REKLAMA

Targówek

oświata »

 

Przedszkola w leasingu?

  8 maja 2009

O tym, że na Targówku brakuje miejsc przedszkolnych wiadomo nie od dziś. Dzieci przybywa, a z miejscami w publicznych placówkach jest krucho.

REKLAMA


Wiceburmistrz Targówka
Krzysztof Bugla.
Źródło: www.targowek.waw.pl.
Zamiast podwyższyć dofinansowanie dla przedszkoli prywatnych, władza woli bawić się w biznesmenów i chce leasingować przedszkola.

Leasing to rodzaj kredytowania, gdzie właścicie-lem nieruchomości do końca okresu umowy pozosta-je firma leasingowa. Leasing nieruchomości jest z re-guły droższy niż kredyt hipoteczny. Zaletą jest to, że dzielnica za postawienie przedszkoli zapłaci w ratach. Wadą - że umowa musi być wieloletnia, w pewnym momencie może zabraknąć dzieci, a raty leasingowe trzeba będzie płacić nadal. Na pomysł wpadł jeden z zastępców burmistrza - Krzysztof Bugla. Obiekcje ma główny burmistrz Grzegorz Zawistowski. Mówił o nich dwa tygodnie temu dziennikarce "Echa". Jednak Bugla do swojej koncepcji przekonał już dzielnico-wych radnych. Sprawa trafiła do miasta. Na czym ma to polegać?

Obok czterech szkół dzielnica chce postawić placówki przedszkolne budowane w systemie kontenerowym. - Miejsce w nich znalazłyby sześciolatki. Można by w ten sposób utworzyć oddziały także dla pięciolatków. Dzięki temu zwiększyłaby się liczba miejsc dla najmłodszych w obecnych przedszkolach - mówi wiceburmistrz Bugla.

- Posyłanie pięciolatków w bezpośrednie sąsiedztwo szkół to chory pomysł. Tyl-ko czekać, aż maluch zacznie przeklinać - komentuje matka przedszkolaka.

Tymczasem dzielnica uzyskała wstępne pozytywne opinie od biura budżetu ra-dy miasta. Burmistrz ma nadzieję, że sprawa pojawi się na najbliższej sesji rady.

- Dostaliśmy z miasta zapewnienie, że dwie z planowanych placówek powstaną na pewno. Środki na budowę będą pochodziły z wydatków bieżących dzielnicy - mówi Bugla. Pierwsze kontenery prawdopodobnie zostaną umieszczone przy szko-łach nr 275 przy ul. Hieronima 2 i nr 285 przy Turmonckiej 20.

Dwie placówki nie rozwiążą całego problemu dzielnicy, ani tym bardziej "prze-lewającej się" na Targówek tragicznej w tym zakresie sytuacji sąsiedniej Białołęki. Dlaczego władze nie rozważą większych dopłat do miejsc w prywatnych placów-kach? Wystarczyłoby zdjąć z rodziców część wysokich kosztów i nie trzeba byłoby ani budować, ani leasingować za miliony.

- Dopłaty dla rodziców korzystających z placówek prywatnych są nierealne. Nie widzę żadnej podstawy prawnej, by je stosować - uważa Krzysztof Bugla. Leasing jest w jego opinii jedynym sensownym wyjściem.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planami wiceburmistrza, pierwsze kontenery zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku.

Agnieszka Pająk-Czech

Z wypowiedzi wiceburmistrza Krzysztofa Bugli wynika, że nie zna on podstawowej dla zakresu swoich obowiązków - ustawy o systemie oświaty. Jest w niej wyraźny zapis, że placówki niepubliczne muszą otrzymać za każde zapisane dziecko co najmniej 75% kwoty wydawanej w danej gminie na jedno dziecko w placówce pub-licznej. Co najmniej, a więc mogą otrzymywać więcej.

Nasz komentarz

Wystarczy zapoznać się z ustawą. Miasto powinno podnieść dopłaty do przedszkoli prywatnych przy jednoczesnym stworzeniu systemu, który gwarantowałby maksy-malną kwotę płaconą placówce niepublicznej przez rodziców. Piszemy o tym w "Echu" od dawna. Głównie na Białołęce, gdzie liczba miejsc w przedszkolach pub-licznych nie zaspokaja nawet 20% potrzeb, a sytuacja z roku na rok się pogarsza. Sąsiedztwo nie radzącej sobie Białołęki ma bezpośredni wpływ na pogarszającą się sytuację na Targówku.

Władzom samorządowym problem jest znany od lat. Także projekty zwiększe-nia kwot dopłacanych do przedszkoli niepublicznych. Obecnie placówki te otrzymują za każde zapisane dziecko równowartość 75% kwoty, jaką miasto wydaje na utrzy-manie jednego dziecka w przedszkolu publicznym.

Nie jest prawdą, że nie ma podstaw do zwiększenia tej dopłaty. Z przykrością musimy stwierdzić, że wiceburmistrz Krzysztof Bugla nie zna podstawowej dla za-kresu swoich obowiązków - ustawy o systemie oświaty. Jest w niej wyraźny zapis, że placówki niepubliczne muszą otrzymać za każde zapisane dziecko co najmniej 75% kwoty wydawanej w danej gminie na jedno dziecko w placówce publicznej. Co najmniej, a więc można więcej. Tę kwotę może bez żadnych komplikacji prawnych zwiększyć do stu procent rada miasta. Wystarczy solidny sojusz burmistrzów tych dzielnic, gdzie są problemy z brakiem miejsc: Białołęki, Targówka, Bemowa, Ursy-nowa i innych.

Zwiększenie kwoty dopłat przy jednoczesnym stworzeniu mechanizmu gwaran-tującego maksymalną stawkę płaconą przez rodziców na poziomie placówek pub-licznych może raz na zawsze zakończyć problem braku miejsc w przedszkolach, bo poradzi sobie z tym wolny rynek. I nie trzeba będzie za publiczne miliony budować, leasingować, wynajmować...

Taki system jest też zwyczajnie sprawiedliwy. Każde dziecko będzie dla samo-rządu warte tyle samo. Teraz są dzieci lepsze i gorsze. Tym "gorszym" rodzice mu-szą drogo kupować miejsce w przedszkolach prywatnych. Leasingowanie, budo-wanie i inne socjalistyczne pomysły władz tego nie zmienią. Co najwyżej zmniejszą skalę problemu.

Bartek Wołek

 

REKLAMA

Komentarze (1)

 Maga

04.02.2017 10:32

Pewnie wydatki idą na inne cele. W sumie o takim czymś jeszcze nie słyszałam, ale ciekawy pomysł, trzeba przyznać. Chociaż trochę to dziwne.
Może nietypowy, ale np. w przypadku przedsiębiorstw zamiast kredytu firmy większości biorą leasing. Jeśli chodzi o formy finansowania podobno właśnie http://antyhaczyk.blogspot.com/2014/10/leasing-najlepszy-najtanszy-gdzie.html
Leasing jest najlepszy dla firm, bo wrzucają sobie to w koszty (cały czynsz leasingowy) dzięki czemu odliczają sobie od podatku, ale w przypadku miast i gmin itp. to chyba tak nie działa, więc nie wiem, czy rzeczywiście nie lepiej wygospodarować jednak jakieś własne finansowanie na to przedszkole.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni