnętrzna. Zaplanowane zostały także 44 miejsca parkingowe.
DB
.