REKLAMA

Żoliborz

budżet obywatelski »

 

Progi zwalniające na Wojska Polskiego? "Jest niebezpiecznie"

  28 lutego 2024

alt='Progi zwalniające na Wojska Polskiego? "Jest niebezpiecznie"'
Stłuczka na skrzyżowaniu ul. Kozietulskiego z aleją Wojska Polskiego, do której doszło w grudniu 2023 roku. W tym przypadku auta po kolizji wpadają bezpośrednio na przejście dla pieszych, przez które m.in. przechodzą dzieci do szkoły podstawowej. Źródło: bo.um.warszawa.pl

Jeden z projektów złożonych do budżetu obywatelskiego Żoliborza zakłada montaż wyspowych progów na jezdniach alei Wojska Polskiego przy przejściach dla pieszych w okolicy Szkoły Podstawowej nr 68 i I Liceum Ogólnokształcącego.

REKLAMA

Projekt złożony do budżetu obywatelskiego Żoliborza na 2025 rok zakłada zamontowanie czterech progów zwalniających przed przejściami dla pieszych w al. Wojska Polskiego. Mowa o przejściach przy ulicy Felińskiego oraz przy Kozietulskiego i Or-Ota po stronie przeciwnej. Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać! Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać!
Kredyt gotówkowy online może wspomóc Cię w realizacji różnych planów - dzięki otrzymanej gotówce możesz pokryć koszty remontu czy naprawić samochód. O wsparcie finansowe z banku możesz ubiegać się na różne sposoby, także przez internet. O czym musisz pamiętać, jeżeli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy online? W jaki sposób przygotować się do złożenia wniosku?

Progi w alei Wojska Polskiego?

- Aleja po remoncie jezdni jest bardzo ruchliwym połączeniem pomiędzy placami Grunwaldzkim, Inwalidów, wraz z dojazdem do placu Wilsona, o dobrej nawierzchni zachęcającej do szybkiej jazdy. Spowalniacze wymuszą ograniczenie prędkości w newralgicznych miejscach, tj. przed przejściami dla pieszych, co zwiększy bezpieczeństwo przechodzących przez jezdnię, w tym uczniów Szkoły Podstawowej nr 68 oraz I Liceum Ogólnokształcącego - wyjaśnia projektodawczyni. Montaż progów wyspowych został oszacowany na 20 tys. zł.

- Ograniczona prędkość wpłynie również na zwiększone bezpieczeństwo rowerzystów korzystających z pasa rowerowego wydzielonego na jezdni i osób parkujących przy alei Wojska Polskiego. Będzie również mniej stłuczek. Na skrzyżowaniach ulic dochodzących do alei Wojska Polskiego, szczególnie przy Kozietulskiego, co najmniej raz w miesiącu zdarzają się stłuczki. To samochody włączające się lub zjeżdżające ze skrzyżowań alei Wojska Polskiego, które pomimo podporządkowania, wymuszają pierwszeństwo. Progi zwalniające będą sprzyjać przestrzeganiu przez kierowców prędkości, a ich forma (wyspowe) nie będzie ograniczała ewentualnego ruchu autobusów miejskich - dodaje autorka projektu.

Kup bilet

Spowalniacze w Warszawie

Aleja Wojska Polskiego jest drogą powiatową Zarządu Dróg Miejskich. Czy na tego typu drogach można montować garby? Zasady stosowania progów zwalniających regulują przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z 2003 r. Nie wykluczają one stosowania progów zwalniających na drogach powiatowych i gminnych. Decyzja o zastosowaniu na drodze urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, takich jak progi zwalniające, należy do kompetencji organu zarządzającego ruchem na danej drodze. W Warszawie jest to Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym i zapewne to tam ZDM odeśle projekt do oceny pod kątem formalno-prawnym. Jeśli wypadnie ona pozytywnie, w czerwcu mieszkańcy zadecydują, czy warto ograniczać prędkość w alei Wojska Polskiego.

Co ciekawe, na ulicy Kozietulskiego również zaproponowane zostały progi zwalniające, ale w czterokrotnie tańszym projekcie. Kozietulskiego to wąska ulica odchodząca od alei Wojska Polskiego. Po obu jej stronach mieszkańcy parkują samochody.

REKLAMA

Więcej progów na Żoliborzu

- Ulica ta po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu stała się najszybszym połączeniem z alei Wojska Polskiego do placu Wilsona i Krasińskiego. Na Kozietulskiego obowiązuje ograniczenie do 30 km/h, jednak często kierowcy wjeżdżający w tę ulicę nie przestrzegają tego ograniczenia. Projekt zakłada zamontowanie na jezdni Kozietulskiego jednego progu zwalniającego pomiędzy wjazdem z alei Wojska Polskiego a ulicą Lechonia, jak najbliżej skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego w celu fizycznego wymuszenia na kierowcach zmniejszenia prędkości. Próg zwalniający będzie progiem wyspowym montowanym do asfaltu - wyjaśnia autorka.

Warto zauważyć, że w okolicy są już stosowane uliczne garby, np. na jednokierunkowej ulicy Felińskiego znajduje się pięć progów zwalniających.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Marian

28.02.2024 15:25

Progi wyspowe hamuję jedynie małe miejskie samochody. Dlatego ludzie kupuję SUVy do miasta.

# Kierowczyni

29.02.2024 09:11

Na szczescie nie trzeba na to glosowac.

# Madbutcher

29.02.2024 09:17

Progi zwalniające - policja, pogotowie i straż pożarna lubią to.

REKLAMA

# Iberostar

29.02.2024 09:24

ZDM odpowie, że jest gwarancja na asfalt i nie można.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy